Solis

Solis: Latvieši pasaulē

Solis

Solis. Lāčplēša diena

Solis: Brīvības piemineklis

Vēsture 1 minūtē: Brīvības simbols - Brīvības piemineklis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Viens no Latvijas neatkarības simboliem ir Brīvības piemineklis Rīgā. Tas līdzās vairākiem desmitiem citu pieminekļu visā Latvijā bija iecerēts kā lielākais, varenākais piemineklis Latvijas Neatkarības kara piemiņai, taču kļuva par vēl nozīmīgāku objektu – simbolu brīvībai, Latvijas valstiskumam un tā tapšanai.

Varbūt latviešiem raksturīgi, ka tā tapšanu vispirms raksturoja ilgi strīdi un domstarpības – sociāldemokrātu politiķi 1920. gados bija pret naudas tērēšanu pieminekļiem, grūti gāja arī ar vietas izvēli – sākotnēji to bija iecerēts celt Daugavmalā. Taču 20. gadu beigās ideja par Brīvības pieminekli krita auglīgā augsnē un tika izsludināts konkurss, kurā uzvarēja tēlnieka Kārļa Zāles mets “Mirdzi kā zvaigzne” un pieminekli tika nolemts celt Pētera I pieminekļa vietā. Pasaules ekonomiskās krīzes laikā līdzekļus pieminekļa celtniecībai, aptuveni 1,2 miljonus latu, saziedoja tauta.

1931. gada 18. novembrī tika likts pieminekļa pamatakmens, tā pamatā guldot kapsulu ar tās dienas laikrakstiem, Latvijas valsts apbalvojumiem – Lāčplēša Kara ordeni un Triju Zvaigžņu ordeni;, kā arī ar Latvijas monētām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti