Vides fakti

Energoefektivitāte

Vides fakti

Vides fakti

Gada putns

Ielūkojies gada putna laukirbes slepenajā dzīvesveidā!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība nu jau 26. gadu ir izraudzījusies gada putnu, šogad šo godu piešķirot laukirbei. Tā gada putna godā celta nevis tāpēc, ka būtu rets putns, bet gan ievērojama ar savu slēpto dzīvesveidu.

Laukirbes ir sastopamas pie mums visu gadu, un viņu dzīvotne ir lauki, tiesa gan, nevis lieli vienlaidus lauki, bet gan tādi, kur ir nenopļautas vai neapartas laukmales, skaidroja Latvijas Ornitoloģijas biedrības valdes priekšsēdētājs Viesturs Ķerus. Tādās vietās laukirbēm ir vairāk iespēju atrast barību.

Pieaugušās laukirbes ēd augus, sēklas, bet mazuļiem ir nepieciešami arī kukaiņi un citi bezmugurkaulnieki. Laukirbes tiek uzskatītas par slinkām lidotājām.

“Tāpat kā grieze, kas turas pie zemes, tāpat arī laukirbes brīžos, kad tām kāds uzbrūk, labprātāk aizskrien kaut kur pa zāli, nekā paceļas spārnos. Laukirbei spārni ir brūni raibi tāpat kā pats putns, un tai ir arī rūsganbrūnas astes spalvas,” skaidroja Ķerus.

Gada putns tiek izvēlēts, balstoties uz noteiktiem kritērijiem. Ķerus norādīja, ka būtiskākais kritērijs gada putna izvēlei ir tas, vai cilvēki var palīdzēt par to iegūt datus: “Mums ir sajūta, ka laukirbju skaits ir stipri samazinājies, taču dati, kas tā liek domāt, nav ļoti kvalitatīvi. Mēs aicinām iedzīvotājus par laukirbēm ziņot portālā dabasdati.lv”.

Intensīvās lauksaimniecības un agroķīmijas lietošanas dēļ laukirbes dzīves apstākļi pie mums Latvijā nav spīdoši.

Taču laukirbei slikti klājas ne tikai Latvijā, bet arī visā Eiropā. Gandrīz visās Eiropas valstīs laukirbju skaits samazinās.

“Laukirbe ir lauku putns, bet tai neder plaši, vienlaidus monokultūras lauki, kas turklāt ir apstrādāti ar dažādiem herbicīdiem un pesticīdiem, tā mazinot gan augu, gan kukaiņu daudzveidību. Tajos ir trūcīga barība gan pieaugušajām laukirbēm, gan mazuļiem. Tā kā intensīva lauksaimniecība ir ļoti nedraudzīga laukirbju mazuļiem, ir jādomā, kā saglabāt putnam tik svarīgos ainavu elementus kā, piemēram, nenopļautas ceļmalas un  grāvmalas,” uzsvēra Ķerus.

Intensīvā lauksaimniecība nenāk par labu virknei putnu sugu un gada putna uzdevums katru gadu ir pievērst uzmanību vides problēmām, kas ietekmē šo sugu dzīvotnes. Kā šajā ziņā veiksies laukirbei, rādīs laiks.

 

Publikācija sagatavota ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti