Rīta Panorāma

Ukraina stiprina Bahmutas aizsardzību

Rīta Panorāma

Honkongā un Vācijā mīkstina Covid-19 profilakses pasākumus

Sēklu glabātuvei Svalbārā Norvēģijā 15 gadi

Sēklu glabātuvei Svalbārā Norvēģijā aprit 15 gadi

Šonedēļ aprit 15 gadi, kopš Norvēģijai piederošajā Svalbāras arhipelāgā darbu sāka glabātuve, kur patlaban atrodas jau 1,2 miljoni kultūraugu sēklu paraugu. Augu ģenētisko materiālu tajā glabā daudzas valstis, tai skaitā Latvija.

Glabātuves "Global Seed Vault" pārstāvis Osmunds Oslands skaidroja: "Ir svarīgi saglabāt augu gēnu resursus, un ir svarīgi, lai sēklas un gēnu resursi būtu vairāk nekā vienā vietā. Svalbāras glabātava piedāvā drošu vietu, kur glabāt sēklu rezerves no pasaules sēklu bankām."

Norvēģijai tika dots uzdevums izveidot globālo glabātuvi pēc augu ģenētisko resursu līguma noslēgšanas pirms apmēram 20 gadiem. Svalbāra ir šim mērķim piemērota vieta, jo sēklas vislabāk saglabājas zemā temperatūrā, un arktiskais klimats un sasalums mazina izdevumus, lai nodrošinātu -18 grādu temperatūru.

Tieši šādos apstākļos vislabāk uzglabājas augu ģenētiskais materiāls, kas dzimtenē dažādu iemeslu dēļ var iznīkt vai iet bojā.

Projekts jau tā dibināšanas laikā izpelnījās lielu uzmanību, un glabātuves atklāšanā piedalījās toreizējais Norvēģijas premjerministrs Jenss Stoltenbergs, Eiropas Komisijas prezidents Žoze Manuels Barozu un Nobela prēmija laureāte Vangari Maatai.

Par problēmas aktualitāti visā pasaulē liecina tas, ka zīmīgajā datumā sēklas glabātuvē nodeva arī nelielās Āfrikas valsts Beninas speciālisti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti