Sadaļas Sadaļas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Zīmējumi un domraksti atgādina par līdzjūtību

Konkursa «Sibīrijas bērni 1941/1949» zīmējumi un domraksti atgādina par līdzjūtību

Dienā, kad visā Latvijā piemin 1941. gada 14. jūnija deportācijas, fonda “Sibīrijas bērni” telpās bija pulcējušies bērni, kuru darbi atzīti par labākajiem šī gada domrakstu un zīmējumu konkursā skolēniem “Sibīrijas bērni 1941/1949”. Rīkotāji uzskata, ka konkurss ir veids, kā bērnos un jauniešos radīt interesi par vēstures izzināšanu. Vērtējot konkursā iesūtītos darbus, piemēram, māksliniece Ieva Jurjāne secinājusi, ka svarīgais, ko darbi atgādina mums, pieaugušajiem un jebkuram, kas mēģina uzlūkot pasauli caur bērna acīm, – tā ir līdzjūtība, kurai jāļauj sevī runāt ik dienas, arī šodien.

Šogad aprit 80 gadi kopš liktenīgā 1941. gada 14. jūnija, kad uz Sibīriju aizveda tūkstošiem Latvijas iedzīvotāju, tostarp mātes ar maziem bērniem. Daudziem atgriezties dzimtenē nebija lemts. Pieminot traģiskos notikumus, fonds “Sibīrijas bērni” Dzintras Gekas-Vaskas vadībā ik gadu rīko domrakstu un zīmējumu konkursu bērniem un jauniešiem. 14. jūnijā fonda telpās Rīgā, Zaķusalā, apbalvoja labāko darbu autorus. Aiz katra sacerējuma un zīmējuma ir personīgs stāsts.

Piemēram, sacerējumu konkursa laureāte no Lubānas Elīna Mālniece atklāja: “Es visu informāciju ieguvu no Staņislava Zviedra. Paldies viņam par to. Es rakstīju gandrīz par visu to laika periodu, saīsinot, protams, daudz ko. Gan kā viņi aizbrauca uz turieni, gan kā viņi tur padzīvoja, gan arī, kā viņi atgriezās atpakaļ. Emocionālākais brīdis bija tas, kad viņi devās uz šo Sibīriju, tad viņiem ēst deva skābu zupu, nebija pārtikas un tas, ka bija cilvēki, kas arī braucot šajā vagonā, aizgāja… Un šos cilvēkus nevis vienkārši apglabāja, bet izsvieda ārā no vagona.”

Iespējams, pateicoties pandēmijai, īpaši daudz darbu iesniegti zīmēšanas konkursam. Kā atzīst žūrijas pārstāvji, zīmējumi bijuši ļoti dažādi un izvērtēt labākos bijis ārkārtīgi grūti.

“Mēs droši vien skatāmies noteikti uz tehnikas daudzveidību. Uz to, cik bērns ir tiešām emocionāli bijis iesaistīts. Cik viņš ir uzzinājis, cik tur nāk no zīmējuma ārā tas patiesais stāsts,” skaidroja māksliniece, zīmējumu konkursa žūrijas vadītāja Regīna Deičmane.

Zīmējumu konkursa laureāte no Baldones Marta Adamoviča pastāstīja: “Pirms sāku zīmēt, es piezvanīju savam vectēvam, jo viņš tika izsūtīts uz Sibīriju. Viņš izstāstīja visu, kā viņu uz turienes aizveda, kādas mājas tur bija, kādi žogi un viss pārējais. Es izvēlējos attēlot ziemu un barakas. Dažus bērnus un viņu apmetni.”

“Es attēloju to, ka bēdīgi cilvēki vagonos sēdēja un tika aizvesti uz Sibīriju un izsūtīti,” stāstīja zīmējumu konkursa speciālbalvas ieguvēja no Rīgas Nadīna Hutore. “Tur bija arī bērni, kuriem bija daži mēneši tikai.

Man viņus ļoti žēl, un es negribu, lai kādreiz tas atkārtojas.”

Visi konkursam iesūtītie zīmējumi aplūkojami Rīgas domes vestibilā. Fonds “Sibīrijas bērni” iecerējis zīmējumu un domrakstu konkursu uzvarētāju darbus izdot grāmatā.

Zīmējumu konkursa rezultāti

1. grupa (6–10 gadi)

 1. vieta Hārvijs Miķelsons
 2. vieta Sofija Golubova
 3. vieta Nikole Gulbinska

2. grupa (11–14 gadi)

 1. vieta Marta Adamoviča
 2. vieta Eva Pūpola
 3. vieta Renāte Bernāne

3. grupa (15–19 gadi)

 1. vieta Klaudija Dembovska
 2. vieta Dārta Elīza Ezeriņa
 3. vieta Adriana Žagare

Speciālbalvas:

Regīna Deičmane – Nadīna Hutore, Rūta Kriviša
Giors Geks – Ksenija Masļakova
Ieva Jurjāne – Marta Adamoviča
Kaspars Zariņš Hārvijs Miķelsons
Māra Alena – Adriana Žagare
Roberts Muzis – Samanta Zunda
Dzintra Geka – Berhards Sprūds, Eduards Zeltiņš-Kalniņš

Laureātu zīmējumus iespējams apskatīt fonda "Sibīrijas bērni" mājaslapā.

Sacerējumu konkursa rezultāti

1. grupa (7–10 gadi)

 1. vieta Mārtiņš  Keiselis
 2. vieta Henrijs Beinārs
 3. vieta Elizabete Mieze 

2. grupa (11–15 gadi)

 1. vieta Nikola Muceniece
 2. vieta Rauls Pakalns
 3. vieta Ingars Jēkabsons

3. grupa (16–19 gadi)

 1. vieta Elāna Gavrilova
 2. vieta Viktorija Samuilova
 3. vieta Elīna Mālniece

Speciālbalvas:

 • Ligita Kovtuna – Māra Kīns, Krišs Kīns, skolotāja Ilze Ramiņa (Ķekavas vidusskola)
 • Liveta Sprūde – Ksenija Haidaršina
 • Gundega Repše – Henrijs Beinārs
 • Ina Druviete – Rainers Daibe
 • Kaspars Pūce – Pauls Eduards Silinieks
 • Undīne Adamaite – Agnese Keita Birzniece
 • Dace Terzena – Ralfs Lideris
 • Elita Veidemane – Kārlis Zalāns
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Kultūrtelpa
Kultūra
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt