Rīta Panorāma

Grāmata par Latviešu strēlniekiem "Strēlnieku dzīvība sarkanā"

Rīta Panorāma

NATO izvedīs karaspēku no Afganistānas

Kuršu kāpās cenšas iegrožot kormorānu populāciju

Kuršu kāpās ar petardēm cenšas iegrožot kormorānu populāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Lietuvā Kuršu kāpu nacionālajā parkā pēdējās desmitgadēs izveidojusies liela kormorānu jeb jūras kraukļu populācija. Ligzdojošo putnu skaits mērāms tūkstošos, taču tie kaitē vietējas ekosistēmas  līdzsvaram.  Medīt šos putnus aizliegts, tādēļ centienos tos iegrožot jāķeras pie citiem līdzekļiem.

Lietuvā Kuršu kāpās atbildīgie dienesti cenšas iegrožot un samazināt lielo jūras kraukļu jeb kormorānu skaitu, kas ligzdo vecā mežā. Ligzdošanas vieta ir viens no nacionālā parka apmeklēju apskates objektiem. Tā ir viena no lielākajām kormorānu kolonijām Lietuvā, un šeit dzīvo vairāki tūkstoši putnu.

Taču to lielais skaits izjaucis vietējo delikāto ekosistēmas līdzsvaru. Reiz jūras kraukļi Kuršu kāpās bija plaši izplatīti, taču 19. gadsimtā to populācija iznīka. Bet 80. gadu nogalē kormorāni atgriezās un savairojās mežā, iznīdējot daudzus kokus, no kuriem daži bija vairākus simtus gadu veci.

Kormorānu jeb jūras kraukļu ligzdošana
Kormorānu jeb jūras kraukļu ligzdošana

“Divi pāri šeit sāka ligzdot 1989. gadā, un populācija strauji pieauga. Populācijas kontroles pasākumi sākās 2004. gadā, kad šeit jau bija apmēram 2000 pāru,” sacīja Kuršu kāpu nacionālā parka biologs Modests Bružs.

Kormorānu medības ir aizliegtas, tāpēc petaržu spridzināšana ir efektīvākais veids, kā kontrolēt šo putnu populāciju. Skaņas nobiedēti, daži vairs nespēj atrast ceļu atpakaļ uz ligzdu vai atstāj to pārāk ilgi, tādējādi pakļaujot olas vēsākai temperatūrai nekā nepieciešams, lai cāļi varētu izšķilties.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti