Jauns putnu vērošanas tornis atklāts pie Durbes ezera

Durbes ezers kļūst arvien pieejamāks un interesantāks dabas tūrismam. Jau esošajam piedāvājumam – pastaigu takām, velonomai un citām iespējām – piepulcējies skatu tornis pie Durbes ezera, kas piemērots putnu vērošanai. Skatu tornis tapis Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbības projekta ietvaros, piesaistot ''Interreg'' finansējumu.

Jauns putnu vērošanas tornis atklāts pie Durbes ezeraInga Ozola

Ir mierīgs laiks, tāpēc patīkami kāpt skatu tornī. Saule ripo pa zemes virsu, Durbes ezers ir koši zils un uz tā fona izceļas tieši gulbju pāri, kas mierpilni peld savās ikdienas gaitās. Putnu vērotāji, apbruņojušies ar binokļiem un teleskopiem, nepilnas stundas laikā novēro ap 20 dažādas putnu sugas.

„Šodien var redzēt abas gulbju sugas – paugurknābju gulbjus un ziemeļgulbjus. Visvairāk ir paugurknābju gulbju. Ziemeļgulbji, visticamāk, ir uz ziemāju laukiem, sadalījušies pāros. Liela daļa ir jau Somijā un Sibīrijā.” – Durbes ezera jaunajā skatu tornī valda liela rosība, un interesentiem par putniem, kas novērojami putnu torņa atklāšanas dienā, zina stāstīt ornitologs Ritvars Rekmanis:

„No pīlēm var redzēt meža pīles, ar zaļo galvu ir tēviņš, mazās gauras, lielos ķīrus un citus.”

Sarunās par putniem sanākušie paspēj apspriest ne tikai to, kas redzams ezerā, bet arī labi zināmo jūras ērgļu ligzdu un Durbertu, ko var vērot video tiešraidē.

Uz Durbi kopā ar savu tēti speciāli no Pāvilostas atbraucis 13 gadus jaunais Valters Videnieks. Tagad Durbes ezers viņam būšot tuvākā vieta, kur vērot putnus no tik augsta torņa:

„Speciāli atbraucu apskatīties torni, kā te būs. Jā, tā man būs tuvākā vieta Pāvilostai, kur no torņa vērot putnus. Ļoti labi no šejienes var redzēt, te ir vislabākā vieta, kur vērot, otrs gals ezeram šķiet klusāks, otrai pusei vajag stiprāku optiku.”

Putnus Valters vēro jau vairākus gadus, un tas kļuvis par nopietnu hobiju ar plašām zināšanām par putniem un dabu.

„Sākumā gribēju zivis pētīt, bet man likās, ka man būs bail nirt kopā ar haizivīm. Domāju kaut ko citu, un tad sāku vērot putnus, tā viss aizgāja, satiku vēl Ritvaru. Viss forši,” kā viss sācies, stāsta Valters.

Ne tikai Valters, bet arī Māra ar mammu Ainu mērojusi tālāku ceļu, lai ieraudzītu jauno putnu vērošanas vietu. Abas atbraukušas no Vandzenes pagasta Talsu novadā. Pie Durbes ezera putnus viņas vēro pirmo reizi.

„Plaša vieta. Pēc dažām nedēļām varbūt varēs vairāk redzēt, kad sāksies ligzdošanas sezona. Neesmu vēl redzējusi cekuldūkuri,'' saka Māra, un mamma piebilst:

''Pie Durbes ezera esam pirmo reizi, uzzinājām internetā par šo vietu. Tornis augsts, vieta skaista un lieli plašumi.”

Durbes novada projektu vadītāja Signe Rozenšteina rāda iespējas, kā ar mobilā tālruņa aplikāciju un QR kodu turpat pie skatu torņa iespējams uzzināt par Durbes ezera vērtībām.

„Durbes novada pašvaldībai bija aptuveni 70 tūkstoš eiro finansējums, uzcēlām torni, paaugstinājām piebraucamo ceļu, labiekārtojām laukumu, izveidojām tualetes, ir izvietoti galdi un atkritumu urnas, vēl domājam tīrīt kanālu,” par projektu vairāk stāsta Signe Rozenšteina.

Bet Durbes novada domes priekšsēdētājs Andrejs Radzevičs uzsver, ka ar šo projektu vien dabas tūrisma un ezera pieejamības attīstības plāni nebeigsies:

„Viens no sapņiem ir - lai gar ezera malu, pa niedrēm būtu taka līdz pat ietekai, Durbes pilsētai. Tas viss būtu sasaistīts vienā kompleksā, lai var ar velosipēdu braukt, iet ar kājām aplūkot dabas vērtības.”

Ar Vides aizsardzības fonda atbalstu pie Līgutiem tuvākajā laikā iecerēts izveidot laivu nolaišanas vietu. Laivā varēs iekļūt arī cilvēki ar kustību traucējumiem. Vietu padarīs pieejamu operatīvajiem dienestiem, un tiks paplašināta peldvieta. Papildus plānots izstrādāt arī Durbes ezera un pļavu dabas aizsardzības plānu.

Jaunais skatu tornis Durbes ezera krastā izbūvēts pēc Durbes novada domes iniciatīvas 2018. gadā Kurzemes plānošanas reģiona vadītā projekta "Dabas tūrisms visiem" ("UniGreen") ietvaros ar "Interreg" Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014. – 2020. gadam atbalstu, lai sniegtu iespēju gan ornitologiem, gan visiem citiem putnumīļiem un interesentiem vērot ezerā mītošos putnus un baudīt mierpilno ezera apkārtni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti