Kultūras ziņas

Ērģeļu valdniece Iveta Apkalna Rīgā

Kultūras ziņas

„Instrumenti” tiekas gaisā Ventspilī

Kino vērtē bērni

«Riga IFF» bērnu un jauniešu žūrijas nosauc labākās filmas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Izskanot pirmaja Rīgas Starptautiskajam kino festivālam (Riga IFF), bērnu un jauniešu žūrijas ir nosaukušas labākos no Ziemeļvalstu filmu programmā iekļautajiem kinodarbiem. Bērnu žūrija par labāko atzinusi Esbena Tofta Jakobsena animācijas filmu "Trusēna brauciens pie spalvu karaļa", bet jauniešu žūrija - Daniela Josefa Borgmana filmu "Ziloņa smagumā".

Kā ziņots, "Riga IFF" ietvaros tika izrādīta bērnu un jauniešu filmu programma no Igaunijas un Ziemeļvalstīm, apkopojot reģiona nesenākos kinodarbus - spēles un animācijas filmas. Vairāk nekā desmit filmu programmas vērtēšanā tika iesaistītas bērnu un jauniešu žūrijas - katra izvērtēja un izvēlējās labākos kinodarbus savā vecuma grupā. Festivāla veidotāji ir pārliecināti, ka skatītāju novērtējums ir filmai visvērtīgākā balva un cer, ka Latvijas jauno kinoekspertu lēmums palīdzēs izvirzītajām filmām turpmākajā festivālu apritē.

Jauniešu žūrija piecu dalībnieku sastāvā par programmas labāko kinodarbu diskusijas laikā atzina Dānijas, Zviedrijas Jaunzēlandes un Vācijas kopražojumā tapušo Daniela Josefa Borgmana režisēto lenti “Ziloņa smagumā” (The Weight of Elephants).

Filma "Ziloņa smagumā" ir stāsts par desmitgadīgo Adrianu, kurš distancējas no reālās dzīves, iztēlojoties, ka viņš ir zemūdens valstības karalis. Adriana rotaļīgā, sapņainā fantāziju pasaule ir pavisam citādāka nekā realitāte, kurā viņš dzīvo. Ne viņa pastāvīgi nomāktais tēvocis, ne pārgurusī vecmāmiņa nesaprot desmitgadnieka spēles. Māte zēnu pameta agrā bērnībā, skolā viņu apceļ. Neilgi pēc tam, kad izplatās ziņas par trīs bērnu pazušanu, kaimiņos ievācas jauna ģimene. Adrians cieši sadraudzējas ar viņu dauzonīgo, desmit gadus veco meitu Nikolu un domā, ka ir atrisinājis pazudušo bērnu noslēpumu.

Žūrijas biedri - vidēji 13 gadus veci bērni uzteica gan filmas stāstu, gan tehnisko izpildījumu novērtējot filmu gan kā intriģējošu, gan meistarīgi izveidotu. Atzinīgas atsauksmes un otras favorītes statusu izpelnījās somu filma, Ulrikas Bengts veidotā vēsturiskā drāma “Māceklis” (The Disciple)  - stāsts par 13 gadus veco Karlu, kurš tiek atstāts pie izolētā salā esošas bākas durvīm. Viņš šeit ieradies no bāreņu nama, lai kļūtu par valsts ieceltu palīgu ilggadējam bākas uzraugam. Apņēmības pilns pierādīt savu vērtību, viņš sadraudzējas ar uzrauga pusaugu dēlu Gustavu un veiksmīgi palīdz darbā un mājās. Karls pamazām tiek pieņemts šajā dīvainajā un izolētajā vidē līdz brīdim, kad Hasselbonds sāk pret viņu izturēties labvēlīgāk nekā pret paša dēlu. Viņa cietsirdība pret paša dēlu pārvērš dzīvi uz salas par tirānisku un sadistisku cietumu.

Šī Ulrikas Bengts drāma pērn tika izvirzīta "Oskara" nominācijai labākās filmas kategorijā. Jauniešu žūrijas poiztīvākie lēmumi tika lemti par labu spēcīgām autordrāmām, tostarp zīmīgā zviedru režisora Lūkasa Mudisona jaunākajai lentei “Mēs esam labākās!” (We are the best!) - kinodarbiem, kurus jāatklāj un, kuri atšķiras no ierastajā kino repertuārā piedāvātajām filmām.

Savukārt bērnu žūrija, kuru veidoja deviņi dalībnieki vecumā līdz 11 gadiem, par labāko bērnu programmas filmu atzina Zviedrijas un Dānijas kopražojumā tapušo animācijas filmu “Trusēna brauciens pie spalvu karaļa”, kuras režisors Esbens Tofts Jakobsens, kā iepriekš jau vēstīts, bija arī viens no "Riga IFF" viesiem un 7. decembrī pēc filmas seansa tikās ar skatītājiem.

“Trusēna brauciens pie spalvu karaļa” vēsta par mazu zaķēnu Johanu, kurš grib atgūt savu māmiņu. Katru dienu zaķēns sūta viņai pudelē ilgpilnas zīmītes. Viņš dzīvo kopā ar savu tēvu uz kutera, kas braukā pa atklāto jūru, un kuru viņa tēvs uzskata par vienīgo drošo vietu, kur paslēpties no Spalvu karaļa, kas nozadzis Johana māmiņu. Kādu dienu tēva prombūtnes laikā Johans pa radio saņem trauksmes signālu: Spalvu karalis atrodas netālu un plāno kaut ko nelāgu. Nezaudējot laiku, Johans dodas pretim nezināmajam, cerot atrast savu mammu.

Jauno kinoekspertu favorītes bija arī igauņu un dāņu piedzīvojumu filmas “Mazie izmeklētāji un Baltās dāmas noslēpums” un “Skrējiens pēc putniem”.

Žūrijas dalībnieki tika izvēlēti konkursa kārtībā, izvērtējot iesūtītos pieteikumus: lai pieteiktos jauniešu žūrijai, "Riga IFF" komandai bija jāiesūta zīmēta, rakstiska vai videoversija par savu mīļāko filmu, savukārt bērnu - programmas nosaukuma ilustrācija.

Kā vēsta festivāla organizatori, pieteikumu skaits bijis pārsteidzoši liels, it sevišķi bērnu žūrijas pretendentu vidū - iecerēto piecu žūrijas dalībnieku skaitu ir nācies palielināt līdz pat deviņiem. Savukārt jauniešu filmas vērtēja pieci dalībnieki.

"Riga IFF" bērnu un jauniešu filmu programmā tika apkopotas nesenākās pilnmetrāžas un īsfilmas no Ziemeļvalstīm un Igaunijas, lai iepazīstinātu jaunākās paaudzes skatītājus ar augstvērtīgu Eiropas kino. Konkrētā kaimiņu reģiona filmas izvēlētas tādēļ, ka ir vietējiem skatītājiem gan tematiski, gan emocionāli tuvas un saprotamas. Par prioritāti izvirzot ne tikai patīkamu, bet arī vērtīgu kino pieredzi, bērnu un jauniešu programmā atlasītās filmas tika izvēlētas arī to tematiskās aktualitātes dēļ, saskatot tajās pozitīvu un vietējo kultūrvidi bagātinošu Eiropas alternatīvu Holivudas kino klāstam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti