Dienas ziņas

Garšīgākais Latvijas gaišais medus 2020

Dienas ziņas

Baltkrievijā aizturētos apsūdz terorisma plānošanā

Noslēdzas dabas lieguma "Jaša" talkas

Latgalē sakopta Jašas upe - atjaunojas bioloģiskā daudzveidība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Akcijas “Daru labu dabai” gaitā jau trīs gadus pēc kārtas dabas liegumā “Jaša” notiek vides sakopšanas talkas. Nupat no sakritušiem kokiem un sanesumiem atbrīvots Jašas upes straujteces noslēdzošais posms. Paveiktajam darbam ir liela nozīme, liegumā atjaunojas bioloģiskā daudzveidība, turklāt Jašas upes straujtece ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājams biotops.

Pelēču pagasta centrā vēl īsi pirms došanās uz dabas liegumu “Jaša” talcinieki iepazinās ar piesardzības un darba drošības noteikumiem. Tam sekoja gājiens pa mežu un stāvu nogāzi līdz Jašas upei, lai talkā pilnībā atbrīvotu upes straujteci no koku sanesumiem un sagāzumiem. Straujtece ir pusotru kilometru gara, un tās sakārtošana uzsākta jau pirms diviem gadiem ar akciju “Daru labu dabai”.

 “Pirmajā gadā bija sakopti apmēram 600 metri, pagājušajā gadā tie bija 700 metri un šogad atlikušie apmēram 300 metri. Bet arī šogad talcinieki ir izgājuši to posmu, kas bija sakopts, kur pa kādam kokam ir iekritis. Tie tad arī bija jāizņem, lai upe var čalot,” stāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe.

Jašā lielākoties, tāpat kā citviet Latvijā, ir sagāzušies oši, kas ir lieli un smagi –  vajadzīgi spēcīgi talcinieki. Tāpēc darbus kopā ar DAP speciālistiem veica arī zemessargi, Preiļu novada pašvaldības darbinieki un viens brīvprātīgais palīgs no blakus esošā Vārkavas novada.

“Lauku ļaudīm darbs nav nekas svešs. Mēs ar ģimeni arī Lielajā talkā piedalāmies katru pavasari, un tas ir patiesībā daudz foršāk, nekā daudzi iedomājas,” norādīja talkas dalībnieks no Vārkavas novada Andris.

Pavisam dabas liegums “Jaša” ir teju 70 hektārus liels, un tā teritorijā iekļauta viena no izcilākajām nogāžu un gravu mežu teritorijām Austrumlatvijā, konstatēti arī vairāki Eiropas un Latvijas nozīmes aizsargājamie biotopi. Lai saglabātu bioloģisko daudzveidību, teritorija jākopj regulāri.

DAP Latgales reģionālās administrācijas vecākā inspektore Irēna Skrinda skaidroja, ka teritorija jākopj, lai neveidojas nogulsnes, kas apklāj akmeņus, noklāj dabisko grunti un neļauj dzīvot tekošu ūdeni mīlošiem organismiem: “Tajā skaitā ir daži, kas ir aizsargājami, piemēram, upju micīte (Ancylus fluviatilis). Tāpēc upes - un īpaši šī upe - ir periodiski jāattīra no lieliem koku sagāzumiem.”

Jašas upes sakopšanas talkas ir noslēgušās, bet akcija “Daru labu dabai” vēl turpināsies, un augusta otrajā pusē iecerēts sakārtot Stiglovas gravu Viļakas novadā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti