Kā ievākt?
Var ievākt pa lapiņai, bet var visu stublāju – tas būs ērtāk ar cimdiem rokās, jo nātru lapas klātas ar dzeļmatiņiem, kas sāpīgi dzeļ.
Kā žāvēt?
Izber uz papīra lapas (ne avīzes!) vai tīras kokvilnas drāniņas un izklāj plānā kārtiņā. Ja ievākti visi stublāji, tos var sasiet arī pušķīšos un pakarināt. Augi jāžāvē labi vēdināmā un noteikti ēnainā vietā, kur tos neapspīd saule, – saules staru iedarbībā augi ātri izbalos un tajos zudīs arī daļa vērtīgo vielu.
Kā un kad lietot?
Nātres spēcina organismu, stiprina imunitāti un veicina asinsradi, labi noder pret mazasinību – tās ir labs dzelzs avots, satur arī citus vērtīgus mikroelementus un vitamīnus. Vēl nātres palīdz normalizēt menstruālo ciklu.
1–2 ēdamkarotes izkaltētu nātru lapu aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj ievilkties 15 minūtes, dzer pa trešdaļai glāzes trīs reizes dienā.
Ar nātru tēju jāuzmanās, ja ir nosliece uz trombu veidošanos.
Izmēģini nātru čipsus!
Eng.lsm.lv galvenais redaktors Maiks Koljers no nātrēm gatavo arī veselīgus čipsus. Kā to dara? "Vienkārši! Turiet lapas virs grila 5–10 sekundes, pēc tam ēdiet kā čipsus," gatavošanas noslēpumā dalās Maiks.
Ievāc arī panātrītes!
Balto panātri (Lamium album) dēvē arī par mīksto nātrīti ar baltajiem ziediņiem, no kā bērniem patīk sūkt medutiņu. Panātrēm var ievākt tikai ziediņus, bet var arī visu stublāju ar lapām un ziediem. Baltās panātres tējai ir laba pretiekaisuma iedarbība, tā palīdz urīnpūšļa un nieru saslimšanās, der arī ginekoloģisku vainu gadījumos un arī pie mazasinības.
Materiāls LSM.lv pirmo reizi publicēts 2020. gada 23. maijā.