Nacionālā bibliotēka ar izstādi sāk ceļu pretī arhitekta Gunāra Birkerta simtgadei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Uzsākot ceļu pretī izcilā arhitekta Gunāra Birkerta (1925–2017) simtgadei 2025. gadā, no 17. janvāra Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) M stāvā būs skatāma izstāde "2025 / Birkertam 100: Okupācijas muzeja piebūve – lielā modernista pēdējais īstenotais projekts".  Tā iepazīstinās ar Birkerta skicēm, video materiāliem no šī projekta pirmās publiskās apspriešanas 2001. gadā un arhitektūras fotogrāfa Indriķa Stūrmaņa fotoattēliem, informēja LNB.

"LNB ir kļuvusi par vienu no galvenajiem Rīgas telpiskajiem akcentiem, kas iezīmē pilsētas jaunā centra attīstību Daugavas kreisajā krastā. Bibliotēkas arhitekts Gunārs Birkerts pirmdien, 2022. gada 17. janvārī, svinētu savu 97. gadskārtu. Apzinoties, ka viens no pasaules un Amerikas Savienoto Valstu pēckara lielākajiem modernistiem ir patiesa daļa no Latvijas kultūras, LNB īsteno pasākumu kopumu ceļā uz  Birkerta simtgadi 2025. gadā. Tie izgaismos Birkertu dzimtas pienesumu Latvijas kultūrtelpā un ievērojamā arhitekta veikumu pasaulē un Latvijā. Vienlaikus pēc trim gadiem atzīmēsim latviešu grāmatas 500 gadus – tas būs īpašs notikums Latvijas kultūrā, kuru bagātinās Birkerta jubileja, akcentējot viņa 20 bibliotēku projektus," norādīja LNB pārstāvji.

Izstādes veidotāji, akcentējot Birkerta veikumu, uzsvēra: "Katram arhitektūras meistaram ir pēdējais īstenotais darbs. Birkertam pēdējais darbs ir pēc viņa skicēm veidotā Latvijas Okupācijas muzeja (LOM) piebūve. Birkerts ar savu arhitektūru vairoja garīgumu – viņš pasaules arhitektūras vēsturē paliks kā bibliotēku, universitāšu, baznīcu, skolu un muzeju ēku arhitekts. Padomju laika modernisma ēkas paplašinājums arī ir organiska LOM daļa. Projekta īstenošanai vajadzēja 20 gadus. Par to daudz diskutēts profesionāļu vidē, un viedokļu atšķirības ir palikušas. Birkerts sava darba rezultātu vairs nevar komentēt – viņš no pārliecināta modernista pozīcijām to darīja no 2001. gada līdz sava mūža beigām."

Izstādi veido Latvijas Nacionālā bibliotēka sadarbībā ar Latvijas Okupācijas muzeju, VAS "Valsts nekustamie īpašumi" un būvprojekta autoriem.

Izstādes koncepciju un projekta vadību uzņēmies Jānis Dripe sadarbībā ar Aneti Krūmiņu. Fotogrāfs – Indriķis Stūrmanis. Attēlu apstrāde – Juris Dreimanis. Makets – Anete Krūmiņa. Video materiāla montāža – Kristians Luhaers. Izstādes tehniskais iekārtojums – Ainārs Egle un Jevgeņijs Sisojevs.

Izstāde bez maksas būs aplūkojama līdz 15. aprīlim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti