Nogaršo ar Pieci

Rūgtā garša kā ierocis

Nogaršo ar Pieci

Umami - pilnības garša.

Skābums - sabalansētas garšas atslēga

5 skābi produkti, kas piešķir maltītei svaigumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Skāba garša bieži vien dod signālu, ka produkts nav gatavs, piemēram, augļi, vai ir bojāts jeb saskābis. Taču skāba garša arī lieliski balansē saldu, sāļu, arī taukainu ēdienu, piešķir tam svaigumu  un izceļ citas garšas, darbojoties kā dabisks garšas pastiprinātājs. Ja reizēm šķiet, ka ēdiena garša nav pilnīga, to visbiežāk papildinām ar sāli vai pipariem, taču nereti trūkstošā ir tieši skāba garša. Par pieciem skābiem produktiem, kurus ikdienā pielietot kulinārijā, Latvijas Radio 5 jeb pieci.lv raidījumā “Piecas garšas” stāstīja pavārs Ritvars Toms Logins.

SKĀBIE PRODUKTI:

Citrons

Citrona sulas pievienošana ir vienkāršākais veids, kā atsvaidzināt kādu ēdienu. Tas īpaši aktuāli ziemā, kad ir citrusu augļu sezona un to cena un garša ir vislabākā. Lai paspilgtinātu, piemēram, zivs, salātu, ceptas gaļas, siltas vai aukstas mērces garšu, atliek ēdienam pievienot no citrona šķēlītes izspiestu sulu. Tāpat ar citrona palīdzību mājas apstākļos var pagatavot biezpienu vai sieru, skābo sulu pievienojot pienam. Lai dārzeņus vai augļus pasargātu no oksidēšanās jeb apbrūnēšanas, tos iesmērē ar citrona sulu, piemēram, ābolu šķēlītes. Citronu vai ananasu sulu var izmantot kā mīkstinātāju, marinējot gaļu.

Etiķis

Agrāk ēdiena marinēšana bija veids, kā ilgāk uzglabāt produktus, nemainot to garšu un kvalitāti. Etiķis nenomāc garšu, bet gan izceļ, tāpēc, ja cepts, vārīts vai grilēts ēdiens šķiet pārāk pliekans, tam jāpievieno nedaudz etiķa. Ir dažādi to veidi – šampanieša, ābolu, baltvīna, sarkanvīna, balzamiko etiķis u.c. Baltvīna etiķi var izmantot zupās, buljonos, sautējumos un sacepumos. Balzamiko etiķim, kurš  nogatavināts vairāk nekā desmit gadus, ir saldskāba garša.

Plaucējot olas jeb vārot tās bez čaumalas, ūdenim iesaka pievienot pāris ēdamkarotes etiķa, lai nodrošinātu, ka tās izvārīsies viengabalainas.

Vīns

Tas ir lielisks skābuma avots, jo vīnam ir bagātīga un izteiksmīga garša. Franču un citu valstu virtuvē mērču pamatā izmanto baltvīnu vai sarkanvīnu. To var pievienot, vārot kuskusu vai citus graudaugus, tāpat arī gatavojot marinādes. Svarīgi to kaut dažas minūtes novārīt, lai iegūtu saldskābu garšu buķeti, citādāk ēdienam būs izteikta alkohola piegarša. Grādīgos dzērienus izmanto ne tikai pamatēdienos, bet arī desertos, piemēram, gatavojot šampanieša krēmu. Skāba garša lieliski sader ar taukainu ēdienu.

Raudzēti piena produkti

Tas ir skābais krējums, kefīrs, jogurts, paniņas un biezpiens. Krāsnī ceptiem, karamelizētiem dārzeņiem pievienojot aukstu skābā krējuma mērci, rodas garšu līdzsvars, un maltīte iegūst svaigumu. Tas arī rada sāta sajūtu, tāpēc šādās ēdienreizēs var iztikt bez gaļas vai salātiem. Skābā garša atrodama arī citos piena produktos, piemēram, sierā. To sarīvējot un pievienojot makaroniem vai citam ēdienam, skābā garša balansē ar sāļo un papildina viena otru.

Augļi un dārzeņi

Itāļu virtuvē kā skābo elementu bieži vien izmanto tomātus, piemēram, gatavojot pastas ēdienus, boloņas mērci vai picas. Šim dārzenim ir ne tikai skābena garša, bet arī patīkams aromāts. Kečups ir saldskābs, tāpēc to īpaši iecienījuši bērni, lietojot kopā, piemēram, ar ceptiem kartupeļiem. Lai gan augļi lielākoties šķiet saldi, tajos ir arī skābā garša. Lai atsvaidzinātu desertu garšu un struktūru, kēksiem un kūkām nereti pievieno žāvētus augļus. Tāpat svaigu augļu skābums noder, piemēram, saldējuma kokteilī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti