Zirgu psihologs: Viņi izdzīvojuši, pateicoties savām bailēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Cilvēki mēdz dzīvnieku domāšanu pielīdzināt savējai, vērtējot kādu rīcību neadekvāti situācijai. Zirgs ir tikai dzīvnieks, atgādina zirgu psihologs Raivo Saļms, kurš zirgu ķermeņu valodu apguvis Amerikā no kovboju pēcteča. Raidījumā "Ķepa uz sirds" viņš stāsta par bailīgajiem zālēdājiem.

"Šī ir Donna! Viena no  lielākajām pasaulē, tieši pēc auguma!" rāda zirgu psihologs Raivo Saļms.

Viņš saka, ka zirgi ļoti daudz stāsta tieši ar ausīm: "Mēs redzam, ka pašlaik viņam ausis ir saspicētas uz priekšu. Skatās, ko mēs te esam atnākuši, ko mēs te darām."

"Ja ausis ir nolaistas uz sāniem un galva uz leju, tad zirgs atpūšas. Ja viņi ir dusmīgi, tad pieglauž ausis atpakaļ," skaidro Raivo un turpina: "Kad vairāk ar zirgu strādā, ir jādarbojas no abām pusēm, jo zirgam informācija no vienas smadzeņu puslodes pāriet uz otru pusi tikai 20%, līdz ar to var būt tā, ka, strādājot tikai vienpusēji, liekas - viss ir zināms, bet, pieejot no otras puses, redzams, ka viņš sāk baidīties."

Ja runājam par cilvēka un zirga attiecībām, tad cilvēks ļoti daudz cilvēcisko īpašību pārnes uz zirgu un aizmirst, ka zirgs ir dzīvnieks.

Viens no izplatītākajiem uzskatiem, ka zirgs kaut ko izdarījis speciāli, lai mums būtu labi vai slikti, vai ieriebtu, bet zirga uzvedība veidojas no mirkļa uz mirkli, viņš reaģē, ievērojot savu pieredzi," paskaidro zirgu speciālists Raivo.

Zirgu ķermeņa valodu Raivo apguvis Amerikā no kovboja pēcteča Montija Robertsa, kurš īpašu uzmanību pievērš zirgu psiholoģijai un uzvedībai. Amerikā Raivo bija iespēja strādāt arī ar savvaļā dzīvojošiem zirgiem, kas ir bijuši labākie viņa skolotāji:

Brīdī, kad tu esi ar zirgu, tu jūti gan viņa spēku, gan klātbūtni. Bet tajā pašā brīdī, jūti cik viņš ir jūtīgs, trausls un bailīgs."

Zirgs ir izdzīvojis miljoniem gadu pateicoties tam, ka ir bailīgs. Viņš ir zālēdājs un medījums. Ja kaut kas nobrakšķ, viņš vispirms bēgs un tikai vēlāk domās.

Viņš ir stiprs, liels, bet tanī pašā brīdī ļoti ievainojams. Iemācoties viņus saprast, var panākt ļoti daudz un dzīvniekiem palīdzēt," uzskata zirgu pazinējs, kurš palīdzējis daudziem.

Viena no izplatītākajām problēmām ir tā, ka zirgam nepatīk pārvadājamie treileri.

"Ir divas lietas - uzslava un darba terapija. Zirgam ir jāprot izstāstīt tā, lai viņš saprasu to, ko no viņa vēlas, jo bieži mūsu darbības nav konsekventas, un zirgs nesaprot, ko gribam pateikt. Tāpēc man ir jāatrod ceļš, lai pateiktu kurā brīdī ir jā, kurā nē," par apmācīšanu saka Raivo.

Viņš zina teikt arī par cilvēku spējām saprasties ar dzīvniekiem: "Jo cilvēkam ir mierīgāka daba, jo viņam vieglāk sazināties un saprasties ar zirgu. Dažiem tas ir dots dabiski, dažiem nav. Lai arī viņi mīl un rūpējas, bet tā sapratne ir mazliet grūtāka."

Zirgi ir Raivo labākie sabiedrotie gan darbā, gan arī brīvajā laikā. Raivo saka, ka, esot kopā ar zirgiem, lietas pašas sakārtojas un nemanot aizmirstas visas ikdienas problēmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti