Rīta Panorāma

Stāsts par sevi – rakstnieka Zigmunda Skujiņa jaunākais darbs

Rīta Panorāma

Grupa «Baritoni» gatavojas koncerttūrei

Kā palīdzēt noklīdušam sunim?

Kā palīdzēt noklīdušam sunim?

Noklīdis suns gaida saimnieku pie veikala. Suns gaida saimnieku daudzdzīvokļa nama pagalmā. Šādi un līdzīgi ieraksti un fotogrāfijas arvien biežāk parādās sociālajos tīklos, cerībā, ka pazudušā dzīvnieka saimnieks atsauksies un aizvedīs savu mīluli mājās. Vai ar fotogrāfijas ievietošanu sociālajos tīklos tiešām būs līdzēts, un kā palīdzēt nelaimē nonākušam sunim?

Pamanot noklīdušu dzīvnieku, pirmām kārtām, jāpārliecinās, vai viņš tiešām ir noklīdis. Varbūt saimnieks vienkārši ir iegājis veikalā. Ja patiešām vēlaties palīdzēt un esat konstatējuši, ka dzīvnieks ir pazudis, tad ar bilžu ievietošanu sociālajos tīklos varētu izrādīties par maz. Arī noklīdušam sunim ar laiku izstrādājas noteikts maršruts, kuru dienas laikā tas izstaigā vairākas reizes, līdz ar to saimniekam ir cerība savu mīluli šādā veidā atrast. Tomēr nereti gadās, ka suns konkrētajā vietā vairs nav sastopams. Turklāt ne visi suņu saimnieki izmanto sociālos tīklus.

"Vajadzētu pirmām kārtām informēt, ja tas ir iespējams, dienestus, kas nodarbojas ar bezsaimnieku dzīvnieku kontrolēšanu. Ja tās ir patversmes, tad  nogādāt patversmēm un tad tālāk meklēt," teica dzīvnieku patversmes “Labās mājas” vadītāja Astrīda Kārkliņa.  Visvienkāršākais ir zvanīt uz ārkārtas izsaukumu numuru 112. Speciālistiem vajadzētu savienot ar atbildīgajiem dienestiem. Ja neviens no dienestiem nereaģē, tad apjukušam, nelaimē nonākušam sunim būtu vērts mēģināt palīdzēt saviem spēkiem. No sākuma jāsaprot, vai dzīvnieks ļausies doties rokās.

"Ja suns pats izrāda interesi, nāk klāt jums, ir aktīvs, luncinās, bet luncinās nevis lēni un stīvi, bet ar visu ķermeni, tad sunim var uzreiz skarties klāt, runāt, mīļot. Ja suns ir tāds stīvs, tad labāk viņu neaiztikt. Tas ir brīdinājums, ka es tev neuzticos," teica kinologs Igors Inozemcevs. Nekādā gadījumā nemēģiniet šādu suni iespiest stūrī vai pie sienas un ar varu sagūstīt. Nevajadzētu tam dzīties pakaļ, jo suns panikā var izskriet, piemēram, uz ielas, kur brauc automašīnas.

Bet kā tad pievilināt noklīdušu, nobijušos dzīvnieku?

"Vajag notupties. Tad suns nejutīsies tik apdraudēts. Ja rādīsiet našķi izstieptā plaukstā, nevajag bāzt roku pie suņa. Ja suns pats nāk klāt un ņems, tad jūs varat ar viņu kontaktēties un mēģināt viņam pieskarties. Pieskarties vajag sunim nevis no augšas, bet labāk ar izstieptu roku, atvērtu plaukstu no apakšas. Suns tad būs mazāk piesardzīgs," sacīja  kinologs Inozemcevs.

Noklīdušam sunim parasti būs kakla siksna. Nekādā gadījumā nevajag vilkt suni ar rokām uz mājām. Dzīvnieks jāpiesien pie siksnas, šalles vai kādas auklas. Tikai jāatceras, ka līdzīgi kā dodot kārumu, suni pie siksnas piesiet vajadzētu no apakšas, nevis augšas. Pēc tam var meklēt suņa saimnieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti