Dabas fonds kampaņā aicinās novērtēt dabiskās pļavas un to devumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijas Dabas fonds (LDF) sācis informatīvu kampaņu par Latvijas dabisko pļavu nozīmi "50x vērtīgāks m2", lai aicinātu Latvijas sabiedrību novērtēt dabiskās pļavas un to devumu cilvēkiem, informē projekta "GrassLIFE" komunikācijas koordinatore Liene Brizga-Kalniņa.

Pēc viņas teiktā, dabiskās pļavas ir bagātīga, ilglaicīga un daudzveidīga ekosistēma, kurai nepieciešama cilvēka līdzdalība. Atšķirībā no sēta un kultivēta zālāja augu daudzveidība dabiskajās pļavās ir līdzvērtīga tai, kāda sastopama tropiskajos mežos - vienā kvadrātmetrā var atrast pat vairāk nekā 50 augu sugas.

Taču dabisko pļavu un ganību Latvijā šobrīd palicis ļoti maz. Tās aizņem tikai 0,7% no Latvijas teritorijas jeb 67 000 hektāru. Pirms 100 gadiem šādas pļavas sedza 30% no mūsu valsts.

"Zaudējot šos atlikušos 0,7% ar dabiskajām pļavām, mēs pazaudētu vairāk sugu nekā tad, ja izzustu visi citi Latvijas zālāji kopā," norāda  "GrassLIFE" pārstāve.

Tāpēc LDF projekts "GrassLIFE" aicina ikvienu novērtēt un cienīt Latvijas dabiskās pļavas.

Lai izstāstītu pļavu stāstu, informatīvā kampaņa skaidros, kas ir dabiskā pļava, kā tā atšķiras no citiem zālājiem un aicinās iepazīties ar dabiskās pļavas vērtībām.

Kampaņa "50 reizes vērtīgāks m2" stāstīs par plašo dabas un cilvēka vērtību spektru, kas saistīts ar dabiskajiem zālājiem, piemēram, pļavu nozīmi apputeksnēšanai, ārstniecības augu ieguvei, par pļavām kā reto un aizsargājamo augu un dzīvnieku mājvietu, tīras pārtikas avotu.

Kampaņa tiek īstenota LDF un tā partneru projekta "GrassLIFE: Zālāju atjaunošana un to dažādas izmantošanas veicināšana" ietvaros. Projekta mērķis ir atjaunot un saglabāt izzūdošās dabiskās pļavas, kā arī radīt nosacījumos to tālākai ilgtspējīgai apsaimniekošanai. Projektā piedalās arī Latvijas Universitāte, Vides risinājumu institūts, demonstrāciju saimniecība ZS "Krastiņi" un vēl 11 lauku saimniecības visā Latvijā. 

Projekta piecu darbības gadu laikā notiks dabisko pļavu atjaunošana - kopā plānots atjaunot 1320 hektārus dabisko pļavu,

kā arī aktīvs pētniecības darbs, jaunu metožu pārbaude un ieviešana. Tiks veikta zālāju sniegto ekosistēmu pakalpojumu novērtēšana, kā arī pirmo reizi Latvijā tiks izstrādāts zālāju konektivitātes modelis, kas noteiks būtiskākās vietas zālāju atjaunošanai Latvijā. Nozīmīga sadaļa projektā tiek veltīta zālāju produktu potenciāla izpētei un produktu ideju radīšanai, norāda Brizga-Kalniņa.

Projekts tiek īstenots no 2017.līdz 2023.gadam. Tas noritēs 14 "Natura 2000" teritorijās. Projekta kopējais budžets ir 4,3 miljoni eiro, no tiem nozīmīgi ieguldījumi paredzēti gan ganīšanas infrastruktūras izveidei projekta saimniecībās, gan pļavu atjaunošanai un mobilā ganāmpulka izveidei un darbībai.

Projektu finansē Eiropas Savienības LIFE programma, Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācija un projekta partneri. Projekts ieguvis finansējumu LIFE projektu konkursā, konkurējot ar simtiem citu projektu Eiropas Savienības līmenī. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti