Dienas ziņas

Cenu zīmes lauku veikalos nomainīs pakāpeniski

Dienas ziņas

Āfrikas cūku mēra karantīnas teritorija paplašinās

Pēc lauka miglošanas iet bojā ponijs

Ponijs zaudē dzīvību pēc lauka miglošanas

Ik pa laikam  parādās ziņas par bojā gājušām bišu saimēm un konfliktiem starp biteniekiem un zemniekiem, kas miglojuši savus laukus. Bet Brenguļu pagasta iedzīvotāja Rasma Lapsa pēc blakus mājai un ganībām esošā labības lauka miglošanas, piedzīvoja pavisam rūgtu zaudējumu – bojā aizgāja mazmeitai gādātais ponijs. Augu aizsardzības dienestā vērtē -  gan šajā, gan citos konfliktos, kas saistīti ar miglošanas darbiem, vispirms ir runa par godaprātu un sirdsapziņu, mazāk par pielietoto līdzekļu kaitīgumu, jo ne likumdošana, ne normatīvie akti neparedz, ka būtu jābrīdina citi saimnieki, ja notiek miglošana

Rasma Lapsa ved rādīt vietu, kur ganījās ponijs: nelielā ganību strēle -  gan mājas, gan sakņu dārzi ar zemenēm - ir  gluži blakus labības laukam. Un blakus tam todien, kad migloja lauku, ganījās arī mazmeitai gādātā ponija ķēvīte Felicija.

„Traktora sliedes jau pazudušas, bet praktiski viņš nobrauca 1,5-2 metru attālumā, nomigloja zirgu…”

Saimniece pati tajā dienā bija aizbrauksi līdz Valmierai un atgriežoties bija neizpratnē, kāpēc tik pēkšņi  mazais zirdziņš, kas bija tikai gadu vecs un sprigans, pēkšņi kļūst pavisam vārgs. Toties kaimiņiene Maija Rasagorska redzēja, ka todien miglo labības lauku:

„Jā, ne vienu reizi vien te migloja… Viņš bija tur laukā piesiets, un Rasma nāca no tā lauka un saka – vai, uz lūpām un mutē tāda garša riebīga, un smaka… Tas jau nav normāli – tepat ir dārziņi, bērni, mājas…”

Rasma saka – nebija neviena brīdinājuma. Pēc tam jau sarunā arī ar saimnieci traktorists neslēpa, ka lauks ir miglots. Zirgus traktorists gan neesot redzējis…

Veterinārārsts Andis Grasis, kuram ir ilggadīga pieredze darbā ar zirgiem, atzina, ka arī viņu pārsteidzis, cik ātri būtībā iepriekš veselais ponijs izdzisa, taču apgalvot, ka vainojama būtu tikai un vienīgi lauka miglošana, viņš neņemas, jo ponijam jau netika veikta sekcija. Bet to, ka nāves iemesls varētu saindēšanās, vetārsts arī nenoliedz:

„Protams, viens no cēloņiem potenciāli ir tā inde, kas izmaina organisma darbību. Faktiski zarnas nestrādāja, acīmredzot pietiekami daudz ķīmijas ticis…”

Augu aizsardzības dienesta Vidzemes reģionālās nodaļas vadītāja Vizma Bērziņa skaidro, ka sieviete nav rakstījusi iesniegumu, lai notikušo izmeklētu, līdz ar to nav pamata situāciju  konkrētāk izvērtēt, kaut gan tūlīt pēc  notikušā dienesta inspektori bija pie lauka un tikās arī ar kooperatīva vadību, kuram tas pieder.

„Tautas valodā sakot – trāpījis bija… Gluži par ētisku darbību nevar runāt. Uz zālāja bija pēdas, ka augu aizsardzības līdzeklis ir iedarbojies. Neko aizliegtu viņi nedarīja, bet jautājums par vēju un to, ka līdzeklis nonācis uz blakus kultūras,” saka Bērziņa.

Vizma Bērziņa arī stāsta, ka zemniekiem, lai veiktu miglošanu, ir gan striktas prasības, gan pārbaudes, taču tādas prasības, ka būtu jābrīdina kaimiņi, nav – normatīvos  aktos prasība atrunāta nav, bet tā ir ētikas lieta. „Kaimiņattiecību kultūra mums stipri klibo,” secina Bērziņa.

Ponija saimniece, taujāta, kāpēc nerakstīja iesniegumu, lai notikušo izmeklētu, vien nosaka - poniju jau vairs neatgriezt un viņa nevēlas naidu, bet par notikušo piekritusi runāt, lai tā būtu mācība arī citiem zemniekiem, ka tomēr ir jāpadomā arī par kaimiņiem un jāatceras par godaprātu, darot savu darbu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti