Zoodārzā atkal svērs brangos bruņurupučus

Ceturtdien, 13. augustā plulksten 14.00 Rīgas zooloģiskajā dārzā notiks divdesmitais milzu Galapagu bruņrupuču celšanas un svēršanas pasākums, informēja zoodārza pārstāvis Māris Lielkalns.

Šo divdesmit gadu laikā bruņrupucienes Trīnu un Čelsiju spēkavīra Raimonda Bergmaņa vadībā uz svariem ir cēluši gan dižākie Latvijas un Eiropas spēkavīri, gan Mr. Visums Aivars Visockis, gan “spēkasieva” Jolanta Logina, gan pasaules čempioni un olimpiskie medaļnieki, gan arī Latvijas čempions sievu kalnā nešanā un daudzi citi.

Ja svēršanas pirmsākumos Bergmanis ar sarežģīto uzdevumu veiksmīgi galā tika viens pats, jo varenās bruņrupucienes svēra vien pussimts kilogramus, tad turpinājumā spēkavīram klājās arvien grūtāk. Arī šogad Bergmanis nebūs viens, jo aicinājis palīgā Kārli Bardeli, kurš airu laivā apairējis apkārt puspasaulei un sava ceļojuma laikā ne vienreiz vien saticies ar milzīgajiem ūdens bruņrupučiem, kā arī sacenties ar tiem airēšanas prasmēs. Sava Klusā okeāna šķērsošanas ceļojuma laikā viņš tomēr neesot iegriezies Galapagu salās, lai apskatītu milzīgos Galapagu bruņrupučus dzīvē un atvestu sveicienus Trīnai un Čelsijai no to savvaļas radiniekiem.

Diemžēl regulāra seno jūrasbraucēju piestāšana Galapagu salās noveda pie straujas tur mītošo lielo lēnīgo rāpuļu skaita samazināšanās. Kuģotāji salās uzpildīja pārtikas krājumus, tostarp iznīcināja (apēda) gandrīz visus bruņrupučus (populācija no 250 000 dzīvniekiem 16. gs. samazinājās līdz 3000 pagājušā gadsimta 70. gados)

Galapagu bruņrupucienes Trīna un Čelsija uz Rīgas zoodārzu no Čikāgas tika atvestas 1995. gadā, un Raimonds Bergmanis tās sāka nest un svērt 2001. gada vasarā, kad varenie rāpuļi svēra vien ap 40 kg.

2019. gadā lielākā bruņrupuciene Trīna svēra jau 117 kg, bet Čelsija – 90 kg.

Jāatzīst, ka stabils un prognozējams svara pieaugums pieaugušiem rāpuļiem vairs nav gaidāms un iespējamas nelielas svārstības. Kaut arī tiek uzskatīts, ka šīs sugas rāpuļu mātītes var sasniegt pat 150 kg svaru, tā vairāk vērtējama kā teorētiska iespēja. Lai arī kā būtu, dati par abu bruņrupucieņu svara izmaiņām ir visai vērtīgi, jo palīdz koriģēt viņu barības normas, ja svara pieaugums kļuvis pārāk straujš, vai laicīgi pamanīt iespējamās veselības problēmas, par ko liecinātu pārmērīgs svara zudums.

Savvaļā Galapagu bruņrupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas  apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām piecas jau ir izzudušas. Galvenokārt – izmedīti gaļas ieguvei. Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kg (rekords – 270 kg) svaru, mātītes – 100-150 kg. Iespējamais mūža ilgums – 150 un vairāk gadu.

Apmeklējot Rīgas Zoodārzu, tostarp Bruņrupuču svēršanas pasākumu, lūdzam ievērot fizisko distanci starp cilvēkiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt