Rīta Panorāma

Pīters Pens no jauna iemūžināts kino

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Kā izgatavot kukaiņu viesnīcu?

Botāniskajā dārzā Salaspilī sestdien mācīs izgatavot kukaiņu viesnīcu

Mums apkārt dzīvojošie kukaiņi, tāpat kā mēs paši, ir pelnījuši sev mājvietu. Nacionālais botāniskais dārzs Salaspilī aicina ikvienu iedzīvotāju izgatavot kukaiņu viesnīcas apputeksnētājām vientuļajām bitēm un racējlapsenēm. Sestdien, 29. aprīlī, botāniskajā dārzā notiks īpaša kukaiņu viesnīcas izgatavošanas apmācība.

Pavasarī ne vien putni meklē jaunas mājvietas un vij ligzdiņas, bet arī kukaiņi ierīko savas dzīvesvietas. Tā kā dabiskajā vidē viņiem paliek arvien mazāk vietas, kur to darīt, cilvēkam ir jānāk talkā un jāpalīdz.

Entomologs Voldemārs Spuņģis pastāstīja vairāk par kukaiņu viesnīcu, kas tapusi Nacionālajā botāniskajā dārzā: "To drīzāk varētu nosaukt par kukaiņu muižu, jo tā ir ļoti, ļoti pamatīga, ar ļoti daudz dažādiem elementiem, kas vajadzīgi dažādiem kukaiņiem. Piemēram, pagrabstāvs, kas noderīgs daudzkājiem, tūkstoškājiem, skrejvabolēm un arī dažādiem ziemojošajiem kukaiņiem."

Augšējie viesnīcas stāvi paredzēti vientuļajām bitēm, racējlapsenēm un maziem zirneklīšiem.

Kukaiņu viesnīca veidota no saurbtiem bluķīšiem un niedru kūlīšiem, bet ieviesta arī kāda inovācija, atklāja Spuņģis. "Sataisīts daudz, daudz caurumiņu, kur vientuļām bitēm taisīt māju. Un vēl inovācija šeit ir ģipša lējumi, kuros saurbti caurumiņi. Tas ir speciāli domāts tādām bitēm, kuras dzīvo smilšakmeņos, un kurām vajadzīga mīksta klints, kur rakt aliņas," norādīja entomologs.

Vientuļās bites un racējlapsenes nav agresīvas, tāpēc šādas kukaiņu viesnīcas droši var izvietot dienvidu pusē savā dārzā kādā kokā vai pie šķūnīša.

Arī iemītnieki savā starpā sadzīvos labi.

Spuņģis pastāstīja, ka ap šādām mājiņām rodas paaugstināta sugu daudzveidība, jo atlido arī bišu ienaidnieki. "Te veidosies tāda maza ekosistēma," sacīja Spuņģis. Maza, miermīlīga, bet ļoti nepieciešama ekosistēma, kas pēc tam apputeksnēs apkārtnē augošos augus.

Šādus, īpaši piemērotus dzīvokļus kukaiņiem, pats savām rokām var izgatavot ikviens no mums. Būs gan labi apkārtējai dabai, gan pašiem būs interesanti ik pa brīdim pavērot, kas viesnīcā notiek.

"Caurumiņi ir dažāda diametra. Labākais diametrs ir pieci milimetri, bet varbūt arī lielāks, līdz septiņiem milimetriem. Vientuļo bišu mums ir vairāk kā 300 sugu. Sākot no tādām trīs milimetru [lielām] un beidzot ar centimetrīgām. Niedrēm ir dažādi dziļumi, bet šie urbumi parasti ir 5–6 centimetrus dziļi," pamācīja kukaiņu pētnieks.

Sestdien Nacionālajā botāniskajā dārzā paralēli gadatirgum mājokļus kukaiņiem varēs iemācīties izgatavot ikviens interesents.

Nacionālā botāniskā dārza izglītības speciāliste Dace Miezīte pastāstīja, ka materiāli būs sagādāti uz vietas.

"Pēc tam varēs ņemt līdzi un piekarināt savā dārzā pie koka," norādīja Miezīte.

Kukaiņu viesnīcu būvētāji Salaspilī varēs saņemt arī konsultācijas no entomologa Voldemāra Spuņģa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti