Pirmo reizi Somijā stārķi izveido ligzdu un sagaida pēcnācējus

Nav jābūt putnu vērotājam, lai Latvijā pamanītu stārķu ligzdas. Kāds tur brīnums: Latvijā atrodas vistālāk uz ziemeļiem esošā stārķu kolonija Eiropā. Bet ir valstis, kur stārķis joprojām ir liels retums, piemēram, šķietami tuvā Somija, kur kāda stārķu ģimene vienu somu ciemu padarīja slavenu dažās nedēļās. 

2015. gads iegājis somu ornitoloģijas vēsturē ar kādas stārķu ģimenes veiksmīgu ligzdošanu Somijas dienvidrietumos Koski ciemā.

Katru gadu izlūklidojumos Somiju apmeklē aptuveni pieci simti stārķu no Igaunijas. Tie ir bijuši jaunie stārķi, kas uzsākuši patstāvīgu dzīvi, bet vēl nav nobrieduši ligzdošanai.

Baltie stārķi blīvi apdzīvo Baltijas valstis un Poliju, taču Somijā līdz šim nebija ligzdojuši. Šī ir pirmā reize, kad stārķu pārim izdevies uzbūvēt ligzdu un sagaidīt pēcnācējus.

Pavisam ligzdā izšķīlās trīs stārķēni. Jaunākais no viņiem gāja bojā jūlija sākumā. Vietējie ornitologi pieļauj, ka pie vainas bijušas lietainās un aukstās jūnija beigas.

Jūlija beigās stārķēnus apgredzenoja ar metāla un ziliem gredzeniem. Krāsaino gredzenu baltos kodus FI1 un FI2 iespējams nolasīt ar binokli.

Somu stārķi savus mazuļus baroja ar vardēm, sliekām un gliemežiem, savukārt vietējie gardēži stārķiem par godu kafejnīcā ieviesa stārķu kūciņu ar putukrējumu un trīs karameļu oliņām. No tālienes atbraukušie tūristi Koski restorāna ēdienkartē var atrast steiku "Stārķa vērotājs". Koski ciemā nopērkamas arī vilnas zeķes ar stārķa attēlu.

Vasarā uz stārķēnu vārdiem tika izsludināts konkurss. Konkursā piedalījās gandrīz pusotrs tūkstotis ieteikumu. Uzvarēja humoristisks vārdu pāris Kinttu un Kontti, abi vārdi vietējā dialektā nozīmē kājas. Drīz, ielidojot augstsprieguma vados, gāja bojā arī otrais stārķēns, Kinttu. Septembrī ģimeni pameta tēviņš, taču stārķu mātītē kopā ar stārķēnu turpināja gatavoties lidojumam uz siltajām zemēm.

Somijas slavenākā stārķu ģimene nu ir devusies uz siltajām zemēm un tiešraides kamera, ar kuras palīdzību varēja vērot stārķu dzīvi ligzdā, ir izslēgta līdz nākamā gada pavasarim. Kameras pakalpojumus stārķu seriāla vērošanai vasaras laikā izmantojuši 600 tūkstoši cilvēku.

Vietējie ornitologi tic, ka ģimenes mātīte ligzdā atgriezīsies, jo pirms došanās prom viņa ligzdu rūpīgi ieziemojusi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti