Dienas ziņas

Latvijā atgriezies veloceļotājs A.Lauzis

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Ceļojošā izstādē iepazīstina ar purva vērtībām

Mudina saudzēt un atjaunot purvus

Apmēram 5% no Latvijas teritorijas aizņem purvi un, lai iepazīstinātu ar purvu vērtībām un rosinātu tos saglabāt vai pat atjaunot, Latvijas novadus apceļo Igaunijas - Latvijas sadarbības projektā veidota interaktīva izstāde. Ceturtdien, 3. augustā, to atklāja Vangažos.

Purvi sākuši veidoties pirms 10 000 gadu. Attīstoties apdzīvotām vietām un lauksaimniecībai, daudzviet tie nosusināti, līdzi sarūkot arī cilvēku zināšanām par šo dabas veidojumu.

“Starp Inčukalnu un Vangažiem ir apdzīvota vieta “Sēnīte”. Tur ir purvs, kur cilvēki iet lasīt dzērvenes, bet principā arī Vangaži ir uzcelti uz purva,” norāda Vangažu bibliotēkas bibliotekāre Jeļena Ozoliņa.

Lai vairotu vēlmi saglabāt un pat atjaunot purvus, Latviju apceļo Igaunijas-Latvijas sadarbības projektā veidota izstāde “Dabas dziednīca - purvs”, kas aicina darboties pašam un sniedz gan interesantu, gan noderīgu informāciju.

“Mums purvi strādā par ūdens uzsūcējiem, tā vienkāršā valodā runājot. Visam liekajam ūdenim, kas nāk no nokrišņiem, kaut kur ir jāpaliek, un tajās valstīs, kur purvi nav saglabājušies, vienkārši ir postoši plūdi,” skaidro Dabas aizsardzības pārvaldes izglītības darba speciāliste Aija Balandiņa.

Purva augi jau izsenis tikuši izmantoti arī ārstniecībā. Piemēram, kūdras sūnas savu antibiotisko īpašību dēļ izmantotas kā pārsienamais materiāls, bet kaltētā veidā liktas bērnu autiņos, tā veidojot pirmās “ekoautiņbiksītes”. Arī sērūdenim, kam ir ne visai tīkams aromāts, piemīt dziednieciskas īpašības.

Vangažos aplūkot izstādi, kur ko sev noderīgu var atrast ikvienā vecumā, pirmie atnākuši bērnudārza audzēkņi. “Tieši lieliem, sešgadīgiem bērniņiem, kuri jau ir gatavi iet uz skolu – tas ir tāds izglītojošs materiāls. Arī bērnudārzā mēs cenšamies ieviest ... mums ir gan čiekuru, gan baskāju taka,” norāda bērnudārza audzinātajā Rita Gabruševa.

Izstāde Vangažu bibliotēkā būs apskatāma līdz 31. augustam, bet pēc tam tā turpinās ceļu pa citiem novadiem, kuri vēlēsies iepazīt tuvāk purva dzīvi un vērtības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt