Arī juridiskām personām būs tiesības bez maksas fotografēt dokumentus Nacionālā arhīva lasītavās

Ar Ministru kabineta (MK) sēdē 9. augustā apstiprinātajiem grozījumiem Latvijas Nacionālā arhīva (LNA) darbības noteikumos paplašinātas tiesības LNA lasītavās bez maksas fotografēt dokumentus, kuriem nav noteikti pieejamības ierobežojumi. Tagad šādas tiesības būs ne tikai fiziskajām, bet arī juridiskajām personām un institūcijām, tādējādi samazinot administratīvo slogu, informēja Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.

Kā skaidroja Vizule, līdz šim bija noteikts, ka fiziskai personai ir atļauts LNA lasītavās bez zibspuldzes, statīva vai citām palīgierīcēm fotografēt publiskos dokumentus, kuriem nav pieejamības ierobežojumu un kuru reproducēšanu neierobežo autortiesības. Pārējās personas, tai skaitā pašvaldības, dokumentu atvasinājumus varēja iegūt par maksu saskaņā ar LNA publisko maksas pakalpojumu cenrādi. Taču normatīvajos aktos nav noteikts un praksē arhīvā nav iespējams ieviest kontroles mehānismu, lai konstatētu, vai dokumentus lasītavās fotografē lasītājs kā fiziska persona jeb kā juridiskas personas vai institūcijas pārstāvis darba vajadzībām. Tādēļ, kā arī lai nodrošinātu Valsts kontroles revīzijas ieteikumu izpildi, MK noteikumos tiek noteikts plašāks subjektu loks, kuri bez maksas drīkst fotografēt arhīva dokumentus lasītavu telpās.

Apstiprinātie grozījumi tiesiskajā regulējumā nosaka arī kārtību, kādā LNA reģistrē un glabā personu iesniegtos paziņojumus par neprecīziem vai nepilnīgiem personas datiem un nodrošina paziņojumu sasaisti ar nacionālā dokumentārā mantojuma dokumentiem.

Redakcionāli tiek precizēts tiesiskais regulējums attiecībā uz dokumentu saglabāšanas tehniskajām prasībām, glabāšanas kārtību un dokumentu pieejamību arhīvā, kā arī mazināts administratīvais slogs attiecībā uz gadījumiem, ja institūcijai, kura nodevusi valstij dokumentus glabāšanā, dokumenta oriģināls ir nepieciešams tās funkciju vai uzdevumu izpildei.

Tāpat ar grozījumiem noteikumos, mazinot administratīvo slogu, tiek precizēta kārtība, kādā privātpersona vai institūcija, kura vēlas izmantot dokumentu, ko aizsargā autortiesības vai blakustiesības, iesniedz pieprasījumu dokumenta vai tā atvasinājuma saņemšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt