Jauna putnu tiešraide ļauj ielūkoties dumpja ligzdā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Dabas fonda (LDF) putnu tiešraidēm pievienojas jauna suga – lielais dumpis (Botaurus stellaris) , informēja fonda pārstāve Liene Brizga-Kalniņa. Tiešraidē vērojamā ligzda atrodas Engures ezerā.

Lielais dumpis ir putns, kura savdabīgo balsi – dobju dūkšanu, dzirdējuši daudzi, bet pašu putnu redzējis vien retais, jo tas dzīvo niedrēs un labi maskējas.

Lielā dumpja ligzdas vērošanas sezona, atbilstoši sugas ligzdošanas īpatnībām būs samērā īsa, jo mazuļi ligzdu pamet jau no trīs nedēļu vecuma. Dumpji ik gadu būvē jaunu ligzdu, tādēļ, lai nodrošinātu tiešraidi, ligzdošanas sezonas sākumā ligzda niedrājā ir jāatrod katru gadu no jauna.

Tiešraidē vērojamajā ligzdā šobrīd jau ir četras olas.

Lielais dumpis ir aizsargājams putns, kurš mājo plašos niedrājos. Mātīte perēšanas laikā barojas no ligzdas vai tās tiešā tuvumā, tādēļ ir būtiski, lai ūdenī ap ligzdu būtu pieejami nelieli ūdens dzīvnieki – zivis, abinieki un kukaiņi.

"Pēc vairāku gadu pārtraukuma varam atkal piedāvāt skatītājiem ieskatu lielā dumpja dzīvē. Šis putns ievērojami atšķiras no tiem, kas ligzdo kokos būvētās lielajās ligzdās un ko vērojam citās mūsu kamerās, tāpēc skatītājiem jaunā tiešraide dos ieskatu pavisam citā dabas pasaulē. Aicinām iepazīt lielo dumpi, jo aizsargāt spējam to, ko iepazīstam," teica Latvijas Dabas fonda tiešraižu projekta vadītājs Jānis Ķuze.

Lielā dumpja dziesmu dabā klausīties var doties uz ezeriem, kur atrodamas plašākas niedru audzes. Seklajos piejūras ezeros, tādos kā Papes, Kaņiera, Engures, Babītes ezeri, niedru un citu ūdensaugu plašās audzes nodrošina mājvietu lielākam skaitam dumpju. Arī citos reģionos esošās un mazākās aizaugušās ūdenstilpēs ir lielas iespējas šo sugu saklausīt. Kaut arī lielā dumpja dziesma dažkārt dzirdama dienas laikā, tomēr visaktīvāk tie vokalizē krēslas stundās.

Latvijas Dabas fonda putnu tiešraides tiek nodrošinātas, pateicoties skatītāju ziedojumiem.

Tiešraides var apspriest “Facebook” grupa, kā arī Dabasdati.lv forumu sadaļā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti