Kultūras ziņas

Liepājas “Lielajā dzintarā” virpuļo derviši

Kultūras ziņas

Pirmizrāde “Kaukāziešu krīta aplis” pulcē skatītājus Dailes teātrī

Sākušās Dziesmu svētku koru skates

Dziesmu svētkiem gatavojas vairāk nekā 440 kori; sāksies repertuāra pārbaudes skates

2023. gada 25. martā sāksies XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku koru lielkoncerta "Tīrums. Dziesmas ceļš" un svētku noslēguma koncerta "Kopā augšup" koru koprepertuāra pārbaudes skašu maratons. Kopā svētkiem gatavojas vairāk nekā 440 kori, informēja Latvijas Nacionālā kultūras centra pārstāvji.

XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem gatavojas teju 16 000 dziedātāji no 444 koriem – 266 jauktajiem koriem, 83 sieviešu koriem, 23 vīru koriem, 36 senioru koriem un 36 vidusskolu un jauniešu koriem. Laikā no 25. marta līdz 6. maijam repertuāra pārbaudes skates norisināsies 21 vietā Latvijā. Dziedātāju sniegumu vērtēs žūrijas eksperti – koru lielkoncerta "Tīrums. Dziesmas ceļš" un noslēguma koncerta "Kopā augšup" mākslinieciskie vadītāji, Dziesmu svētku virsdiriģenti un goda virsdiriģenti. Ikviens interesents aicināts vērot skates un atbalstīt dziedātājus. Ieeja skatēs bez maksas.

Pirmā skašu maratonu iesāks Rīga. 25. martā pulksten 11.00 Latvijas Universitātes Lielajā aulā skanēs Kārļa Beinerta jaukto koru grupas kori, savukārt pulksten 16.30 dziedās Inta Teterovska jaukto koru grupa. 26. martā koru repertuāra pārbaudes skate Latvijas Universitātes Lielajā aulā sāksies pulksten 11.00, piedalīsies Ārija Šķepasta jaukto koru grupa, savukārt pulksten 16.00 dziedās Agitas Rimšēvičas jaukto koru grupas kori.

Visu skašu grafiku iespējams skatīt Dziesmu svētku mājaslapā.

Latvijas Nacionālā kultūras centra koru eksperts Lauris Goss pastāstīja: "Kori Latvijā un ārvalstīs šobrīd aktīvi ikdienas mēģinājumos un kopmēģinājumos Dziesmu svētku virsdiriģentu vadībā apgūst koru lielkoncerta "Tīrums. Dziesmas ceļš" un noslēguma koncerta "Kopā augšup" repertuāru. Koru skates, kas sāksies 25. martā Rīgā un noslēgsies ar diasporas koru izvērtējumu 7. maijā, ir sava veida atskaites punkts, kuros koru saime var baudīt savu un citu kolēģu skanējumu un sniegumu, uzvilkt tautastērpus, saņemt žūrijas komentārus un tālāk jau drošu sirdi gaidīt pirmo kopīgo satikšanos Dziesmu svētku simtpiecdesmitgadē Mežaparka "Sidraba birzī"."

Kori XXVII Vispārējos latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkos

2023. gada 5. un 6. jūlijā Mežaparka Lielajā estrādē izskanēs koru lielkoncerts "Tīrums. Dziesmas ceļš".

Dziesmusvētku tradīcijas simtpiecdesmitgadē Mežaparka "Sidraba birzī" notiks koru mūzikas lielkoncerts, izceļot tautas dziesmu kā kora dziedāšanas sākotni. Kopkoris izpildīs tautasdziesmu apdares un tautas dziesmu iedvesmotas oriģinālkompozīcijas, bet kopkora skanējumā būtiska loma būs a cappella dziedāšanai.

Lielkoncerta programmā iekļauts gan iepriekšējo Dziesmu svētku mantojums, gan skaņdarbi, kas mākslinieciski spilgti izsaka latvisko identitāti, tautas brīvību, cieņu pret senču mantojumu, garīgā tīruma meklējumus un nākamības atklāsmes.

2023. gada 8. un 9. jūlijā Mežaparka Lielajā estrādē izskanēs noslēguma koncerts "Kopā augšup".

Noslēguma koncerts "Kopā augšup" ir veltījums Dziesmu svētku tradīcijas 150 gadiem un vēlējums uz mūsu visu kopīgu un gaišu rītdienu.

Mežaparka "Sidraba birzī" – par godu svētku norisei atjaunotajā estrādē, pieredzējušu virsdiriģentu un goda virsdiriģentu vadībā skanēs jauktie, sievu, vīru, senioru, bērnu un jauniešu kori, pūtēju orķestri un kokļu ansambļi. "Latvijas novadu krāsas vizēs jaunradītas mūzikas svītas un deju sniegumā. Kā vienā elpā izskanēs arī pašu koristu izvēlētās 15 iecienītākās kordziesmas, tajā iemirdzēsies latviešu kormūzikas dimanti plašā vēsturiskā spektrā – no Dziesmu svētku zelta fonda līdz mūsdienām, pirmatskaņojumus piedzīvojot Lolitas Ritmanes un Jēkaba Jančevska jaundarbiem," teikts koncerta aprakstā.

2023. gada 3. jūlijā Mežaparkā, Kokaru zālē izskanēs diriģentu kora koncerts "Diriģents", veltīts Dziesmu svētku tradīcijas simtpiecdesmitgadei.

Bez kordiriģentiem nebūtu iespējami Dziesmu svētki. Tādēļ, atzīmējot Dziesmu svētku simtpiecdesmitgadi, "Sidraba birzs" Kokaru zālē norisināsies koncerts, kurā piedalīsies visas Latvijas kordiriģenti, atskaņojot repertuāru, kādu paši koncerta dalībnieki izvēlējušies.

"Koncerts paredzēts divās daļās, parādot gan viendabīgo koru repertuāru, gan dubultkoru un jaukto koru opusus, kā arī iezīmējot nākotnes Dziesmu svētku vīziju, topošajiem diriģentiem atskaņojot mūziku par mīlestību, jo bez mīlestības pret dziedāšanu nebūtu ne Dziesmu svētku, ne kordziedāšanas tradīcijas," skaidrots koncerta aprakstā.

2023. gada 3. jūlijā Rīgas cirkā izskanēs senioru kolektīvu koncerts "Klusums reiz par tautu tapa".

Koncerta aprakstā skaidrots: "Senioru kori jau kopš 1963. gada piedalās dziesmu svētkos. 60 gadi. Pilni ar satikšanās prieku. Pilni ar kopā būšanu. Pilni ar dziesmām. Neba nebija grūtības, neba bez pārbaudījumiem iztika, bet tāpat cauri laikam tika, dziesmu sev līdzi nesdami. Paaudze pēc paaudzes, paaudze pēc paaudzes viena otru ar korī būšanas trakumu aplipināja, jo tā un tikai tā neiznīcināmas tradīcijas savu mūžības mūžu var dzīvot. Koncerts "Upe ūdeņu nes" ir daļa no neizmērojamas pateicības mūsu senioriem par to, ka tradīcija nav nākotnē jāievelk ar vilkšanu, tā kopā ar viņiem atnāk, tā kopā ar prieku plūst. Koncertā piedalās ne tikai senioru kori no visas Latvijas, bet arī deju kolektīvi, koklētāji un tautā iemīļoti solisti."

XXVII Vispārējie latviešu Dziesmu un XVII Deju svētki Rīgu pieskandinās no 2023. gada 30. jūnija līdz 9. jūlijam, to galvenais akcents būs Dziesmusvētku tradīcijas 150 gadu jubileja. Svētkus organizē Latvijas Nacionālais kultūras centrs, kas ir Kultūras ministrijas padotībā esoša valsts iestāde.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti