4. studija

Skaitāmpantiņi

4. studija

4. studija

«Bērnu pasaules» spožums un posts.

Universālveikals «Bērnu pasaule» no spožuma līdz pircēju deficītam

Padomju laikos universālveikals "Bērnu pasaule" bērniem bija kā Disnejlenda. Bet mūsdienās situācija ir krasi mainījusies un Latvijas Televīzijas raidījuma "4.studija" sastaptie rīdzinieki atzina, ka sentimentālais nosaukums šodien tiek lietots necienīgi. Kādreiz bērniem un viņu vecākiem tā bijusi oāze, kur aizbraukt un atrast kāroto. Bet tagad deficīta preču vairs nav. Tagad deficīts ir pircējs.

Pārsvarā visi cilvēki, kas ienāk "Bērnu pasaulē", seko nevis pēdiņām, bet taisnā ceļā dodas iepirkties uz lielveikalu, novēroja Latvijas Televīzijas raidījums "4.studija".

Bet, domājams, ne vienam vien, kurš piedzīvojis padomju laikus, "Bērnu pasaule" saistās ar īpašām atmiņām.

Tas bija pirmais veikals Latvijā, kur vienkopus varēja iegādāties preces bērniem, kas citviet nebija pieejamas.

"Rīgā bija tikai divi tādi veikali. Tas bija Rīgas centrālais universālveikals, kas tagad ir "Galerija Centrs" un "Bērnu pasaule". Tādu komplekso veikalu, kur var dabūt visas mantas, kā mēs tagad esam pieraduši, citu jau nebija. Un tāpēc izveidojās Centrālais universālveikals lielajiem un šeit bija bērniem," stāsta vēsturniece Ilga Kreituse.

"Man ļoti patika lielais plašums, kas tur bija, un lielā izvēle. Es bērniem varēju izvēlēties, ko es gribēju, un arī kādreiz labi paēst varēju," "Bērnu pasaules" zelta laikus atceras Zenta.

Visbiežāk bērnu un vecāku domas par to, ka jādodas uz "Bērnu pasauli", sakrita. Bet, ja bērniem vairāk interesēja apskatīt rotaļlietas un aiziet uz tolaik slaveno kafejnīcu "Mārīte", tad mammas vairāk domāja par to, kā sakombinēt visu nepieciešamo un izstāvēt vēl rindu pēc autiņiem un zeķbiksēm.

"Es domāju, ka šodien ļoti grūti saprast [tiem], kas dzīvo šodienas pamperu apstākļos, ko nozīmē "Bērnu pasaule" - kā pieaugušajiem, tā bērniem," vērtē vēsturniece Kreituse. "Tieši šis laiks, kad parādījās talonu sistēma, tad "Bērnu pasaule" bija tā oāze, kur māte varēja aizbraukt un - ohhhhh - ir! Šodien ir flaneļu autiņi, tūlīt dabūnami. Tas bija laiks, ko vismaz es tā no sevis atceros, kas bija ļoti, ļoti pateicīgs. Pārdevēju vidū darbs "Bērnu pasaulē diezgan augstu kotējās, bija formastērpi. Nonākt tur, tas pārdevēju un tirgotāju hierarhijā bija ekskluzīvi."

"Es strādāju diezgan daudz gadus - 35 gadi ""Bērnu pasaulē," stāsta Tamāra. "Un tagad, protams, nāk mazāk cilvēku nekā agrāk bija, un gribas, lai viņi nāk vairāk. Man ir pircēja, kura nāk... Bija tāda maziņa, bija pieci gadi, tagad viņai pašai bērni jau ir."

Latvijas Televīzija noskaidroja, ka mūsdienu "Bērnu pasaulē" visbiežāk iepērkas ne īpaši augsti situētas ģimenes un daudzbērnu ģimenes, kā arī ne tik senā pagātnē ar apģērbu tika apgādāti bērnunami. "Tagad ir savādāks sortiments, nekā agrāk bija, bet kvalitāte tomēr bija labāka nekā tagad," piebilst pārdevēja Tamāra.

Starp stāviem agrāk varēja nopirkt visādas deficīta preces, "tagad deficīts ir pircējs," atzīst "Gerkens & Partneri" valdes locekle Māra Smilga. "Bet nu, kā redziet, arī tagad ir iespējams kādas sīkas preces nopirkt starp stāviem."

"Mūsējo preces bija pilni plaukti, bet cilvēki tomēr meklēja kaut ko no ārzemēm, gaidīja visu importa," atceras pārdevēja Tamāra, kura "Bērnu pasaulē" nostrādājusi vairāk nekā 35 gadus. "Tagad atkal savādāk, tagad visi grib mūsu preces."

Universālveikala nosaukums saglabājies līdz mūsdienām, uz ko norāda arī vēsturniece Kreituse: "Ne velti ir saglabāts nosaukums "Bērnu pasaule". Jo ir gaišās atmiņas par to, ka šis veikals bija mums kaut kas īpašs - sava pasaulīte, kas saistās ar bērniem."

"Protams, tās Bērnu pasaules, kas bija kādreiz, nav," atzīst "Gerkens & Partneri" valdes locekle Māra Smilga.

"Mēs cenšamies arī kaut ko atgādināt, varbūt bijušos laikus. Mēs cenšamies pēc iespējas vairāk akcentēt bērniem piedāvājumu, un līdz ar to, lai bērniem arī būtu interesantāk. Ir arī bērniem kāds dekors."

"Adventes laikā, pie "Bērnu pasaules" vienmēr bija pūlis, kas negāja iekšā. Tie bija "Bērnu pasaules" skatlogi. Tie bija pirmie skatlogi visā Padomju Savienībā ar kustīgajiem dekoriem.  Un salavecis, kas grozīja dibenu un kustināja rokas, dziedāja. Tagad reizēm mums jau ir apnicis uz tādiem skatīties. Toreiz tas bija fenomens," turpina vēsturniece Ilga Kreituse.

"Dekorācijas vienmēr bijušas ļoti skaistas. Un arī man patika, ka vienu laiku tās tā kā nemainījās, bet vienu laiku atkal sāka mainīties un tā patikās. Es jutos jaunāka, jo man ir ļoti daudz gadu, un tad, kad es tur iegāju, par kādiem 10 gadiem jaunāka es kļuvu," universālveikala "Bērnu pasaule" zelta laikus atceras Zenta.

Pašlaik ēkas pirmā stāva lielākais nomnieks ir pārtikas lielveikals "RIMI", ko ikdienā apmeklē cilvēku tūkstoši, ko nevarētu teikt par pārējiem "Bērnu pasaules" stāviem.

Otrajā stāvā saimnieko "Gerkens&Co", kā arī lietoto apģērbu veikals, bet veikala trešais stāvs tiek iznomāts vairākām firmām un 65% no sortimenta ir preces bērniem.

"Tikai man gribas teikt, ka šodien ir diezgan nelietīgi, ja tā var teikt, "Bērnu pasaulē" ierīkot "China Town" un paturēt "Bērnu pasaules" nosaukumu. Tas tomēr parāda, ka mēs sabiedrībā pret savām vēsturiskajām vērtībām, pret savu vēsturisko atmiņu izturamies diezgan pavirši," uzskata vēsturniece Ilga Kreituse.

"Mēs esam ar visām mūsu iespējām centušies tomēr kaut kā mēģināt saglabāt to, ka, ja tā ir "Bērnu pasaule", ka te bērniem ir ko nopirkt, bērni var kaut ko atrast," norāda "Gerkens & Partneri" valdes locekle Māra Smilga.

"Tā jau vairs nav nekāda "Bērnu pasaule". Tas taču ir "Gerkens", tur vēl augšā sakārtots tirgus, un tad tā ir Bērnu pasaule""?" neizpratnē ir Rihards, kurš savā bērnībā nāca uz "Bērnu pasauli" skatlogos apbrīnot rūķīšus: "Nav cienīga vairs tā saukties. Manuprāt, tā vairs nesaucas, mēs to tā tikai vēl saucam."

Bet, kas to lai zina  - varbūt "Bērnu pasaule" vēl kādreiz atdzims un atkal spēs priecēt bērnus ar viņiem interesantu preču klāstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti