Igaunijā aicina piedalīties kopīgā gaiļbikšu kartēšanas talkā

Igaunijas Dabas fonds un Tartu Universitātes zinātnieki šopavasar rīko īpašu talku, aicinot cilvēkus kopīgiem spēkiem izveidot visas Igaunijas gaiļbikšu pļavu karti.

Akcijā "Igaunija meklē gaiļbikšus" aicināti piedalīties visi interesenti - arī tie, kuri nekad nav pievērsušies dabas vērošanai un uzskata, ka no dabas neko nesaprot, pastāstījusi Dabas fonda eksperte Silvija Lotmane.

Izrādās, ka sastopami divu tipu gaiļbikši, kurus viegli atšķirt ar neapbruņotu aci. Parasti abu tipu augi pļavās ir līdzsvarā, un no šā līdzsvara atkarīgas to apputeksnēšanās iespējas. Līdz ar dabisko zālāju platību samazināšanos viens no abiem tipiem var iet mazumā un ar laiku pat vispār izzust, tādēļ sarūk augu iespēja apmainīties ar ģenētisko informāciju un rezultātā arī to dzīvotspēja.

Tieši šo jautājumu igauņu zinātnieki cer izpētīt ar visas sabiedrības palīdzību, vienlaikus gūstot priekšstatu gan par pašu augu, gan apputeksnētāju situāciju, gan ainavas izmaiņām kopumā.

Gaiļbikšu pļavas ziedēšana Igaunijā jau sākusies. Parasti tā turpinās līdz pat trim nedēļām. Kartēšanas talkas dalībniekiem šai laikā vienkārši jāsameklē, kur viņu dzīvesvietas tuvumā aug gaiļbikši, jāaplūko simts ziedkopas, pēc akcijas interneta vietnē atrodamajām fotogrāfijām jānosaka, pie kura tipa šie gaiļbikši pieder, un jāiesūta iegūtie dati akcijas rīkotājiem. Kad šis darbs paveikts, vēl ieteicams savākt ziemai smaržīgu gaiļbikšu tēju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Vide un dzīvnieki
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti