Kā uzbūvēt valsti: VEF tapšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Par VEF pirmsākumu uzskata 1919. gada pavasari, kad tika dibinātas Pasta un telegrāfa virsvaldes galvenās darbnīcas. Par to vadītāju nozīmēts Aleksandrs Tīpainis, kam jau iepriekš bija lieli nopelni visu mašīnu un iekārtu glābšanas darbos, Latvijas Radio stāsta VEF vēstures muzeja galvenā krājuma glabātāja Dace Kaprāne.

Kā uzbūvēt valsti?

1918. gada 18. novembris ir Latvijas valsts dzimšanas diena, taču 1919. gads ir laiks, kad savu valsti pēckara apstākļos pašiem bija jāsāk celt no nulles.
Šajā gadā gadsimta jubileju atzīmē virkne dažādu valsts iestāžu, institūciju un organizāciju, kas kļuva par valsts sākumu tolaik un kalpo par pamatu joprojām, tādēļ divas nedēļas ik rītu Latvijas Radio piedāvā Sintijas Ambotes veidotu rubriku "Kā uzbūvēt valsti?", kurā dažādu iestāžu šodienas darbinieki atskatīsies to tapšanas vēsturē, skaidros, kādas bijušas to funkcijas un pirmās personības, kā arī pastāstīs par sevis izvēlētu vēsturisku priekšmetu, telpu, dokumentu vai zīmīgu skaņdarbu.

Pasta un telegrāfa pārvalde kara laikā bija evakuēta vairākas reizes - gan uz Tērbatu, gan uz Tveru un pēc tam uz Maskavu.

Kā uzbūvēt valsti: VEF tapšana
00:00 / 04:59
Lejuplādēt

Mēs ielūkosimies viņa paša rakstītajās atmiņās dienasgrāmatā - kāds tad bijis VEF dibināšanas laiks un kā to savām acīm redzējis VEF pamatlicējs Tīpainis.

Te ir astoņi instrumenti, ko pats Tīpainis ir gatavojis, šie instrumenti savā vienkāršībā un ērtumā, manuprāt, raksturo šo laiku – gan valsts dibināšanas laiku, gan darbnīcu veidošanās laiku, gan to, ka ir šie cilvēki, kas grib strādāt un veidot lietas.

Turklāt viņi nekautrējas no tā, ka viņiem nav līdzekļu un nav paši labākie instrumenti pie rokas. Viņi ir spējīgi visu sev izgatavot paši, un varētu teikt, ka viņi sāk ar minimumu un izaug par lielu Latvijas uzņēmumu ar visu modernāko tehniku, kāda bija pēc tam VEF, bet tas sākums ir šāds.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti