Rīta Panorāma

Dailes teātra iestudējums "TESTOSTERONS"

Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts izglītības satura centra vadītāju Guntaru Catlaku

Suņa skološanas ābece: braukšana automašīnā

Suņa skološanas ābece: braukšana automašīnā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Suņa saimniekam agrāk vai vēlāk rodas nepieciešamība savu četrkājaino draugu no punkta A uz punktu B pārvietot ar automašīnu. Kā iemācīt sunim braukt automašīnā, tikt galā ar sliktu dūšu un panākt to, lai dzīvnieks neskraida apkārt pa auto salonu?

“Dabūt suni iekšā auto bieži vien nav problēmu. Problēma ir tad, kad ir dabūts iekšā, suns nabags [braucot] ir apvēmies, nostresojies un beidzot izkāpis, un tad otrreiz iekšā viņš vairs negrib. Tāpēc jādomā, ko ar suni darīt, kad viņš jau ir iekšā. Pirmajā reizē iemetīs kārumu mašīnā, un kāpēc lai viņš nekāptu,” stāsta Latvijas Kinoloģijas federācijas instruktors Ivars Lielpēteris.

Kucēniem vestibulārais aparāts vēl ir ļoti nestabils, tāpēc nav brīnums, ka automašīnā dzīvniekam var kļūt slikti.

“Ja sunim katru reizi ir pieredze, ka, iekāpjot mašīnā, viņam paliks slikta dūša, tad brīdī, kad viņš jau ir pieaudzis un sliktai dūšai vairs nevajadzētu būt, tad atmiņas par to, ka, iekāpjot mašīnā, viņš vēma, nostrādās. Viņš iekāps mašīnā un jau zinās, ka būs slikta dūša, un beigās sliktā dūša tiešām arī ir,” skaidro Lielpēteris.

Tāpēc suni pirms braukšanas nevajadzētu barot. Vienlaikus jāizvairās no situācijas, kad suns ar varu tiek iestumts automašīnā. Tas radīs tikai pretreakciju.

Atradināt no sliktas dūšas var, sākumā braucot pavisam īsus gabalus. Piemēram, apbraucot ap kvartālu. Ja jāveic tālāks attālums, tad 5-15 minūtes braucam un tikpat ilgu laiku piestājam malā pastaigāties. Tā visu ceļu, kaut vai divas stundas.

Sunim pa mašīnu nevajadzētu ļaut brīvi pārvietoties. “Suns var paskriet zem pedāļiem, viņš var iekāpt klēpī, viņš var vēlēties spēlēties, bakstīt tevi, un tu kādā brīdī vairs nevari stūri pagriezt, kur vajag, un ar to ceļojums beigsies,” stāsta instruktors.

Talkā var nākt drošības risinājumi, kas paredzēti gan dzīvnieku, gan cilvēku pasargāšanai avārijas situācijās. Ja suni turam bagāžniekā, tad salonam jābūt atdalītam ar metāla restēm. Vēl drošāk būtu bagāžniekā ievietot speciāli tam paredzētu piestiprinātu būri.

“Viņu var turēt salonā uz sēdekļa, bet tad viņu vajag piesprādzēt. Zooveikalos ir ļoti daudz un dažādi piedāvājumi. Princips visiem ir viens: ir iemaukti un siksniņa, kuras viens gals stiprinās tur, kur mēs spraužam drošības jostu, un otrs gals stiprinās sunim pie iemauktiem,” stāsta Lielpēteris.

Savukārt, kāpjot ārā no automašīnas, dodam sunim jau iepriekš iemācīto komandu sēdēt vai gulēt. Piesprādzējam pie pavadas, pasakām brīvi un tad ļaujam mierīgi un droši izkāpt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti