Augu aizsardzības dienestā jau pirmās sūdzības par lauku miglošanu stiprā vējā

Valsts augu aizsardzības dienests šopavasar jau saņēmis pirmās sūdzības par lauku miglošanu stiprā vējā. Normatīvi patlaban nenosaka, kāds attālums no dzīvojamām mājām jāievēro, apstrādājot lauku, taču lauksaimnieks ir atbildīgs, lai smidzinājums nokļūtu vienīgi uz tās kultūras platības, kam tas paredzēts. Lai mazinātu kaimiņu strīdus un sūdzības, dienesta eksperti neizslēdz, ka arī starp īpašumiem būtu jāievieš aizsargjosla.

Zemnieki Kurzemē un Zemgalē palēnām sāk augu aizsardzības līdzekļu lietošanu jeb lauku miglošanas sezonu. Valsts augu aizsardzības dienestā iedzīvotāji jau sūdzas par lauksaimniekiem, kas lauku miglo stiprā vējā, Latvijas Radio pastāstīja dienesta eksperte Anitra Lestlande. 

Zemniekiem un viņu kaimiņiem jārod kopsaucējs augu miglošanas laikāSintija Ambote

Eksperte mudina zemniekus ik reizi izlasīt augus aizsardzības līdzekļu lietošanas marķējumu, kā arī atgādina, ka smidzinātajai vielai jānonāk paredzētajā vietā, tādēļ jāievēro arī atļautais maksimālais vēja ātrums.

Herbicīdu lietošanas pamatotu pārkāpumu gan ik gadu kļūstot mazāk, lielākoties problēma ir normālas kaimiņattiecības.

Proti zemniekam būtu jāinformē par miglošanu savu teritoriju kaimiņus - gan vienkāršu viensētu saimniekus, gan arī, ja kaimiņos ir bioloģiskais zemnieks vai biškopis. Īpašas aizsargjoslas ir jāievēro pie ūdenstilpēm, bet tas, cik tālu līdz kaimiņu īpašumu satikšanās robežai miglot lauku, normatīvos nav noteikts. Lestlande pieņem, ka, iespējams, nosakot konkrētu aizsargjoslu starp īpašumiem, būtu mazāk strīdu.

Lestlande gan atgādina, ka pašlaik likumos šādas buferjoslas nav noteiktas, tādēļ svarīgas ir labas kaimiņu attiecības.

Zemnieku saeimas pārstāvis un Bauskas novada graudkopis Arnolds Jātnieks gan vērtē, ka striktas aizsargjoslas noteikt nebūtu pareizi. Pamatotu sūdzību ir maz un tādēļ lauku miglošanas labā prakse atkarīga no kaimiņu savstarpējas komunikācijas un pareizas darbinieku apmācīšanas, saka zemnieks.

Izšķirošs ir zemnieka godaprāts, un nepalīdzēs buferjoslas, ja netiks ievērots vēja ātrums, uzsver Jātnieks.

Augu aizsardzības dienests šogad pastiprināti veiks augu aizsardzības līdzekļu lietošanas prasību pārbaudes īpaši aizsargājamās dabas teritorijās. Tāpat šogad noritēs īpašas līdzekļu smidzinātāju kontroles. Ja tas nav noregulēts atbilstoši līdzekļa devām, lauksaimnieks var saņemt administratīvā pārkāpuma sodu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti