Piesārņojuma dēļ aizliedz peldēt Dubultu, Asaru un Kauguru peldvietās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Veselības inspekcija (VI) veikusi ūdens kvalitātes pārbaudes vairākās oficiālajās jūras un iekšzemes peldvietās un konstatējusi, ka ūdens kvalitātes mikrobioloģiskie rādītāji pārsniedz pieļaujamo normu un neatbilst higiēnas prasībām. Līdz ar to noteikts aizliegums peldēties Dubultu, Asaru un Kauguru peldvietās, bet Lielupes, Bulduru, Dzintaru, Majoru, Pumpuru un Mellužu peldvietās peldēt nav ieteicams.

Aizliegums peldēties noteikts arī Limbažu novada peldvietā "Ainaži" un Daugavpils Šūņu ezerā. Savukārt peldēties nav ieteicams Limbažu novada Salacgrīvas peldvietā, kā arī Pasta salas peldvietā Jelgavā un Kolkas peldvietā Talsu novadā. 

Kā Latvijas Radio 4 pastāstīja VI Higiēnas novērtēšanas nodaļas higiēnas ārsts Ruslans Lucenko, Dubultu, Asaru un Kauguru peldvietās ūdenī konstatēta liela fekālo piesārņojumu raksturojošu mikroorganismu koncentrācija.

"Ūdens paraugus laboratoriski pārbauda uz netiešiem fekāliju piesārņojuma rādītājiem – E. coli [zarnu nūjiņām] un E. enterokokiem [zarnu enterokokiem], kas ir raksturīgi cilvēku, siltasiņu dzīvnieku un putnu zarnu mikroflorai. Tie iekļūst ūdenstilpē ar jebkādiem notekūdeņiem – lietus ūdeņiem, sadzīves notekūdeņiem, arī paši atpūtnieki un dzīvnieki tos ienes ūdenī," skaidroja ārsts.

Ūdens paraugu ņemšanas laikā lijis lietus un novērots paisums. Ūdens līmenis sasniedzis vietas, kur parasti uzturas atpūtnieki, tostarp skarot arī atkritumu konteinerus. Kā skaidroja Lucenko, tas viss ietekmējis ūdens kvalitāti. Lucenko neieteica minētajās peldvietās arī "tikai pamērcēt kājas".

VI aicinājusi pašvaldības peldvietās izvietot attiecīgās brīdinājuma zīmes.

Kā paskaidroja VI speciālisti, aizliegums peldēties liecina, ka, peldoties šādā ūdenī, pastāv lielāks risks saslimt ar kādu no ādas, gļotādas vai kuņģa – zarnu trakta infekcijas slimībām.

Ūdens paraugi mikrobioloģiskiem izmeklējumiem oficiālajās peldvietās ņemti 3. un 4. jūlijā. Visi rezultāti vēl nav saņemti, un par visu pārbaudīto peldvietu ūdens kvalitāti pilnīga informācija būs zināma piektdien, 7. jūlijā.

VI skaidroja, ka peldūdens kvalitāti varētu būt ietekmējušas pēdējo dienu novērotās lietusgāzes un iespējamā piesārņojuma ieskalošanās no apkārtējās sauszemes teritorijas, kā arī lietus ūdeņu kopā ar neattīrītiem notekūdeņiem ieplūšana ūdenstilpēs.

Peldvietās, kurās konstatēts augsts mikrobioloģiskais piesārņojums un noteikts aizliegums peldēties, 6. un 7. jūlijā ūdens paraugi ņemti atkārtoti.

VI norādīja, ka aktīvajā peldsezonā tiek veikta visu 59 oficiālo iekšzemes un jūras peldvietu pastiprināta uzraudzība. Laboratorijā tiek noteikti mikrobioloģiskie rādītāji: fekālā piesārņojuma indikatori zarnu nūjiņas (E.coli) un zarnu enterokoki, savukārt vizuāli, ūdens paraugu ņemšanas laikā tiek novērtēta ūdens krāsa, pievērsta īpaša uzmanība peldošiem atkritumiem un naftas produktiem ūdenī un zilaļģu savairošanās procesam.

Ja peldvietu ūdens paraugu analīžu rezultāti liecina, ka ūdens neatbilst prasībām, inspekcija nosaka peldēšanās ierobežojumus – ieteikumu nepeldēties vai aizliegumu peldēties. Ieteikums nepeldēties būtu ievērojams jutīgām iedzīvotāju grupām: maziem bērniem, vecākiem cilvēkiem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām, kuru imūnā sistēma ir novājināta.

Oficiālo peldvietu ūdens paraugu kvalitātes aktuālajiem rezultātiem var sekot Veselības inspekcijas tīmekļvietnē, kur atrodama arī Latvijas oficiālo peldvietu karte un informācija par peldvietu drošības aspektiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti