Dienas ziņas

Vai Eiroparlaments ir vājš?

Dienas ziņas

Preiļos atklāta Metāla mākslas galerija

Ikšķilē veido sēklu lolotāju tīklu

Ikšķilē veido seno kultūraugu sēklu lolotāju tīklu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Lai saglabātu seno kultūraugu šķirnes, Ikšķiles Brīvajā skolā jau vairākus gadus darbojas sēklu bibliotēka. Nu pirmoreiz organizēta arī stādu apmaiņa, kas ir pirmais solis sēklu lolotāju tīkla izveidē. Par lolojamām sauc attiecīgajā apkārtnē vismaz 30 gadus augušu augu sēklas.

Ikšķiles Brīvās skolas sēklu bibliotēkā dažādās burciņās un paciņās  glabājas  sēklas, ko šodienas dārzos  grūti  atrast, jo tās nav tik ražīgas kā komercnolūkiem radītās.Tomēr tāpat kā tautastērps, tās uzskatāmas par kultūras mantojumu.

Sēklu lolotāja Sandra Stabinge atgādina, ka senāk katrā sētā, katrā ģimenē, bija savi kvieši, savi mieži, savas pupiņas, savas puķes, kuras deva līdz pūrā meitai. Vai arī, ja kāda ieprecējās, turpināja saglabāt. "Tagad, pēdējos 100 gados, kad sākās visas globalizācijas un naftas uzvaras gājiens, ārkārtīgi ir izzudusi daudzveidība," viņa piebilst.

Pirmie sēklu bibliotēkā nonākuši dažāda veida cukurzirņi, pēc tam pupiņas un citas sēklas, kas Latvijā augušas vismaz trīsdesmit gadu.

Sēklas tiek ne tikai glabātas, bet arī pavairotas, gan stādot skolas dārzā, kur katram skolēnam izveidota maza dobīte, gan dodot  citiem šīs idejas atbalstītājiem.

Stabinge uzsver, ka ir profesionālās šķirnes, par tām rūpējas, lai visi augi būtu vienādi. "Tad ir tās heterogēnās amatieršķirnes, kur ir dažādi augi un dažādi genomi, un tur ir tā vieta, kur plaukst bioloģiskā daudzveidība," saka sēklu lolotāja. "Tas bija ap 2009. gadu, kad mēs izdomājām taisīt sēklu bibliotēku, un tagad tas ir transformējies. Šobrīd mēs strādājam, veidojam sēklu lolotāju tīklu."

Šogad notikuši arī vairāki sēklu apmaiņas pasākumi, bet tagad līdz ar zemnieku labumu tirdziņu skolā pirmoreiz organizēta arī stādu maiņa. 

Pirmajai stādu maiņai kāds atnesis dažādas puķes, kurām klāt pielikts apraksts, kā tās līdz devējam nonākušas. Savus jaunos saimniekus gaida cidonijas, ķirbji un pat arbūzu stādi.

Ikšķiliete Velga saka, ka dvēseliskums ir vērtība flokšos un lauztajās sirdīs. "Atbrīvo dvēseli, man liekas, rokoties pa dārzu. Tā ir tāda kā meditācija," viņa paskaidro.

Savukārt Vecumnieku novada iedzīvotāja Ilze saka, ka saknes, stādi un sēklas ir ļoti vērtīgs mantojums, kas jākopj. "Mēs šobrīd vēl neapzināmies, cik tas ir vērtīgi," viņa piebilst. 

Stādu maiņa ir viens no soļiem, lai  seno šķirņu sēklas nonāktu audzēšanas apritē. Iecerēts, ka Ikšķiles Brīvajā skolā stādu apmaiņa kļūs par tradīciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti