Kā labāk dzīvot

Kā sadzīvot ekstrēmu piedzīvojumu cienītājiem un mežu saimniekiem?

Kā labāk dzīvot

Ugunsdrošība mūsu mājokļos, sagaidot jauno apkures sezonu

Vai glāze vīna stiprinās veselību? Palīdzēs pārvarēt depresiju?

Vīna lietošana palielina apetīti, un jāievēro mērs, lai nerastos atkarība. Skaidro speciālisti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Vīns tāpat kā citi alkoholiskie dzērieni rada apetīti un samazina "bremžu" sajūtu, bet pārmērīga tā lietošana var radīt atkarību, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" vīna īpašības raksturoja diētas ārste, RSU studiju programmu "Uzturs un uzturzinātne" izveidotāja un vadītāja, Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas prezidente Lolita Neimane, Latvijas Vīnziņu asociācijas prezidents Jānis Kaļķis un narkoloģe jeb atkarību speciāliste Ilze Maksima.

Latvijas vīnziņu asociācijas prezidents Jānis Kaļķis sacīja, ka vīns ir vāji alkoholisks dzēriens, radīts mūsu labsajūtai. "Vīnzinis var skaisti aprakstīt vīna garšu – jāņogas, rožu ziedlapiņas un daudz kas cits, bet vīns sastāv no skābēm, cukuriem, alkohola." 

Vīna klātbūtne cilvēka dzīvē

Jānis Kaļķis skaidroja, ka vīna kvalitātes un garšas īpatnību noteikšana ir nebeidzams eksperiments, jo cilvēks tikai degustējot un eksperimentējot ar laiku var atrast sev pieņemamāko garšu.

"Atverot vīna pudeli un pagaršojot vīna malku, galvenais, lai ir emocijas, lai cilvēks saprot, ka vīns ir bezgala dažāds," norādīja Kaļķis. 

Latvijas Diētas un uztura speciālistu asociācijas prezidente Lolita Neimane piebilda, ka svarīgi ir ievērot mērenību gan tajā ko ēdam, gan dzeram: "Vīns ir patīkams dzēriens, kas rada emocijas, bet, ja to dzer pārāk daudz, nākamajā dienā sajūtas nav tādas, kā vēlētos. Svarīgi ievērot mērenību gan ēdot, gan dzerot."

Mērenība lēna vīna baudīšana

Trīs galvenie "vaļi", uz kuriem balsta savu izvēli jebkurš vīnzinis restorānā, pēc Kaļķa domām, ir reģionālā saderība, struktūrsaderība un garšu mijiedarbība. Svarīgi esot atcerēties, ja uzdzer vīnu ēdienam, vajag padomāt par pēcgaršu. Lai nedominētu ne viens, ne otrs. Tad saderība esot vispareizākā.

Izmantojot vīna un ēdiena kombināciju, var rasties arī dažādas negatīvas sekas, jo uztura speciāliste Lolita Neimane sacīja, ka ikviens alkohols ir lielisks apetītes rosinātājs.

"Tas veicina apetīti un samazina "bremžu" sajūtu... Kad iedzerts alkoholiskais dzēriens, tiek apēsts daudz vairāk nekā tad, ja alkohola nav," skaidroja Neimane. 

Arī Kaļķis piekrita tam, ka svarīga ir mērenība: "Ko dzert, lai nākamajā dienā nesāp galva? Mazāk vajag dzert. Arī izdzerot spaini ūdens, visticamāk, sāpēs galva."

"Mans kā vīnziņa pienākums ir vairāk izglītot – dzert, degustēt, lietot, baudīt kvalitatīvāk, bet mazāk," skaidroja Kaļķis.

Ilūzija un kontroles zudums

Var rasties ilūzija, ka vīnu vajadzētu izmantot kā miega uzlabotāju, taču narkoloģe Ilze Maksima sacīja: "Vērojot miega kvalitāti, alkohols šķietami atvieglo iemigšanas procesu, taču miega kvalitāte mainās uz slikto pusi. 

Ja dzer vīna glāzi katru vakaru, tad visus turpmākos gadus savā mūžā cilvēks var šo vīna glāzi dzert, bet nekad divas," norādīja Maksima. 

Atkarību speciāliste skaidroja, ja, iedzerot vīna glāzi vakarā, pēc diviem mēnešiem gribas divas, bet pēc pāris mēnešiem pudeli, tā ir pārmērīgas alkohola lietošanas pazīme, kas var radīt atkarību.

Ievērojot mērenību un veidojot apzinātas attiecības ar vīnu, Kaļķis norādīja, ka tas atkarīgs no cilvēka  – cik ātri sāk veidoties atkarības: "Ir jāsaprot, kas ieliets glāzē, un tad jāmāk ar dzērienu "sarunāties"."

Uztura speciāliste Lolita Neimane ieteica vīnu neizmantot kā padzērienu, ko uzdzeram ēdienam, īpaši vakariņu vai pusdienu laikā, kā arī, ja dzeram vīnu, noteikti jābūt klāt ūdens glāzei, tad vīnu varēs izdzert mazāk. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti