Kino profesionāļu videolekcijas un podkāsti par nozarē aktuālo – tapis jauns projekts «Kino Eizenšteins»

Tapis jauns multimediāls sarunu un videolekciju projekts par kino "Kino Eizenšteins", kurā gaidāms lekciju-meistarklašu cikls ar Latvijas kino profesionāļiem pagātnē un mūsdienās un raidierakstu sēriju cikls par kino tapšanas aspektiem Latvijā un pasaulē, informēja projekta pārstāvji.

Projektu īsteno filmu studija "Mistrus Media" sadarbībā ar "Radio Naba". Līdz 31. decembrim dažādās interneta platformās tiks publicētas 5 videolekcijas un 5 raidieraksti, kuros Latvijas kino industrijas pārstāvji dalīsies ar savu biogrāfisko un profesionālo pieredzi kino jomā, ietekmēm. Videolekcijas un raidieraksti no 17. decembra būs pieejami projekta mājaslapā, kas iecerēta kā dokumentālu materiālu krātuve, vietnē "Spotify" podkāstu formātā, kā arī radio raidījuma formātā tos varēs dzirdēt "Radio Naba" ēterā no 2022. gada sākuma.

"Kino Eizenšteins" ir izglītības aktivitātēs bāzēta iniciatīva ar mērķi radīt antoloģiju par kino profesionāļu darbības vēsturi, kino režijas un filmu mākslas nozares attīstību Latvijā. Tas iecerēts kā alternatīva kino mācīšanās un izzināšanas vide, kas reizē kalpotu arī kā laikmeta liecība un dokuments.

"Laikā, kad mediju vide uztveres un modes īpatnību dēļ pieprasa vai izvēlas arvien īsākus pasniegšanas formātus, kad garas sarunas un izvērstas lekcijas kļūst arvien retākas, mēs vēlējāmies ar video un audio līdzekļiem savas lekcijas vai meistarklases ar Latvijas kino klasiķiem neiegrožot laikā, kā arī papildināt tās ar mūsdienu kino veidotāju izvērstām sarunām par filmu veidošanu tagadnē Latvijas un pasaules kontekstā.

Latvijā ir pietiekami interesanta kinoprofesionāļu personību paaudze, kuru domas ir ne tikai interesanti dzirdēt, bet kuru pārdomas par laikmetu, sevi un citiem ir būtiski iemūžināt kā laikmeta dokumentu,

kas var izrādīties arī kā daļa un liecība no Latvijas kino un Latvijas vēstures par šo laiku aktuālā formātā," skaidroja viens no projekta idejas autoriem un veidotājiem "Mistrus Media" producents Gints Grūbe.

Projektā "Kino Eizenšteins" izveidotas pirmās multimediāla formāta lekcijas ar dokumentālā kino režisoru Ivaru Selecki, grima mākslinieci Dzintru Bijubenu, režisoru Viesturu Kairišu, operatoru Miku Zvirbuli, filmu mākslinieci Ievu Romanovu, kas papildinātas ar vizuāliem foto, video un audio fragmentiem no izvēlēto personību radošās pieredzes.

Skatītājiem un klausītājiem jau pieejama Ivara Selecka, Viestura Kairiša un Dzintras Bijubenas meistraklases.

Viesturs Kairišs savā videolekcijā dalās pārdomās par īsmetrāžas formāta specifiku kino, idejisko un tehnisko savaldību kino veidošanā, sadarbību ar operatoru, aktierdarba niansēm, kā arī refleksiju par režisora darbu ar literāro materiālu, viņa paša iepriekšējiem kinodarbiem un Vernera Hercoga, Ingmara Bergmana un citu meistaru ietekmi viņa kino izpratnes procesā.

Ivars Seleckis savā meistarklasē analizē un stāsta par savu pieredzi un darbu dokumentālajā kino. Meistars pievēršas gan sadarbībai ar saviem laikabiedriem – dokumentālistiem, piemēram, režisoru Aivaru Freimani un komponistu Ļudgardu Gedrāviču, gan komandas nozīmei kino, gan attiecībām starp dokumentālistu un viņa filmas varoņiem.

Dzintra Bijubena dalās pārdomās par grima mākslinieka darbu ar aktieriem, režisoru un operatoru, salīdzina atšķirīgas pieredzes filmēšanas laukumā un darbu pie filmām, kuras aptver konkrētu vēstures periodu vai žanru.

Paralēli izveidota piecu raidierakstu sērija.

Par dažādiem tēmas "Cik dārgs ir kino?" aspektiem sarunājās producenti Alise Ģelze, Guntis Trekteris, Aija Bērziņa, Gints Grūbe un operators Gints Bērziņš.

"Izdomāt kino no jauna" ir saruna par jaunas kinovalodas meklējumiem ar Rīgas Starptautiskā kino festivāla radošo direktori Sonoru Broku, režisoriem Martu Elīnu Martinsoni un Juri Poškus, "Kino Bizes" programmas veidotāju un RIGA IFF izplatīšanas departamenta vadītāju un izplatītāju Paulu Bērziņu, režisoru un LKA Nacionālās filmu skolas vadītāju Jāni Putniņu.

Saruna "Vai Rīgas Kinostudija ir beigusies?" – par padomju laika kino ietekmi un mūsdienu kino veidošanas procesiem ar kino kritiķi Ievu Augstkalni, režisoru Pēteri Krilovu, kino kritiķēm Kristīni Matīsu un Anitu Uzulnieci.

Saruna par Latvijas dokumentālā kino stāstiem – ar režisoriem Jāni Ābelu, Lailu Pakalniņu, Ivaru Zviedri, producentiem Elīnu Gediņu-Ducenu, Uldi Cekulu un kino zinātnieci Zani Balčus.

Sarunā "Mūsdienu kino naratīvi" piedalījās režisori Dāvis Sīmanis, Aiks Karapetjans, kino kritiķe Dārta Ceriņa, kino izplatītāja Inese Apse un Sonora Broka.

Sarunas domātas kā kinoizglītības projekts dažādai auditorijai, kas izmantojams gan profesionālās izglītības papildināšanai vai pilnveidošanai, gan arī kā neformālās izglītības daļa par aktuāliem un profesionāliem kino procesiem.

Projekta koncepciju izstrādāja filmu studijas "Mistrus Media" producenti Gints Grūbe, Inese Boka-Grūbe un Elīna Gediņa-Ducena sadarbībā ar kino zinātnieci Zani Balčus un Rīgas Starptautiskā kino festivāla direktori Sonoru Broku, izpildproducente Anete Ruperte, kopproducents Madars Štramdiers ("Radio Naba").

Projekts tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda konkursa "KultūrElpa" un Kultūras ministrijas atbalstu. Gan sarunām, gan meistarklasēm izveidotas subtitrētas versijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt