Vai Latvija var kļūt par papagaiļu zemi?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pasaulē daudzviet dzīvo un bieži vien arī veiksmīgi vairojas dažādi eksotiski dzīvnieki. "Eksotiski" nozīmē neparasti, tādi, kuru pamatareāls atrodas tālās, svešās (mūsu gadījumā parasti dienvidu) zemēs. Piemēram, parkos Londonā, Briselē, Varšavā un citviet Eiropā – kopumā jau vismaz desmit Eiropas valstīs – iedzīvojušies papagaiļi. Vai Latvija varētu nonākt šajā valstu sarakstā?

Starp kustoņiem salīdzinoši izplatīta ir svešzemju savvaļas putnu veiksmīga iedzīvošanās ārpus sugu pamatareāla. Pie tā vainīgi ir galvenokārt audzētāji, no kuriem eksotiskie lidoņi aizbēguši savvaļā vai tikuši kaut kāda iemesla dēļ tīši atbrīvoti. Taču šie putni var būt arī ieceļotāji no mūsu netālajām kaimiņu zemēm.

Mandarīnpīle
Mandarīnpīle

Jau daudzus gadus šur tur Latvijā tiek novēroti atsevišķi mandarīnpīļu īpatņi. Kāds mandarīnpīles tēviņš iemanījies vairākus gadus pēc kārtas pārziemot kopā ar meža pīlēm mazā dīķītī Kuldīgā. Viņa sugas mātīte nesen manīta ziemojam kādā Kuldīgas novada ezerā.

Tomēr brīvā dabā izplatītākie spārnotie eksoti Eiropā, šķiet, ir papagaiļi. Papagaiļi iedzīvojušies parkos Londonā, Briselē, Varšavā un citviet Eiropā – kopumā jau vismaz desmit Eiropas valstīs.

Zināms, ka Anglijā pirmie papagaiļi savvaļā novēroti 1969. gadā. Tie bija Krāmera jeb gredzenkakla papagaiļi. Veicot vērtējumu pēc 40 gadiem, izrādījās: Apvienotajā Karalistē brīvībā mājo jau desmitiem tūkstoši šo putnu. Bet Beļģijas galvaspilsētas parkos jau daudzus gadus kolonijas veido trīs sugu papagaiļi. Izplatītākais Krāmera papagailis. Krāmera papagaiļa izcelsme ir Āfrikas un Āzijas tropu meži. Otra Briselē iemājojusī suga – Aleksandra papagailis – pēc izcelsmes ir aziāts, savukārt trešā Briselē mītošā papagaiļu suga – mūkpapagailis jeb mūku papagailis – nāk no Dienvidamerikas.

Lēš, ka Beļģijā tagad mīt vismaz desmit tūkstoši papagaiļu.

Papagaiļi
Papagaiļi

Starp citu, jau pirms vairāk nekā desmit gadiem Krāmera papagaiļi pirmo reizi konstatēti mūsu kaimiņvalstī Lietuvā, konkrēti Kuršu kāpās, pēc tam Nidā, tad Klaipēdā, vēlāk Kauņā, Druskininkos un pirms dažiem gadiem arī Viļņā.

Visticamāk, ka vai nu no kaimiņvalsts, vai no kāda turētāja būra nācis tas Krāmera papagailis, kurš 2018. gada vēlā rudenī zināmu laiku novērots mitināmies Liepājā.

Papagaiļi spēj labi pielāgoties dzīvei Eiropas pilsētu parkos. Latvijā parku netrūkst… Mūsu ziemas dzestrumā daudz nepārspēj Lietuvas ziemas. Un, ja klimats kļūs vēl mazliet siltāks, nav izslēgts, ka eksotiskie ķērcēji varētu pie mums parādīties lielākā skaitā.

Rakstu sēriju līdzfinansē:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti