Vides fakti

Rakši un safari

Vides fakti

Vašingtonas konvencija

Melnais stārķis

Melnā stārķa dzīves telpa Latvijā samazinās mežsaimnieciskās darbības rezultātā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Televīzijā pirmizrādi piedzīvojusi filma “Melnā stārķa kungs” par vienu no intriģējošākajām, noslēpumainākajām, tomēr joprojām maz izzinātajām lielo putnu sugām Eiropā. Kā norāda Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs, ornitologs Viesturs Ķerus, melnais stārķis ir mežu putns, kas Latvijas teritorijā, iespējams, dzīvoja krietni pirms cilvēku parādīšanās šajā vietā. Baltais stārķis te parādījās krietni vēlāk, kad sāka veidoties lauki.

Melnajiem stārķiem ir vajadzīgi lieli, veci koki, lai varētu uzbūvēt lielu ligzdu. Latvijā šobrīd ligzdo līdz 140 melno stārķu pāru, bet kopš 90. gadu sākuma to skaits ir samazinājies par trešo daļu, Mežsaimnieciskās darbības rezultātā, mežiem kļūstot jaunākiem un fragmentētākiem, samazinās melnā stārķa dzīves telpa. Tāpat arī melnā stārķa ligzdošanas sekmes samazina mežistrāde un piesārņojums. “DDT, kas ir labi zināms pesticīds, bija populārs pagājušajā gadsimtā, bet, acīmredzot, tiek lietots joprojām. Melnā stārķa olās tas ir atklāts. Tāpat arī ir konstatēts dzīvsudrabs,” stāsta Ķerus.

Melnajam stārķim pa pēdām raidījums “Vides fakti” jau ir devies arī iepriekš, kad pirms desmit gadiem devās putniem līdzi uz ziemošanas mītni Āfrikā, Etiopijā. Latvijas Televīzijas filmā  “Melnā stārķa kungs” būs iespējams vērot melnā stārķa šī brīža dzīvi un tā ikdienas notikumus, kas dokumentēti netālu no stārķa ligzdas.

Kā stāsta viena no filmas veidotājām, TV3 raidījuma „900 sekundes” moderatore Kristīne Garklāva, šai filmai būtiski ir trīs elementi: “Filmas pievienotā vērtība, pirmkārt, ir pats melnais stārķis, kurš viennozīmīgi ir viens no Latvijas dabas lielākajiem dārgumiem.  Tas ar savu stāstu stāsta par to, kas notiek vidē.” Par otru šīs filmas dārgumu Garklāva sauc ornitologu Māri Strazdu, kurš stārķim ir veltījis 40 savas dzīves gadus.  

“Bet trešais dārgakmens ir (filmas režisors un operators – red.) Māris Maskalāns, kas ar tādu kino aci, spēku un  enerģiju nenogurstoši brauca visas vasaras garumā to filmēt. Viņš noteikti ir labākais dabas operators Latvijā,” saka Garklāva.

Par to, kas jāievēro filmējot tieši melno stārķi, pieredzē dalās arī pats filmas režisors un operators Māris Maskalāns: “Pirms atlido stārķis, ir jāuzbūvē blakus kokā slēpnis. Tas jāuzbūvē pietiekami stingrs, lai noturētu manu svaru, plus visas kameras un visus pārējos dzelžus. Turklāt jāuzbūvē tā, lai stārķis to pieņemtu,” skaidro Maskalāns.

“Melnā stārķa kungs”
“Melnā stārķa kungs”

Tiesa gan, melnā stārķa nākotnes izredzes Latvijā nav daudzsološas – šo putnu skaits Latvijā ar katru gadu samazinās, un, ja tas turpinās samazināties, melnais stārķis būs viena no tām sugām, kam Latvijā nākotnes nav.

 

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti