Panorāma

Apsūdzības un emocijas prāvā par Dž. Floida nāvi

Panorāma

Rankas muižas sirds – privātā kapela

Telpu vēdināšana var mazināt Covid izplatību

Telpu vēdināšana var mazināt Covid-19 izplatību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nevēdinātās vai slikti ventilētās telpās Covid-19 izraisošais vīruss ilgstoši paliek gaisā sīku pilienu jeb aerosolu veidā. Pasaules veselības organizācija uzsver, ka intensīva telpu vēdināšana būtiski samazina risku inficēties ar lipīgo vīrusu. Arvien biežāk par vēdināšanas nozīmi runā arī Latvijas zinātnieki, aicinot uzņēmējus ar pilnu jaudu darbināt ventilācijas sistēmas, kā arī mērīt oglekļa dioksīda jeb CO2 piesātinājumu telpās.

Covid-19 izraisošais vīruss sīku, neredzamu pilieniņu veidā gaisā var saglabāties ilgstoši un būtiski palielināt risku inficēties arī ilgi pēc tam, kad telpu atstājis Covid-19 slimnieks. Inficēšanās risku var mazināt svaigs gaiss. Tā nozīmi telpās uzsvēra Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asociētais profesors Ivars Vanadziņš

“Līdzīgi kā roku mazgāšana, līdzīgi kā distance, tas ir viss kopā – tikko kā viena elementa nav vai tas ir vājāks, risku ievērojami palielina,” pauda profesors.

Vanadziņš norādīja. ka vislētākais un vienkāršākais veids kā izmērīt, vai svaigais gaiss telpā ieplūst pietiekamā apjomā ir CO2 piesātinājuma mērījums.

Par pietiekami labu rezultātu RSU speciālisti uzskata CO2 piesātinājumu, kas ir mazāks par 1000 vienībām.

“Palielinoties cilvēku skaitam ļoti strauji aug CO2 līmenis. Tad, kad tas pārsniedz 1000 ir jāsāk domāt,” skaidroja RSU pētniece Aneka Kļaviņa, kura veica gaisa kvalitātes mērījumu Latvijas Televīzijas telpās un secināja, ka tur gaisa kvalitāte ir laba.

Veicot šādu pašu mērījumu, Būvniecības valsts kontroles biroja uzdevumā gada sākumā tika apsekotas arī 308 tirdzniecības vietas visā Latvijā un secināts, ka lielākajā daļā ventilācija strādā pietiekami labi.

Tiesa pārbaudēs secināts,ka neatbilstoša gaisa kvalitāte ir 14 procentos tirdzniecības vietu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti