Latvijas Nacionālajā bibliotēkā atklās Naumaņa grāmatplauktu; tiešraide - lsm.lv

Ceturtdien, 7. janvārī, plkst. 16 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Audiovizuālajā lasītavā (4. stāvā) tiks atklāts teātra un kino kritiķa Normunda Naumaņa (1962–2014) personīgās bibliotēkas grāmatplaukts. Pēc grāmatplaukta atklāšanas notiks diskusija “Cik dzīva ir Naumaņa “kultūrnieze”? Kritikas loma un ietekme”, kuru būs iespējams skatīties tiešraidē lsm.lv.

Naumaņa grāmatplaukts atspoguļo viņa personības tapšanu un plašās intereses. 20. gs. 80. g. Naumanis Maskavas Teātra institūtā (GITIS)  ieguva teātra zinātnieka, teorētiķa un kritiķa specialitāti. Studiju laikā Maskavā tika iegādātas un viņa grāmatplauktā nonāca  teātra zinātnes grāmatas, režisoru un aktieru apceres un biogrāfijas. Grāmatplaukts liecina par Naumaņa aizrautību ar kino, nopietna interese par šo mākslas jomu radās jau  studiju gados, un laika gaitā  kino kritika kļuva par tikpat nozīmīgu viņa radošā darba daļu kā teātra procesu vērtēšana. Grāmatas par vizuālo mākslu, arhitektūru, mūziku raksturo Naumaņa interešu daudzpusību.

Vienlaikus grāmatplauktā ir atrodamas Latvijas un ārzemju teātra izrāžu programmas, mākslu un stila žurnāli, sarakste, kartiņas, kuru aizrautīgs kolekcionārs viņš bija, personīgie priekšmeti. Grāmatu plauktā būs iespējams aplūkot (un lasīt) Naumaņa diplomdarbu, kā arī viņa tulkotās lugas “Arkādija” un “Nīkie Rietumi”.

Naumaņa grāmatplauktā ir arī viņa paša sarakstītās grāmatas: laikrakstā “Diena” vairāk nekā desmit gadu garumā publicēto eseju apkopojums krājumā “Kultūrnieze” (2009), kopā ar kinokritiķi un teorētiķi Ditu Rietumu sarakstītās “Personības.Parādības.Personīgi” (2009) par nozīmīgām kinokultūras parādībām, “365 Dienas filmas” (2005) un tās papildinātā un atjaunotā versija “500 visu laiku filmas” (2015), kā arī Naumaņa sastādītā “Hermanis. Naumanis. Latviešu stāsti” (2006), kurā apkopoti Jaunā Rīgas teātra aktieru  stāsti no izrādes “ Latviešu stāsti” un latviešu rakstnieku sacerējumi.

Pēc grāmatplaukta atklāšanas notiks diskusija “Cik dzīva ir Naumaņa “kultūrnieze”? Kritikas loma un ietekme”, kurā piedalīsies Normunda Naumaņa vārdā nosauktās “Gada balvas kritikā” nominanti – literatūras kritiķe Anda Baklāne, laikraksta “Diena” kultūras žurnālists Jegors Jerohomovičs, muzikoloģe Inese Lūsiņa, kultūras žurnāliste Santa Remere, teātra kritiķe Edīte Tišheizere, mākslas kritiķis Vilnis Vējš.

Sarunas vadītāji: Zigfrīds Muktupāvels un Ingvilda Strautmane. Norisēm varēs sekot līdzi Latvijas Sabiedrisko mediju portālā lsm.lv.  Tās ieraksts būs klausāms 10. janvārī plkst. 11.05 Latvijas Radio 1 raidījumā “Kultūras Rondo”.

Jau vēstīts, ka pirmoreiz Normunda Naumaņa vārdā nosauktā “Gada balva kritikā” tiks pasniegta 11. janvārī Jaunajā Rīgas teātrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti