Dienas ziņas

"Biznesa vasara" skolēniem Ventspilī

Dienas ziņas

Augstas bīstamības meža ugunsgrēks Valdgales pagastā

Viļaka pirmo reizi sadarbojas ar ārvalstu muzeju

Viļakas novada muzejs un Polijas Valsts arheoloģijas muzejs veido kopīgu izstādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Viļakas novada muzeja speciālisti nupat aizvadīja divu dienu tikšanos ar Polijas Valsts arheoloģijas muzeja vadību. Sadarbība ilgst pirmo gadu un paredz izveidot ceļojošo izstādi par Latvijas un Polijas kopīgo vēsturi jeb laiku, kad Latgale atradās Polijas-Lietuvas Inflantijas sastāvā.

Šobrīd muzeja darbinieki pēta poļu arheologa 19. gadsimtā Viļakas apkārtnē veikto arheoloģisko izrakumu atradumus un to vērtību. Teju pirms diviem gadsimtiem Viļakas jeb toreizējās Marienhauzenas apkārtnē veikto arheoloģisko izrakumu atradumi mūsdienās novada muzejā redzami vien fotoattēlos.

To kolekcija atrodas Polijas Valsts Arheoloģijas muzejā. Lai jau šoruden tie un daudzi citi materiāli atkal būtu skatāmi Latvijā, abu muzeju pārstāvji kopā veido ceļojošo izstādi. Viļakas muzejam šī ir pirmā sadarbība ar kādu no muzejiem ārzemēs.

“Mums ir arī šeit izveidota liela izstāžu zāle, kas arī dod iespēju plašākām izstādēm,” pastāstīja Viļakas novada muzeja vadītāja Rita Gruševa. “Tas arī ir ļoti labs veids, kā iegūt kontaktus ne tikai ar muzeja darbiniekiem, bet arī savā veidā piesaistīt tūristus. Mēs tagad strādājam arī uz poļu tūrismu Latgalē. “

Marienhauzenu poļi pārvaldīja no 1560. līdz 1772. gadam, un tas bija viens no četriem lielākajiem centriem Latgalē. Izrakumus šaipus veica poļu arheologs Glokērs, tāpēc par pirmo ceļojošās izstādes pieturvietu izvēlēta tieši Viļaka.

“Mums gandrīz katrā pilsētā ir atstāts Polijas kultūrvēsturiskais mantojums. Tāpēc šajā muzejā, arheoloģijas muzejā, atrodas arheoloģiskie priekšmeti no mūsu apkārtnes, tieši arī no Marienhauzenas apkārtnes,” skaidroja Gruševa.

Viņas stāstīto papildināja arī Polijas Valsts arheoloģijas muzeja direktors Vojcehs Brezinskis: “Tā ir skaista ornamentu kolekcija. Es ar to domāju – kaklarotas, piespraudes, kuloni. Dažu formas ir darinātas ar rokām, arī dzīvnieku kauli, kas ir datējami ar agriem viduslaikiem. Mūsu muzejā tagad atrodas ļoti bagāta kolekcija. Mēs vēlamies parādīt vairāk nekā 100 gadus garo kopīgo vēsturi, jo šī Latvijas daļa – Latgale pirms daudziem, daudziem gadiem bija daļa no Polijas-Lietuvas Inflantijas.”

Līdz ar arheoloģiskajiem atradumiem izstādē varēs aplūkot arī reliģiskus un vēsturiskus priekšmetus, sākot ar dzelzs laikmetu līdz pat 20. gadsimtam.

“Protams, šajā izstādē būs arī citi materiāli arheoloģiskie, arī no Daņilovkas apmetnes. Un šeit mums arī ir sadarbība ar Latvijas Nacionālā vēstures muzeja arheoloģijas nodaļu,” skaidroja Gruševa. “Varēs arī apskatīt dažus priekšmetus, kas nav identificēti, bet ir atrasti kaut kur starp Maltu un Daugavpili.”

Viļakas un Polijas muzeju sadarbību atbalsta Polijas vēstniecība. Izstādi atklāt paredzēts Viļakas kādreizējās kapucīnu klostera ēkas izstāžu zālē oktobra beigās, pēc tam tā dosies uz Rīgu, Varšavu un citām abu valstu pilsētām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti