#Grosvaldi1921. Margarēta apjūsmo Meierovicu, bet «sapņi paliek sapņi»

Iesācies 1921. gads, Margarētas dienasgrāmatā spēji un personīgi ienāks Zigfrīds Anna Meierovics un līdz ar to Latvijas de iure atzīšanas notikumi, kam turpināsim sekot arī caur ģimenes korespondenci un publikācijām laikrakstos. 1. janvārī Meierovics kā Latvijas ārlietu ministrs kopā ar pavadošo svītu, tostarp Latvijas sūtni Francijā Oļģerdu Grosvaldu, iebraucis Londonā no Parīzes. Margarēta kopā ar delegāciju apmeklē teātrus, restorānus, iepērkas, bieži viesojas viesnīcā, kurā uzturas Meierovics ar svītu. Reflektē par Meierovica vizītēm pie britu politķiem, diplomātiskajiem žestiem kā, piemēram, ziedu nolikšana pie Nezināmā kareivja kapa u.c.

#Grosvaldi1921

Digitālais projekts vēsta par latviešu kultūrā un Latvijas ārpolitikā ievērojamo dzimtu – Grosvaldiem. Grosvaldu ģimenes notikumi, sākot no 1919. gada tiek atklāti caur korespondenci, dienasgrāmatām, atmiņām, preses ziņām, fotogrāfijām un mākslas darbiem. 

Grosvaldu dzimtā ir:

  • Mērija Grīnberga jaunākā,
  • viņas māte Mērija Grīnberga vecākā (1881–1973), latviešu etnogrāfijas pētniece un popularizētāja,
  • viņas brālis – matemātikas zinātņu doktors Emanuels Grīnbergs (1911–1982);
  • vectēvs – advokāts, Rīgas Latviešu biedrības ilggadīgs priekšnieks Frīdrihs Grosvalds (1850–1924)
  • viņa kundze Marija Grosvalde (1857–1936),
  • kā arī pārējās dzimtas atvases – diplomāts, Latvijas sūtnis Francijā Oļģerds Grosvalds (1884–1962),
  • gleznotājs Jāzeps Grosvalds (1891–1920),
  • ārlietu dienesta darbinieces Līna Grosvalde (1887–1974) 
  • Margarēta Ternberga (dz. Grosvalde, 1895–1982).

Šis ir LU Literatūras, folkloras un mākslas institūta un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja sadarbības projekts, to atbalsta VKKF (Nr. 2021-1-KMA001, "Kultūrvēsturiska projekta #Grosvaldi1921 saturiskais nodrošinājums")

01.01.1921. – 15.01.1921.

1. janvāris

No Oļģerda Grosvalda atmiņām: “Laiku no 1. līdz 23. janvārim Meierovics pavadīja Londonā, kur arī attīstīja vislielāko aktīvitāti, bet bija jākonstatē, ka tajā brīdī notiekošās Anglijas–Krievijas sarunas par tirdzniecības sakariem un krievu ēmigrantu pastiprinātā aģitācija zināmā mērā iespaidoja situāciju. Tāpat no nezināmiem avotiem uzplūda visādas ziņas par Baltijas valstu it kā nedrošo polītisko un saimniecisko stāvokli, visā drīzumā gaidāmo lielinieku uzbrukumu u.t.t., tā ka pietrūka pat laika visas šīs uztraucošās ziņas atsevišķi atspēkot. Tā tad – atzīšanas pretinieku lēģerī valdīja uztraukums.”

(No: Z.A. Meierovics: Latvijas pirmā ārlietu ministra darbības atcerei veltīts rakstu krājums / sakopojis Ed. Virza. Rīgā : Z.A. Meierovica piemiņas fonds, 1935)

Komentārs: 2021. gadā Latvijas Banka plāno izlaist 2 eiro piemiņas monētu “Latvija de iure 100”, veltīto 100 gadu jubilejai kopš Latvijas starptautiskas atzīšanas de iure 1921. gada 26. janvārī, kas kļuva par pamatu Latvijas diplomātu akreditācijai sūtņa statusā. Līdz tam vairākās Latviju de facto atzinušajās valstīs darbojās diplomātiskie pārstāvji. 1940. gadā Latvija bija pārstāvēta 25 valstīs. Piemiņas monētas nacionālās puses grafiskā dizaina autore ir māksliniece Zane Ernštreite.

Latvijas Republikas atzīšanas de iure 100. gadadienai veltītā piemiņas monēta

2. janvāris

Margarētas dienasgrāmatā janvārī ienāk sirdslietas, skan kaislīga iekšējā balss un ienāk visai jutekliskas epizodes. Centrā ir Londonā nupat iebraukušais Latvijas ārlietu ministrs Zigfrīds Anna Meierovics (kurš tiek iešifrēts zem iniciāļiem ZAM). Margarēta bijusi sagaidīt ministru un delegāciju Viktorijas stacijā ar ziediem. Vēlāk tiek uzaicināta pievienoties delegācijai Karltona viesnīcā un Trokadero izklaižu centrā. Margarēta apjūsmo Meierovicu, viņa manieres. Bet sapņi paliek sapņi... pagaidām.

Margarēta Grosvalde #diary

2.1.1921

I listen to the wild voice at midnight well and made good resolutions. Yesterday I listened to Scheherazade attentively, as nobody disturbed me –and hurried to Victoria to meet ZAM, the staff and Ogier. I presented flowers, – but the reception was a failure, and I shall never say any of those words to him. I join them at the Carlton in the evening – Ogier has brought me my watch. Sleep at night is far away, and that feeling makes me all shaky. We were at the Trocadero* tonight – charming at his ways are, dreams will remain dreams.

*Londonas Trocadero bija izklaides komplekss Koventri ielā, ar aizmugures ieeju no Šaftesberijas avēnijas. Sākotnēji tas 1896. gadā celts kā restorāns.

5. janvāris

Margarēta runājusi ar ZAM (Meierovicu) pa telefonu, jūtas glaimota, ka viņš izsaka pateicību par katru mazāko viņas veikumu. Bet reizē jūtas pilnīgi nožēlojami, piedevām Bīmanis* ir saslimis ar abscesu (strutains augonis), Margarēta viņu aprūpē, paralēli nomokoties ar sāpīgu neskaidrību savā sirdī, un tas rezultējas zilos lokos zem acīm.

Margarēta Grosvalde #diary

5.1.1921

We talk on the telephone, as I get those nice words of thanks for every little thing I do. I feel perfectly wretched – and Biman has been taken ill with an abscess. I nurse him with all the fearful pain in me, get up at night and have find shadows under my eyes – but it makes me happy, and he is very grateful.

*Mārtiņš Bīmanis – inženieris, Latvijas Universitātes profesors, vēlāk rektors, tobrīd arī Apgādības ministrijas priekšstāvis

Latvijas Universitātes jaunievēlētais rektors prof. Dr.ing.h.c. Mārtiņš Bīmanis ģimenes lokā

6. janvāris

Jau no rīta Margarētai pakaļ atsūtīts auto no Karltona viesnīcas, un viņa brokasto ar delegāciju, vēlāk dodas iepirkties. Vakariņās viens otram uzdzer uz veselību, un Margarēta cenšas būs lieliska, sēžot pie galda viena ar 10 vīriešiem. Meierovics Margarētai dāvina kādus suvenīrus no Romas*, un pārējie Margarētu dēvē par karalieni. Niekkalbji!

Margarēta Grosvalde #diary

6.1.1921

This morning the Carlton car came for me – I had breakfast with them, and we went shopping. They and the consulate have dinner here – in the drawing room. We drank each others health, and I tried to be brilliant – alone at table with 10 men, as those women got up frequently. He gave me two Rome prints, and those silly ones called me “queen”.

*Zigfrīds Anna Meierovics garo ārvalstu vizīti iesāka Romā, kur viņu laipni uzņēma gan Itālijas valdības priekšstāvji, gan arī pāvests.

Kāda Romas kartīte

8. janvāris

Iepriekšējā vakarā Margarēta kopā ar delegāciju bijusi uz teātri. ZAM skūpstījis viņas roku un izteicis nožēlu, ka pats nav slimā Bīmaņa vietā. No rīta pēc Margarētas atkal ieradusies viesnīcas mašīna par spīti viņas protestiem. Atkal notikusi iepirkšanās, par ko Margarēta priecājas. Savukārt pēc vakariņām dejojusi ar brāli Oļģerdu, par ko nu jūtas visai muļķīgi.

#Margarēta Grosvalde #diary

8.1.1921

I saw Nelson Keys* with them all in a box – in the really evening dress. He kissed my hand, called me to his side, said “žēl, ka es neesmu Bimans”, and then left me to myself. The car came again this morning, despite my pretense at protest. He is wonderful to shop with – and I like his memory for our past. We had lunch with the Dodds, and then I made a fool of myself, dancing with Ogier at the Piccadilly.

* Nelson Keys (1886-1939) britu teātra un kinoaktieris, muzikālo komēdiju zvaigzne.

9. janvāris

Margarēta ar ZAM dzēruši tēju Rica (Ritz) viesnīcā Pikadilī, kas ir augstākās sabiedrības, elegances un luksusa simbols cauri laikiem, viena no prestižākajām un pasaulē labāk zināmajām pieczvaigžņu viesnīcām.

Margarēta Grosvalde #diary

9.1.1921

We had tea at the Ritz and a talk walking back – I offered my services as chauffeur – but they were declined.

12. janvāris

Vakar Margarēta atkal bijusi iepirkties, šoreiz dienasgrāmatā pieminot, ka pirkumi bijuši Meierovica kundzei, vēlāk vakariņojusi ar Oļģerdu un bijuši uz teātri (visticamāk, izrādi “Hello, America”).

Šorīt Latvijas valdības delegācija, tajā skaitā Margarēta, nolikuši vainagus uz Nezināmā kareivja kapa un pie Kenotafa, Pirmajā pasaules karā kritušajiem veltītā pieminekļa. Margarēta joprojām jūsmo par ZAM šarmu un labajām manierēm. Vēlāk "Ilustrētajā Žurnālā" ievietota bilde ar ziedu nolikšanu pie Nezināmā kareivja kapa. Šķiet, ka fotogrāfijā apmēram pa vidu var saskatīt arī Margarētu!

Margarēta Grosvalde #diary

12.1.1921

Yesterday I shopped for Mme M., dined with Ogier at the Carlton Grill and enjoyed Elsie Janis and Stanley Lupino. This morning he placed wreaths on the Grave of the Unknown Warrior and the Cenotaph – those charming manners are admirable.

Latvijas ārlietu ministrs Z. Meierovics noliek Latvijas vārdā vaiņagu uz "Nepazīstamā kareivja" kapa Londonā

15. janvāris

Laikraksts “Labs Rīts” 15. janvāra numurā vēstī diplomātisko aprindu baumas!

Zem virsraksta “Mūsu diplomātu maiņas ārzemēs” lasām: “no uzticamas puses mums ziņo, ka tuvākā nākotnē tiks izdarītas vairākas personu pārmaiņas mūsu oficiālo ārzemes priekšstāvju starpā Varšavā, Parīzē un varbūt arī citur. Tā mūsu priekšstāvis Varšavā A. Ķeniņa kungs, kuram ir lieli nopelni pie valdības, vispusīgas un pareizas informācijas par politiskām noskaņām Varšavā, tomēr neatgriezīšoties vairs uz turieni. Arī tagadējā priekšstāvja Parīzē, O.Grosvalda, stāvokli uzskata Satv.Sap. iespaidīgās aprindās par nedrošu. Tālāk Ārlietu ministrija grib tuvākā nākotnē iecelt Rēvelē kārtēju sūtni, jo līdz šim mums tur ir tik konsuls un sūtniecības padomnieks, kas izpilda sūtņa vietu. Stokholmā sūtniecība palikšot līdz vasarai, pēc tam to pārorganizēs par ģenerālkonsulātu un eventueli mainīs arī priekšstāvju personas. Tagad Stokholmā mūsu priekšstāvis, kā zināms, ir Fr.Grosvalds. Iemesli, kāpēc šīs pārmaiņas projektē izdarīt, esot dažādi: pa daļai iekšējas dabas, pa daļai ārējo attiecību rezultāts.”

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt