Dienas ziņas

Ik gadu Latvijā iet bojā 15 % bišu saimju

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Vidzemē nav HIV profilakses punktu; notiek izbraukuma testēšana

Vidzemē nav HIV profilakses punktu; notiek izbraukuma testēšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Šobrīd Latvijā ir 20 HIV profilakses punkti, bet neviena no tiem nav Vidzemes reģionā. Tāpēc šajās dienās veikti HIV testēšanas izbraukumi uz Valku, Valmieru, Cēsīm un Madonu. Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) norādīja, ka HIV profilakses punktu izveide lielā mērā ir atkarīga no pašvaldību atsaucības, tomēr tas nenozīmē, ka iedzīvotājiem nav citu iespēju pārbaudīties.

Aprīļa beigās SPKC sāka divus mēnešus ilgu kampaņu par HIV testa veikšanu, aicinot to veikt vismaz reizi gadā. Testa rezultāts ir gatavs apmēram 15 minūšu laikā, kad ar klientu tiek aizpildīta arī neliela anketa par viņa dzimumdzīvi un vai lietotas narkotikas. Tas notiek anonīmi.

Baltijas HIV asociācijas testa punkta testētāja Līva Bremze skaidroja: "Latvijā joprojām pastāv diezgan liela stigmatizācija pret šiem cilvēkiem, lai gan lielākoties, lietojot medikamentus, viņi nevar inficēt citus. Ir ļoti liela arī neziņa par šo infekciju kā tādu. Teiksim, mēs nevaram saslimt, ja mēs padzeramies no vienas un tās pašas krūzītes ar HIV inficētu personu, bet ir cilvēki, kuri joprojām domā, ka tā ir."

Valmierā izbraukuma HIV testēšana notika Vidzemes Augstskolā. Iespēju izmantoja 15 jaunieši.

Daļa uzrunāto arī atzina, ka daudziem par šo tēmu joprojām ir dažādi aizspriedumi.

Vidzemes Augstskolas studente Karīna Noriņa sacīja: "Cilvēki par to nerunā, liekas, tas ir tāds mistisks svešs temats, bet pasaulē daudz ar to slimo, un uzskatu, ka ir vērts pārbaudīties."

Savukārt studente Marta Deņīsova norādīja: "Es domāju, ka sabiedrība nav pietiekami informēta. Es domāju, ka arī es nebiju, vēl pirms sākās šī akcija. Es par to maz interesējos un par to domāju, bet pēc tam, kad es iedziļinājos, sāku lasīt informāciju, tad sapratu, ka es arī varu atnākt un vienkārši pārbaudīties savai zināšanai."

Šobrīd Latvijā reģistrēti gandrīz seši tūkstoši ar HIV inficēto, taču patiesais skaits varētu būt lielāks.

SPKC norādīja, ka HIV profilakses punktos ik gadu tiek veikti apmēram pieci tūkstoši testu. Vai tas, ka šādu punktu nav Vidzemē, ietekmē statistiku, esot grūti pateikt. Pašvaldības uzrunātas vairākkārt, bet atsaucība nav bijusi.

SPKC Veselības veicināšanas departamenta direktore Ilze Straume skaidroja: "Šo punktu izveide ir sadarbība starp pašvaldību vai kādu nevalstisko organizāciju un SPKC, kur pašvaldība nodrošina šī punkta telpas, darbinieku vai darbiniekus, un pārējo, kas vajadzīgs, lai punkti strādātu. Savukārt mēs no valsts budžeta līdzekļiem nodrošinām medicīnas preces."

Cēsu pašvaldībā Vidzemes televīzijai paskaidroja, ka tur pirms vairāk nekā pieciem gadiem darbojās HIV profilakses kabinets. Sadarbība bijusi laba, bet kabinets darbojās uz projekta pamata, kuram beidzoties, beidzās arī tā pastāvēšana. Pagaidām no SPKC puses neesot uzrunāti par šāda kabineta izveidi, bet, ja tāda interese būtu, pašvaldība nāktu pretī.

HIV profilakses punktos var veikt arī sifilisa un B un C hepatīta testus, tiek nodrošinātas konsultācijas, bet narkotiku lietotāji var arī apmainīt izlietotās šļirces, lai starp vairākiem netiktu lietota viena. Ik gadu HIV infekcija tiek atklāta ap 300 cilvēkiem. Tad, ja savā vai tuvākajā pašvaldībā nav profilakses punktu, testu var nodot arī pie ģimenes ārsta vai laboratorijā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti