Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Mini zirdziņš Bella guļ vienā istabā ar saimnieku

Bella, Latvijā pagaidām vienīgais mini zirdziņš, ir apmēram 85 centimetrus gara. Latvijā Bella nokļuva pirms nepilna gada, kad viņas saimnieks Dmitrijs Vasiļjevs izlēma pamest Krieviju un pārcelties uz dzīvi šeit. Mazo zirgu priekšrocība ir tāda, ka tiem nav vajadzīgs stallis.

“Gulēt viņa netraucē. Viņa ir pieradusi pie mana grafika. Vakarā, kad es eju gulēt, viņa arī iet gulēt, bet no rīta ceļas apmēram tajā pašā laikā. Ja es ceļos agrāk nekā pierasts, teiksim 7.00, tad viņa guļ dziļā miegā,” stāsta Bellas saimnieks Dmitrijs.

Minizirdziņš Bella un saimnieks Dmitrijs.

Reizēm gan naktīs Bella pabaksta saimnieka kāju, īpaši tad, ja gribas kaut ko uzēst. Dmitrijs tam ir gatavs. Bellas iemīļotie burkāni un sausiņi viņam vienmēr ir pa rokai. Mini zirga barošana ir diezgan vienkārša. Saimniekam vienmēr ir jābūt sienam. No rīta 2 kg siena un vakarā 2 kg siena. Var iedot vienu divus burkānus, bet jāuzmanās – Bella šos dārzeņus ēd ļoti labprāt, bet zirgiem ir tendence ātri uzbaroties. Vēl var iedot dažus sausiņus, bet ne kā pamatbarību, tikai kā gardumu. Ļoti garšo āboli. Barošanu var dažādot, izmantojot kāpostus vai gurķus. Bellai gan kāposti, kas ir tradicionāls zirgu gardums, negaršo. Klasisko zirgu ēdienu – auzas – Bellai nedod, jo auzas ir nepieciešamas zirgiem, kam ir liela fiziskā slodze, kas sporto vai smagi strādā, bet Bella to nedara.

“Viņai patīk paglaudīšana, pakasīšana apļveida kustībām. Tad Bella arī mēģina atbildēt ar to pašu un pakasīt savu saimnieku. Ļoti patīk, ja viņai kasa sānus, lūk šeit. Viņai ļoti patīk, – paskatieties, kā viņa nostiepj lūpu. Ja viņa nostiepj lūpu, tas nozīmē, ka viņai ļoti patīk,” rāda Dmitrijs.

Bellas mazais augums ir mānīgs – patiesībā viņa ir slavens karazirgs.

Mini apalūza ('Mini appaloosa') ir Amerikā radīta šķirne. Tās rašanās ir ļoti interesanta un faktiski ataino ASV vēsturi. Karu rezultātā daļa zirgu nonāca Aidaho indiāņu rokās. Saprotot zirgu stratēģisko nozīmi, indiāņi nopietni pievērsās zirgu selekcijai. Viņi izveidoja sev nepieciešamo zirgu – smalku, bet ļoti izturīgu un mazprasīgu. Tagad apalūza ir viens no Amerikas simboliem. Bella ir šīs slavenās indiāņu zirgu šķirnes mini versija, kas arī ir ļoti populāra. Arī aktierim Arnoldam Švarcenegeram ir tādi mini zirgi.

Nav pareizi domāt, ka mazie zirdziņi ir paredzēti tikai izklaidei, daudzi no tiem strādā ļoti atbildīgus darbus. “Amerikā šie zirdziņi tiek izmantoti kā pavadoņi akliem cilvēkiem. Viņi lieliski atceras ceļu, labi kontaktējas, un viņi dzīvo mājās,” stāsta Dmitrijs.

Minizirdziņš Bella un saimnieks Dmitrijs.

Dmitrijs nolēma iegādāties Bellu pēc tam, kad noskatījās filmu par mini zirdziņiem-cilvēku pavadoņiem: “Padomāju – man patīk zirgi, bet lielu zirgu mājās turēt nevarēsi. Tad es nolēmu ieviest nelielu.” Zirdziņi gan ir dārgs prieks – to cena sasniedz vairākus tūkstošus eiro.

“Lielākā daļa cilvēku saka, ka tā ir laba ideja, jo mini zirdziņš taču ir tikpat liels kā liels suns. Cilvēki taču tur mājās sanbernārus. Sanbernāri ir lielāki par šo zirgu, un dzīvo viņi mājās,” saka Dmitrijs.

Atšķirībā no sanbernāra, Bella labprāt uzņemas zāles pļāvēja pienākumus. Šis darbs viņai ļoti patīk. Zirgs arī aktīvi jānodarbina, sevišķi šobrīd, jo karantīnas laikā pie liekajiem kilogramiem tikusi arī Bella.

Bella bieži ciemojas zirgu stallī. Attiecības ar lielajiem zirgiem veidojas labi, jo tie mazo zirdziņu uztver kā kumeliņu un pāri nedara. Visbiežāk pat ir ļoti draudzīgi un labprāt ar Bellu parotaļājas. Bellai ļoti patīk arī bērni, kuri to paglaudīt sabrauc no visas apkārtnes.

Bella kopā ar lielāku zirgu.

Ja Bellai kādu laiku nav bijusi iespēju pakontaktēties ar citiem zirgiem, Dmitrijs internetā atrod un Bellai atskaņo zirgu ''runātās'' skaņas. Dmitrijs uzskata, ka viņa Bella ir daudz gudrāka un stresa noturīgāka par jebkuru citu zirgu un bieži palīdz viņam pašam tikt pāri skumjiem brīžiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt