Līgatnes dabas takās jaunuzceltā virtuve demonstrē vides draudzīgumu

Pagājušajā gada sākumā Līgatnes dabas takās (LDT) nodega vieta, kur dzīvniekiem tiek sagatavots ēdiens. Ar vietā uzcelto videi draudzīgo ēku iepazinās LTV raidījums "Vides fakti".

Līgatnes dabas takas savus apmeklētājus priecē jau 41 gadu. To uzraudzībā ir vairāk nekā 50 dzīvnieki, kuri šeit gadu gaitā atvesti no dažādām Latvijas vietām. Dzīvnieki ir bijuši ievainoti vai arī pieradināti tā, ka nav spējīgi izdzīvot bez cilvēku gādības un patstāvīgi atrast barību. Lai sagatavotu šo barību, nepieciešama virtuve. Iepriekšējā ēka pagājušajā gadā diemžēl nodega. "Nav labi to saukt par ļoti plaša mēroga nelaimi, jo to nevar noteikt – ekspertīzes netika veiktas, jo nodega līdz pamatiem, elektrība vai uz īso...nekā cita tur nebija," stāsta Inta Lange.

LTV raidījums "Vides fakti" ieradās LDT aplūkot jauno, tikko uzbūvēto moderno barības virtuves ēku. "Mēs pagājušajā gadā esam pabeiguši ēku. Ēkas koncepts bija vērsts uz ekoloģiskumu – barības sagatavošana, arhitektūra – vides vietā, lai nelektu ārā – ir ieliktas jaunās tehnoloģijas, kas netērē liels resursus," stāsta Mārtiņš Zīverts. "Logi - trīškāršie,  siltumsūkņi – saules paneļi, siltināšanas lietas – ne tikai funkcionālai ikdienai, bet lai nodrošinātu ilgtspējīgumu," turpina Inta Lange.

Kamēr dzīvnieku virtuve vēl tikai tapa,  barība tikusi gatavota mobilajā mājiņā jeb vagoniņā diezgan šauros apstākļos. Bet, būvējot jauno māju, ir īpaši padomāts par dabas taku darbiniekiem. "Mēs esam ienākuši pirmajā telpā, kur ienāk darbinieks no rīta, nākot uz darbu," rāda LDT pārstāve Inta, norādot uz garderobi un atpūtas telpu sešiem cilvēkiem: "Šeit būs iespēja pārģērbties un uz mājām doties tīram un smukam. Tāda it kā parasta lieta, bet tai pašā laikā ekstra, kādas līdz šim nebija – tualete un duša. Grūti iedomāties, kā varēja iztikt... dubļi, lietus, slapjdraņķis... Pietrūka."

Būvējot šo ēku, sevišķa uzmanība tika pievērsta tam, lai grauzēji šeit nespertu savas mazās kājiņas. "Mēs visvairāk priecājamies, ka šeit ir iestrādāti pretgrauzēju sieti. Tā kā atrodamies mežā, savvaļas grauzēji ir pilnā slānī – cīņa pret grauzējiem nav iespējama, ja nav nodalāma telpa," raidījumam "Vides fakti" rāda LDT pārstāve. Gaļa tiek vesta konkrētam laika posmam un ir vajadzīga vieta - lieli ledusskapji, kur to uzglabāt. Un tagad te tādi sagādāti: "Te varam redzēt lielas saldētavas – vieta, kur var salikt un uzglabāt gaļu, pelītes un pārējo." Sagādāta vēl kāda ierīce, par kuru līgatnieši ir sajūsmā: "Blakus skapis – drēbju žāvēšanas skapis!"

LDT apmeklētājiem pastaigā pa takām ir iespēja ieelpot pirmo pavasara gaisu tieši Līgatnē, tur sasveicināties ar meža zvēriem un Muri, kā arī būt vienam no pirmajiem, kurš aplūko jauno, glīto ēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt