Dienas ziņas

Ziemassvētki tirdziņi apkaimēs nevis Vecrīgā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vides objektos informē par invazīvajām sugām

«Dabas koncertzāles» vienotā taku tīkla centrā šogad būs invazīvās sugas Latvijā

Projekts “Dabas koncertzāle” šogad uzmanību pievērsīs invazīvajām sugām. Tam izveidoti vairāki videomateriāli, koncertieraksts un visā Latvijā izvietoti jauni vides objekti par invazīvajiem augiem un dzīvniekiem. Tie veido izziņas taku tīklu un viens no tā pieturas punktiem atrodas pie Jaundomes muižas Krāslavas novadā. 

Atšķirībā no citām reizēm “Dabas koncertzāles” uzmanības centrā šogad ir nevis aizsargājami, bet invazīvi augi. Informācija par tiem trīs valodās apkopota 15 jaunos interaktīvos vides objektos. Katrs no tiem krāsu ziņā ir citādāks un vēsta par bioloģisko daudzveidību apdraudošām sugām, piemēram, Jaundomes muižas dabas takā tā ir zeltslotiņa.

Jaundomes muižas Vides izglītības centra vadītāja Līga Vaivode norādīja: “Šis vides objekts ir ļoti pieskaņots Kanādas zeltslotiņas tiem dabiskajiem toņiem. Izmantojot speciālu programmu var pienākt un noskenēt QR kodu. Atvērt video gidu, kurš izstāstīs visu informāciju un arī parādīs, kā tas dabā izskatās, kur arī aug un kā cīnīties ar šo augu. “Dabas koncertzālei” radīti arī dažādi muzikālie skaņdarbi, kurus arī var noklausīties.”

“Tas ir laiks, kad tieši iepazīt šo te sugu, jo ar dažām no tām ir jācīnās jau tiklīdz viņa sākusi dīgt, pirms vēl viņa ziedēs. Ja mēs tos vides objektus izvietojam vasaras vidū, tad jau varbūt ir nedaudz par vēlu,” pastāstīja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) Dabas izglītības centra “Rāzna” vadītāja Regīna Indriķe.

Dabas aizsardzības speciālisti aicina iedzīvotājus, iepērkot nezināmas izcelsmes augus no citām valstīm, būt vērīgākiem, jo nereti invazīvo sugu izplatību veicina tieši neziņa un nepareiza rīcība.

Indriķe skaidroja: “Cīnīties ar šīm te sugām, kādu varbūt izrokot, izravējot kā Tatārijas salātu vai krokaino rozi, ar latvāni tur ir daudz nopietnāka cīņa. Kanādas zeltslotiņa, puķu spriganes – tās atkal pļaušana pirms vēl nav noziedējušas un izsējušās.”

Vides objekti veltīti Spānijas kailgliemezim, ošlapu kļavai, krokainajai rozei kāpu zonā un citām invazīvajām sugām un tie izvietoti gan nacionālo dabas parku teritorijās, gan tuvāk pilsētām.

“15 vietas – Kolkas rags, Slīteres bāka, Papes dabas parks, Mērsrags, Randu pļavas, Salacas ieleja. Latgalē viens objekts, kas veltīts puķu spriganei ir izvietots pie Sventes ezera,” atzīmēja DAP pārstāve.

Savukārt Vaivode par projektu sacīja: “Tas tiešām Latviju vieno tādā kā vienā dabas takā, kuru var cilvēki izstaigāt dažādās Latvijas vietās.”

“Dabas koncertzāles” aktivitātes norit jau vairāk nekā 15 gadus un tās sociālo tīklu lapās sākot ar 13. decembri būs pieejami arī izzinošu sarunu ieraksti ar zinātniekiem un mūziķiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt