4. studija

Tūristus ārzemēs brīdina par Latvijas krāna ūdens apšaubāmo kvalitāti!

4. studija

Vai Latvijas Zinātņu akadēmijā strādā zinātnieki?

Drozofilas jeb augļu mušiņas: bīstamas vai tikai kaitinošas?

Augļu mušiņas - drozofilas liecina par veselīgiem augļiem pārtikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

 

Daudzi rudenī pamanījuši dīvainu parādību - tiklīdz mājās pārnesti augļi, tā pēc neilga laika pilna māja ar mazām mušiņām. Drozofilas nav kaitīgas cilvēku veselībai un ir labs indikators tam, ka augļi ir veselīgi. Ir vairāki paņēmieni, kā no tām atbrīvoties, taču viens no vienkāršākajiem - atbrīvoties no bojātiem augļiem.

"Jā, ir tādas problēma, ka mazas mušiņas parādās, ar tām grūti tikt galā. Viņas ārkārtīgi ātri vairojas. Vienkārši tāda nepatīkama sajūta, ka mušiņas lido, un cilvēkam ir prātā iesēdies, ka produkts ir sabojājies," pastāstīja Latvijas Televīzijas uzrunātais Kārlis. Arī Sandis atzīst, ka to ir briesmīgi daudz.

Kaitinošās augļu mušiņas jeb drozofilas, šķiet, ka uzrodas no nekurienes. "Viņas it kā uzrodās no nekurienes, bet patiesībā ir tā, ka viņas visu laiku dabā kaut kur pastāv, tad viņas barojas no koka sulām un attīstība tāda lēnāka. Rudenī, kad parādās šie skaistuļi, arī ogas, tad viņas intensīvi vairojas," skaidro Latvijas Universitātes (LU) Bioloģijas fakultātes asociētais profesors Voldemārs Spuņģis.

Augļu mušiņas netiek uzskatītas par kaitēkļiem, bet drīzāk gan  par nepatīkamām viešņām, kuras pirms ienākšanas pieklājīgi nepieklauvē pie durvīm. "Mājās viņas ierodas tad, kad laukā nav ko ēst, pilsētā tas raksturīgi, laukos viņām ir ko ēst un ielido vienkārši pa logu. Viņas ir ļoti jūtīgas uz smaržu un no liela attāluma sajūt trūdoša augļa smaržu," stāsta profesors Spuņģis.

Ja neielido pa logu, mēs tos ienesam savās mājās kā trojas zirgu, jo mušiņu izdētās oliņas noslēpušās uz bojātiem augļiem. Ar aci tās saskatīt nevar. Mušiņām garšo bojāti augļi. Viss, kas ir skābs un rūgstošs.

"Mēs mājās nesam parasti svaigus, veselus augļus, uz svaigiem augļiem oliņu nav. Bet mušas jūtīgas uz pūstošiem augļiem, un viņas noteikti lidos uz turieni. Viņām vajag raugu, kas dzīvo uz saldiem augļiem - uz āboliem, vīnogām, banāniem. Viņām vajag siltumu, mājās ir silts, nav vēja un labprāt dzīvo tur, ja ir ko ēst," skaidro Voldemārs Spuņģis.

Posts, ko tās var nodarīt – sabojāt augļus un ātri vien radīt arvien jaunas mušiņas. Lai arī daudzi pieļauj, ka šis mazais radījums pārnēsā cilvēkiem bīstamas slimības, Spuņģis to noliedz.

"Iespējams, ka pārnēsā slimības, tādu varbūtību es neizslēdzu," tā Lanita. Savukārt Laurai un Laimai nav ne jausmas, vai pārnēsā kādas slimības: "It kā visu mūžu lidojušas, nevienam nav kaitējušas."

"Nē, cilvēku veselību viņas tiešām neapdraud. Ja auglis bojājas, tas nozīmē, ka viņš ir veselīgs cilvēkam. Ja nepūst, tas nozīmē, ka neveselīgs," norāda Spuņģis.

Tomēr patīkami nav un daudzi cenšas dažādos veidos pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no mušiņām. Sandis LTV raidījumam "4.studija" pastāstīja, ka tās ķer ar mušu ķeramo vai sit ar avīzi.

Tikmēr Laura un Laima norāda, ka vienkāršākais variants ir glabāt visu ledusskapī, jo tur viņas netiek. Veikalos var nopirkt vairāku vēidu augļu mušiņu slazdus, piemēram tādu, kuru var atskrūvēt vaļā, salocīt papīrīti, kas smaržo pēc ābolu etiķa un tad mušas pielips klāt. Vēl ir slazds ābolīša formā ar saldu šķidrumu, kurā mušas labprātīgi salec iekšā un noslīkst.

Ja nav vēlmes tērēt naudu, lai izķertu mušiņas, var pagatavot mājās maisījumu, piemēram, paņemt sulu - vislabāk ābolu, tai pievienot trauku mazgājamo līdzekli ar augļu garšu un nolikt vietā, kur mušas pulcējas.

Raidījuma "4.studija" eksperimentā noskaidrojās, ka stundas laikā maisījumā neviena muša nav iekritusi. Savukārt mušpapīrs ir gana efektīvs.

Taču vispareizākais risinājums ir atbrīvoties no bojātiem augļiem, un tad mušiņas pašas pazudīs.

Savā ziņā iedzīvotāji var priecāties, ka mušiņas ienāk tieši viņu mājās pie Latvijas augļiem. Tas ir sava veida indikators, ka tiek ēsta veselīga pārtika, nevis plastmasas bumbieri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti