Vai pulsa oksimetram jābūt katra Covid-19 slimnieka aptieciņā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Skābekļa līmenis asinīs ir viens no rādītājiem, kas vēsta par Covid-19 slimības gaitu. Vairākkārt izskanējis, ka tie slimnieki, kuri Covid-19 izslimo mājās, ar samērā vienkāršu ierīci – pulsa oksimetru – paši var izmērīt skābekļa līmeni asinīs. Arī Latvijas Ģimenes ārstu asociācija Veselības ministrijai lūgusi palīdzību praksēm centralizēti iegādāties pulsa oksimetrus. Mediķi gan uzsver, ka šī ierīces dati ir tikai viens no rādītājiem, kas cilvēka stāvokļa izvērtēšanai lietojams kopā ar citām metodēm, un pacientiem pirms tā iegādes nepieciešams konsultēties ar ģimenes ārstu.  

Ja pulsa oksimetrs fiksē būtiskas izmaiņas un saturācijas rādītājs krītas zem 94%, slimnieks var ātrāk vērsties pēc palīdzības, zvanot ģimenes ārstam, bet neatliekamajai palīdzībai, ja rādītājs ir 92%. Tiesa, ir vairāki svarīgi nosacījumi, kas jāņem vērā pirms pulsa oksimetra iegādes un izmantošanas.

ĪSUMĀ:

Kas ir pulsa oksimetrs

Pulsa oksimetrs ir neliela, knaģim līdzīga ierīce, kas mēra skābekļa līmeni asinīs un to pamatā izmanto ārstniecības iestādēs. Oksimetra atvērumā jāievieto pirksts, un pēc dažām sekundēm nelielajā ekrānā uzrādās divi skaitļi – viens, kas apzīmē asins piesātinājumu ar skābekli (%SpO2), un otrs, kas uzrāda tā brīža sirdsdarbības jeb pulsa ātrumu. Ierīce caur pirkstu izstaro dažādus gaismas viļņu garumus, nolasa asins krāsu spektru un uzrāda hemoglobīna piesātinājumu ar skābekli procentos. Šī procentuālā vērtība tiek saukta par asins skābekļa saturāciju vai SpO2. Pulsa oksimetrs uzrāda arī pulsa ātrumu, vienlaicīgi nosakot SpO2 līmeni. Normāla skābekļa saturācija veselam cilvēkam ir virs 95%.

Uzraudzīt Covid-19 gaitu

Arvien biežāk izskan viedoklis, ka pulsa oksimetrs koronavīrusa pandēmijas laikā būtu vērtīgs mājas aptieciņas papildinājums, kas palīdzētu patstāvīgi uzraudzīt Covid-19 slimības gaitu tiem cilvēkiem, kuriem nav nepieciešama tūlītēja hospitalizācija un slimība uz to brīdi tiek izslimota mājās. Pulsa oksimetra rādījums varētu brīdināt pacientus par to, kad jāvēršas pēc tūlītējas mediķu palīdzības. Arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas vadītājs (“Attīstībai/Par!”), ārsts Andris Skride LTV raidījumā “Šodienas jautājums” pulsa oksimetru minēja kā ērti lietojamu ierīci Covid-19 gaitas uzraudzīšanai un brīdinājuma signālu saņemšanai, kad būtu jāvēršas pie ārsta.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Toksikoloģijas un sepses klīnikas vadītājs, anesteziologs reanimatologs Oļegs Šuba, kurš ikdienā strādā ar smagāk cietušajiem Covid-19, apliecina, ka pulsa oksimetrs var palīdzēt agrīni ieraudzīt izmaiņas skābekļa piesātinājumā asinīs un ātrāk saņemt palīdzību. Tomēr jāņem vērā, ka pulsa oksimetrija ir tikai viens no kritērijiem, pēc kā tiek izvērtēta slimības smaguma pakāpe. Tikpat svarīgas ir sūdzības par elpas trūkumu, augstu temperatūru, ko ar pieejamajiem medikamentiem neizdodas pazemināt, tāpēc veselības stāvoklis jāvērtē pēc visiem slimības simptomiem.

Šuba uzsver, ka skābekļa saturācija ir dinamisks rādītājs un pēc viena mērījuma vēl nevar spriest par situācijas nopietnību: “Ja oksimetra ekrānā parādās pārāk zemi cipari, vispirms vajadzētu pārliecināties, vai mērījums tiešām ir precīzs, tāpēc mērījums jāatkārto pat vairākas reizes uz cita pirksta. Ja arī pēc atkārtotiem mērījumiem saturācijas rādītājs ir zem 94%, tad noteikti sākotnēji vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu. Ja ir arī citas pavadošas sūdzības, kā elpas trūkums, paaugstināta temperatūra, un ja ar ģimenes ārstu nav iespējams sazināties, tad uzreiz jāzvana neatliekamajai palīdzībai.”

Atpakaļ uz raksta sākumu.

Pārbauda subjektīvas sajūtas

“Veselības centru apvienības” poliklīnikas “Elite” ģimenes ārsts Ingars Burlaks norāda, ka viņa ikdienas darbu atvieglotu, ja pacientiem mājās būtu pulsa oksimetrs – ne tikai Covid-19 slimības gaitas uzraudzībai, bet jo īpaši tiem pacientiem, kuriem ir hroniskas saslimšanas un veselības stāvoklis jānovēro pastāvīgi.

“Tādējādi būtu pieejams vēl viens objektīvs mērījums. Veselības stāvokli parasti vērtējam gan pēc subjektīvajiem mērījumiem – tā, ko cilvēks jūt –,  gan objektīvajiem, ko varam izmērīt, kā asinsspiediens, ķermeņa temperatūra, skābekļa saturācija asinīs. Subjektīvās sajūtas ne vienmēr var atspoguļot objektīvo stāvokli. Subjektīvi cilvēks var justies labi, bet stāvoklis tai pašā laikā var būt jau dzīvībai bīstams. Vai arī pretēji – sajūtas var būt ļoti smagas, bet stāvoklis nemaz nav tik slikts.

Tieši tāpēc vēl viens objektīvs mērījums var dot skaidrāku atbildi par pacienta reālo veselības stāvokli,” skaidro ģimenes ārsts.

Burlaks gan mājas vizītēs, gan darbā sociālajā aprūpes centrā “Mežciems”  regulāri izmanto pulsa oksimetru un atklāj, ka arī šobrīd viņa pacientu lokā ir Covid-19 slimnieks, kuram tuvinieki sagādājuši pulsa oksimetru un tas tiek ikdienā izmantots veselības stāvokļa uzraudzīšanai. Ārsts atzīst, ka daudz pacientu, kuriem mājās būtu šī mērierīce, gan pašlaik neesot. Tas varētu būt izskaidrojams ar ierīces cenu, kas Latvijas aptiekās, medicīnas un interneta preču veikalos ir, sākot no 39–80 eiro.

Ģimenes ārstiem attālināti novērot pacienta veselības stāvokli ar oksimetriem, kas mājās pieejami pašiem slimniekiem, daudzās Eiropas valstīs ir ierasta prakse ne tikai Covid-19 laikā, bet arī dažādu hronisku saslimšanu gadījumā, LSM.lv stāsta Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide. Ārste uzskata, ka arī Latvijas iedzīvotājiem pulsa oksimetram būtu jābūt katrās mājās, tomēr realitātē tā ir tikai retajam un arī ģimenes ārstiem to nav pietiekamā daudzumā.

“Tā kā pulsa oksimetriem saskaņā ar noteikumiem nav obligāti jābūt ģimenes ārstu prakses aprīkojumā, tad katra prakse tos iegādājas pēc savām iespējām, cik to ļauj finanšu resursi.

Latvijas Ģimenes ārstu asociācija ir iesniegusi Veselības ministrijai lūgumu izskatīt, vai ir iespēja veikt centralizētu iepirkumu un palīdzēt ģimenes ārstu praksēm iegādāties pulsa oksimetrus," situāciju raksturo Veide.

Atpakaļ uz raksta sākumu.

Pareizi saprast mērījumu

Lai arī mazā ierīce ir vienkārši lietojama un uzrāda tikai divus skaitļus – skābekļa piesātinājumu procentos un sirdsdarbības ātrumu jeb pulsu –, ir ļoti svarīgi saprast, kā šos iegūtos skaitļus interpretēt, jo rādītāji jāskata kontekstā ar kopējo veselības stāvokli, uzsver Šuba. Piemēram, hronisku plaušu un sirds slimību gadījumā cilvēkam skābekļa saturācijas rādītājs jau sākotnēji ir zemāks. Tāpēc pirms pulsa oksimetra iegādēs un izmantošanas vēlams konsultēties ar ģimenes ārstu, kurš pārzina pacienta slimību vēsturi un pašreizējo veselības stāvokli un var izskaidrot, kāds tieši šī pacienta gadījumā ir normāls mērījums un kāds uzskatāms par pārāk zemu.

“Pacienti var arī pārbiedēt ārstu vai nepamatoti vērsties pēc neatliekamās palīdzības, ja mērījumu veiks nepareizi vai nesaredzēs ciparus.

Praksē novērojam, ka ir pacienti, kuri neprot izmantot arī vienkāršos asinsspiediena mērāmos aparātus, kuriem būtībā jānospiež tikai viena poga, – mērāmo daļu uzliek uz rokas nepareizi un mērījums nav korekts. Tāpēc noteikti jebkuru ierīču izmantošana iepriekš jāpārrunā ar ģimenes ārstu, lai nebūtu viltus negatīvas vai arī viltus pozitīvas trauksmes. Skābekļa saturācijas rādītājs vien nenosaka slimības gaitas smagumu. Tie var būt arī citi simptomi, kurus cilvēks var nepamanīt. Var būt arī tādas situācijas, kad pulsa oksimetrs uzrāda labus rādītājus, bet stāvoklis patiesībā ir draudošs. Tāpēc ļoti svarīgi uzreiz zvanīt ģimenes ārstam, lai saprastu reālo situāciju,” skaidro Burlaks.

Atpakaļ uz raksta sākumu.

Spilgta gaisma un mākslīgie nagi var traucēt

Pulsa oksimetra lietošana ir vienkārša, bet jāņem vērā daži nosacījumi. Mērījums būs precīzāks, ja rokas tajā brīdī būs siltas. Parasti pulsa oksimetru liek uz rādītājpirksta, bet var likt arī uz rokas vidējā pirksta. Tā kā skābekļa līmenis asinīs var svārstīties, mērījumus ieteicams veikt atkārtoti un vairākas reizes dienā. Īpaši, ja ekrānā parādās pārāk zemi cipari, mērījums pēc brīža jāveic atkārtoti un uz cita pirksta.

Neprecīzus mērījumus var izraisīt pārāk daudz cilvēka kustību, arī liels apkārtējais gaismas daudzums, tāpēc, ja nepieciešams, sensora daļa jāaizklāj.

Arī gari, lakoti, ar akrilu un citām ilglaicīgām nagu lakām pārklāti nagi var ietekmēt rādījumus un uzrādīt zemāku skābekļa līmeni asinīs nekā tas ir patiesībā.

Atpakaļ uz raksta sākumu.

Viedtālrunis vai viedpulkstenis – tikai sportam

Daudzus no veselības mērījumiem iespējams veikt, izmantojot viedpulksteņus vai pat viedtālrunī ielādētas aplikācijas. Īpaši plaši šos mērījumus izmanto tie, kuri piekopj aktīvu dzīvesveidu un ikdienā sporto. Iegūtie rādījumi visbiežāk ļauj spriest par slodzes intensitāti un brīdina, ja fiziskā slodze jāsamazina. Nu jau arī jaunākās paaudzes sporta pulksteņi ietver pulsa oksimetra funkciju un skābekļa līmeni iespējams noteikt arī ar telefonā ielādētām aplikācijām.

Tomēr, kā skaidro “Capital Clinic Riga” sporta ārsts Uģis Kreitenbergs, viedierīces noteikti nevajadzētu izmantot, lai uzraudzītu Covid-19 slimības gaitu mājas apstākļos: “Šobrīd nav pierādījumu, ka kāda viedtālruņa vai pulksteņa tehnoloģija būtu tik precīza, lai mērītu asins skābekļa piesātinājumu klīniskai lietošanai. Turklāt šādu tehnoloģiju zinātniskais pamats ir apšaubāms. Slimnieku klīniskajā novērtējumā nevajadzētu uzticēties skābekļa piesātinājuma līmenim, kas iegūts, izmantojot pulkstenī vai telefonā pieejamās tehnoloģijas.”

Atpakaļ uz raksta sākumu.

Kā iegādāties drošu pulsa oksimetru

Mērot skābekļa līmeni mājas apstākļos, jārēķinās, ka iegūto datu precizitāte var būt atkarīga no iegādātā pulsa oksimetra kvalitātes. Šuba norāda, ka tie pulsa oksimetri, kurus lieto mediķi, ir īpaši licenzēti un pārbaudīti, līdz ar to tiešām uzrāda precīzus  mērījumus, kurus diezin vai var sasniegt ar mājas apstākļos lietošanai paredzētajām portatīvajām ierīcēm. Arī Burlaks vērš uzmanību uz iespējamu mērījumu neprecizitāti. Ģimenes ārsta praksē visas elektroniskās mērierīces regulāri tiek kalibrētas, lai tās būtu pilnībā precīzas. 

Latvijā mājās lietojamus pulsa oksimetrus var iegādāties gan medicīnas preču, gan sadzīves preču interneta veikalos.

Kā skaidro Veselības inspekcija, nav regulējuma, kas paredzētu medicīnisko ierīču pārdošanu tikai specializētos medicīnas preču veikalos, tādēļ medicīnas preces var pārdot dažādos veikalos – pārtikas, sporta un citos specializētajos veikalos.

Zāļu valsts aģentūra vērš uzmanību uz to, ka, iegādājoties pulsa oksimetru, svarīgi ņemt vērā vairākus nosacījumus, kas liecina par preces atbilstību noteiktām prasībām. Galvenā uzmanība jāpievērš preces iepakojumam. Medicīniskajai ierīcei par drošas lietošanas nosacījumiem klāt jābūt pievienotai lietošanas instrukcijai valsts valodā. Tāpat gan uz pašas ierīces vai uz tās iepakojuma, gan klāt pievienotajā lietošanas instrukcijā jābūt CE marķējumam. CE marķējums apliecina medicīniskās ierīces atbilstību noteiktām prasībām. Tā kā pulsa oksimetri uzskatāmi par vidēji augsta riska medicīniskajām ierīcēm, svarīgi pārliecināties, lai pie CE marķējuma būtu norādīta informācija par iestādi, kura izsniegusi sertifikātu (numurs četrciparu skaitļa formātā).

Ja pulsa oksimetrs tiek pasūtīts no valsts ārpus Eiropas Savienības, ir lielāka iespēja, ka medicīnas ierīce vai tās tirdzniecības iepakojums neatbildīs Eiropas Savienības prasībām.

Ārpus Eiropas Savienības (ES) ražotai ierīcei var nebūt CE marķējuma, bet klāt pievienotajā lietošanas instrukcijā noteikti jābūt norādītai ražotāja un pilnvarotā pārstāvja ES kontaktinformācijai (nosaukumam un adresei). Pirms pulsa oksimetra iegādes būtu svarīgi pārbaudīt, vai konkrētā ierīce ir reģistrēta medicīnisko ierīču reģistrā LATMED.

Pulsa oksimetri lietošanai mājas apstākļos bijuši pieejami vienmēr, tomēr šobrīd, līdz ar Covid-19 saslimstības pieaugumu, pieprasījums pēc šīm medicīniskajām ierīcēm būtiski audzis visā pasaulē, un arī vairākos Latvijas medicīnas preču veikalos tie pašlaik nav pieejami vai pieejami ierobežoti. Medicīnas preču veikalā "Healthstore.lv" LSM.lv apstiprināja, ka pieprasījums pēc pulsa oksimetriem audzis Covid-19 laikā, īpašu kāpumu novērojot pēdējā nedēļā. Arī “Mēness aptieku” tīkla pārstāve Līga Ribkinska norādīja, ka pēdējā mēneša laikā pieprasījums un arī pircēju interese par pulsa oksimetriem ir palielinājusies. Uz brīdi daļa no rudenī pasūtītās partijas bijusi izpirkta, taču tagad ierīces atkal esot pieejamas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti