90 gadi kopš penicilīna atklāšanas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pirms deviņdesmit gadiem notika pagrieziena punkts medicīnā – zinātnieks Aleksandrs Flemings atklāja penicilīnu. Atklājums sāka jaunu ēru medicīnā, kas ļāva iznīdēt vairākas infekcijas slimības. Tomēr mūsdienās daudzi vīrusi ir kļuvuši imūni pret penicilīnu, un nu zinātniekiem jāmeklē jaunas metodes cīņai ar infekcijas slimībām.

1928.gada septembra nogalē britu zinātnieks Aleksandrs Flemings no pelējuma sēnītes izdalīja penicilīna baktērijas. Tomēr viņš savu atklājumu par pasaulē nozīmīgām zālēm padarīja vēlāk sadarbībā ar Oksfordas universitātes zinātniekiem Hārviju Floriju un Ernestu Čeinu. Par antibiotiku izstrādi visi trīs vīri ieguva Nobela prēmiju medicīnā.

Deviņdesmit gadu laikā zinātnieki pētījuši vairākus pelējuma sēnīšu paveidus un attīstījuši jaunus antibiotiku ieguves veidus.

“Mūsdienās lielākā daļa antibiotiku tiek iegūtas no pelējuma sēnītes vai kādas modificētas versijas. Šajā gadījumā mēs runājam par mikrobu karu, kurā viens organisms cenšas nogalināt citu,” stāsta Imperiālās koledžas molekulārbiologs Endrjū Edvards.

Īpaši pieprasīts penicilīns kļuva Otrā pasaules kara laikā, kad antibiotikas glāba daudzu cilvēku dzīvības. Kopš tā laika medicīna bez penicilīna nav iedomājama, un tas tiek izmantots vairāku infekciju un vīrusu ārstēšanā.

Tomēr penicilīns vairākos gadījumos tiek uzskatīts par novecojušu. Gadiem ejot, attīstās arī infekcijas, kuras ir kļuvušas imūnas pret penicilīnu.

Zinātnieki mūsdienās meklē jaunas iespējas, kā dabīgā ceļā iegūt labvēlīgās baktērijas, kas palīdzētu cīnīties pret slimībām. Tomēr pašlaik zinātniekus gaida svarīgs uzdevums – izprast slimību baktēriju veidošanos un attiecīgi reaģēt ar jauna līdzekļa atklāšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti