Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Ventspils ģimenes aptaujā nosauc nepilnības pilsētā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dunikas pagasta vēsture apkopota grāmatā

Dunikas pagasta vēsture apkopota grāmatā

Rucavas novada Dunikas pagasts ir Latvijas attālākais dienvidrietumu punkts Lietuvas pierobežā. Savu atpazīstamību starptautiskā mērogā tas iemantojis ar garāko purva laipu Eiropā un skābaržu audzi. Laiku laikos pagastā valdījusi rosīga saimnieciskā un sabiedriskā dzīve, par ko liecina plašā ekspozīcija senlietu krātuvē. Tagad nozīmīgākie notikumi, fakti un stāsti par personībām apkopti pagasta vēsturei veltītajā grāmatā. 

Dunikas pagasta vēstures izpēti pirms pusgadsimta aizsākusi toreizējā pamatskolas skolotāja Ausma Padalka, aizrautīgi šajā darbā iesaistot savus skolēnus. Tā mazpamazām krājušās fotogrāfijas, atmiņu stāsti, arī dažādi sadzīves priekšmeti.

Lai gan tas viss nu jau gadus 20 ir aplūkojams senlietu krātuvē, tomēr pietrūcis pētnieciskā darba apkopojuma grāmatas formātā, kas reizē būtu goda un cieņas apliecinājums pagasta izveidotājiem pirms 98 gadiem.

“Ļoti talantīgi cilvēki ir dzīvojuši tajā laikā - ļoti griboši, lai būtu pagasts, un prezentētos gan pagastā, gan apkārtējā sabiedrībā,” saka Ausma Padalka.

Grāmatas iznākšana ir liels notikums pagasta dzīvē, jo dunicnieki lepojas ar savām saknēm, ar bagāto kultūrvēsturisko mantojumu, dabas vērtībām. Pagājušā gadsimta divdesmitajos trīsdesmitajos gados Dunikas pagastā dzīvojis vairāk nekā 2,5 tūkstoši iedzīvotāju, bija arī aktīva sabiedriskā un saimnieciskā dzīve.

Šobrīd iedzīvotāju skaits sarucis turpat četras reizes. Austrālijas latviete Indra Pilskalne atzīst, ka šādas negatīvās pārmaiņas likušas viņai pirms diviem gadiem atgriezties savā tēvu zemē.

“Visu bagātību pasaulē nevar saskaitīt skaidrā naudā, šeit ir tāda bagātība – dzīvā kultūra,” saka Indra Pilskalne.

Dunikas pagasta vēsturei veltītajā izdevumā nozīmīgākie notikumi un fakti, izcilākās personības apkopotas deviņās tematiskajās nodaļās, ko papildina senās un mūsdienu fotogrāfijas. Plānots, ka nākamgad, sagaidot Latvijas simtgadi, tiks izdots pašu dunicnieku kopīgi veidotais fotoalbums. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vēsture
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt