Rīta Panorāma

Temzā skaita karaliskos gulbjus

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Patversmes pārpildītas: cilvēki "izmet" Covid laikā paņemtos dzīvniekus

Dzīvnieku aizstāvji: Patversmes pārpilda kovida laikā paņemtie dzīvnieki

Dzīvnieku patversmes ir pārpildītas ar Covid-19 pandēmijas laikā paņemtajiem dzīvniekiem, tādēļ vairākās patversmēs trūkst vietas. Tagad daudzi saimnieki ir sapratuši, ka nespēj tikt galā ar mājdzīvniekiem, kas paņemti pirms gada vai diviem, un izmet tos uz ielas.

Džeka Rasela terjeru Arčiju cilvēki kā kucēnu paņēma pirms diviem gadiem, īsti nerēķinoties ne ar viņa raksturu, ne ar vajadzībām. Arčijs dzīvoja dzīvoklī un nebija pieradināts pat nokārtoties ārā. Šovasar saimnieki atdeva suni patversmē, sakot, ka darba dēļ nevar veltīt sunim pietiekami daudz uzmanības.

Saņemti daudzi zvani no cilvēkiem, kuri vēlas atteikties no dzīvniekiem, norādīja biedrības "Zoopolicija" valdes locekle Linda Novicka. Šie dzīvnieki, īpaši suņi, ir pieraduši pie saimnieka klātbūtnes, bet tagad, kad tās trūkst, sāk gaudot. Par to sūdzas kaimiņi, tādēļ saimnieki izvēlas vieglāko risinājumu – nevis pieradināt suni, bet atdot viņu projām, skaidroja Novicka.

Pēdējā laikā dzīvnieki tiek adoptēti gausi, skaidroja "Zoopolicija". Piemēram, suns Reno, kuru pandēmijas laikā mazbērni gādājuši omītei un kurš dzīvojis pie ķēdes, jau gadu atrodas dzīvnieku patversmē "Ulubele". Dzīvnieku aizstāvji cer, ka drīzumā Saeimā nonāks likumprojekts, kas aizliegtu suņus turēt ķēdē.

Jauni iemītnieki patversmē ienāk ik dienu. Piemēram, trīs mēnešus veci kucēni pirms pusotras nedēļas tika atrasti Siguldā pie miskastes. Kādu astoņus gadus vecu suni Leli saimnieks pārdeva kopā ar māju, bet jaunie saimnieki veselu gadu turēja malkas šķūnī.

"Miesasbūve ir normāla, bet suņa psihei tas ir ļoti graujoši – tumsā sēdēt," skaidroja Novicka.

Dažiem atrastiem dzīvniekiem ir čips, piemēram, aprīlī atrastajai haskija kucītei Abigelai. Patversme redzējusi, ka Abigelai tiek meklētas mājas, bet paņēma to no ielas. Saimnieks vēlāk neatbildēja uz telefona zvaniem, sacīja Novicka.

Daudziem dzīvniekiem arī nav čipu. Bet patversmē nonāk ne tikai suņi un kaķi. Piemēram, nesen cilvēki vēlējušies atdot jūrascūciņas. Patversme tās nevarēja uzņemt, piedāvāja ielikt sludinājumu, bet jau tuvākajās dienās kaste ar jūrascūciņām bija pie patversmes vārtiem. 

Jūlija sākumā Ogres novada mežā atrada kazu, kas šobrīd ganās "Ulubeles" voljerā. Pērn izveidots nodalījums ievainotām vārnām. Ja izdosies putnu izārstēt, laidīs ārā, ja ne – te būs mājas uz mūžu un drošs launags, kas piesaista brīvībā esošus sugas brāļus.

"Ulubele", tāpat kā iepriekš paziņoja Daugavpils patversme, šobrīd ir pārpildīta.

Te jau mīt piecsimt suņu un kaķu, patversmes iespējas ir uz kapacitātes robežas. Vien dažas brīvas vietas palikušas patversmē "Ķepu ķepā", kas atrodas Ozolnieku novadā. 

Tur tiek nogādāti arī gados jauni suņi, skaidroja patversmes "Ķepu ķepā" vadītāja Gundega Bidere.

"Trīs līdz četru gadu vecumā [atstāj]. Ir ļoti daudz kucēnu, kas nonāk. Un diemžēl adopcijas procents ir ļoti, ļoti zems, ja salīdzina ar to dzīvnieku skaitu, kas nāk iekšā," sacīja Bidere.

Kā novērojusi "Ķepu ķepā" vadītāja, saimnieki atstāj jebkurus dzīvniekus – arī šķirnes suņus un kaķus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti