Rīta Panorāma

Maira Brieža cīņa jau sestdien

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar Sarmīti Pāvulēnu

Putni dārzā – vairāk draugi kā ienaidnieki

Putni dārzā – draugi ziemā un vasarā

Sniegs ir uzsnidzis (bet nu jau atkal vietām nokusis), un daudzi cilvēki steidz barot putnus. Patiesībā tā ir ļoti vērtīga nodarbe, ja vien putni tiek baroti regulāri, katru dienu. Pirmkārt, tas ir prieks, vērojot, kā zīlītes rosās aiz loga rūtīm. Otrkārt, putnu barošana nāk par labu dārzniekiem, jo  ziemā pie barošanas pieradinātie putni vēlāk pavasarī un vasarā palīdzēs iznīcināt  dažādus kaitēkļus.

Lai gan nereti no mazdārziņu īpašniekiem dzirdamas žēlabas, ka putni noēduši visus ķiršus vai zemenes, patiesībā putnu klātbūtne dārzā ir pat ļoti nepieciešama. Latvijas Stādu audzētāju biedrības vadītājs Andrejs Vītoliņš stāsta par ieguvumiem, ko viņa dārzā dod putnu dzīve:

"Mēs diezgan draudzējamies ar putniņiem. Vasarā, rudeņos reizēm sanāk kašķis par ražu, tas pārsvarā ir migrējošais strazds. Bet tie mazie putniņi, tie, kas pārtiek pārsvarā no mazajiem kukainīšiem, arī tajā skaitā kaitēkļiem, ir ļoti noderīgi dārzā. Divi mazi zīlīšu pāri var gada laikā apēst vairākus kilogramus kaitēkļu. Iedomājieties, kāds tas ir labums, ja jūs esat augļu koku vai ogulāju īpašnieki."

Latvijas Ornitoloģijas biedrībā norāda, visvēlamākie dārzā ir tieši sīkputniņi – zvirbuļi, zīlītes un citi. Visvairāk kaitēkļu tiks apēsts tad, kad būs izšķīlusies jaunā paaudze.

"Kad baro jaunos putnus, kad tie ir izšķīlušies, tad pamatā baro ar kukaiņiem, tārpiņiem, jo tā ir enerģētiski vērtīgākā barība un putnēni ātrāk aug," skaidro ornitologs Agnis Bušs.

Metodes, kā piesaistīt putnus savam dārzam, ir ļoti dažādas.

"Vasarā var atstāt kādu dārza stūrīti nedaudz mežonīgāku, lai tam putniņam būtu kur ievīt ligzdiņu un pēc tam viņu netraucēt. Tas ir pirmais, ko mēs darām," saka Andrejs Vītoliņš.

Ir arī cilvēki, kas pavasarim gatavajos laikus, jo galu galā ratus arī taisa ziemā, bet ragavas vasarā. Tas nozīmē, ka savam dārzam putniņus var pievilināt un pieradināt pie barības jau šobrīd, lai pavasarī tie nekur tālu nepazustu.

"Visvienkāršākais veids, kā uztaisīt putnu barotavu, ir ielikt trauciņā sēkliņas, riekstus – viss nesālīts un bez garšvielām. Pārliet ar cūku taukiem, jāpagaida, kamēr sastingst," metodi iesaka Agnis Bušs.

Pēc tam iegūto masu izņem no trauciņa un iekar kāda koka zarā. Šādai barotavai klāt netiks lieli putni, savukārt mazajiem tā būs tieši laikā.
 

Tomēr ir viena lieta, ko ir ļoti būtiski atcerēties, - ja esat sākuši barot putnus, tad tas ir jādara regulāri un visas ziemas garumā.

Pretējā gadījumā pieradinātie putniņi sala laikā var nepaspēt atrast jaunu barošanās vietu un ies bojā.  Latvijas Ornitoloģijas biedrība arī aicina ikvienu cilvēki laika posmā no 26. līdz 28. janvārim vienu stundu no vietas pavērot putnus savā dārzā vai kādā parkā. Pēc tam informāciju par sugām un putnu skaitu ievietot mājaslapā dabasdati.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti