Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Uz Kastaņolu ceļo veltījums Rainim un Aspazijai

Dienas ziņas

Gūst pieredzi skolēnu mācību uzņēmumos

Aicina sievietes pārbaudīt veselību

Sievietes Vidzemē biežāk pārbauda veselību

Pagājušajā gadā Vidzemē gandrīz puse sieviešu vecumā no 50 līdz 69 gadiem izmantoja iespēju veikt valsts apmaksātus krūts izmeklējumus. Šis rādītājs līdz šim ir labākais Latvijā. Pērn gandrīz puse sieviešu šajā reģionā pārbaudījušas veselību, kas ir pieaugums, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, taču būtu nepieciešams šo rādītāju palielināt līdz 70%, uzskata mediķi.

Šādas valsts programmas ir pieejamas jau vairākus gadus, bet aktivitāte varētu būt lielāka. Tieši pašlaik arī Latvijas Televīzija iesaistījusies sociālajā kampaņā “Mammu, tu esi vajadzīga!”, lai  mudinātu ikvienu neatstāt ārsta apmeklējumu uz termiņu ”gan jau vēlāk”.

Aptuveni 35% krūts vēža gadījumi tiek konstatēti jau ielaistā stadijā, kad prognozes par slimības attīstību ir visai pesimistiskas. Kā uzsver ginekologs Gints Lapiņš, daudzas no šīm sievietēm varētu glābt, ja slimība laikus būtu diagnosticēta. To iespējams veikt gan ar mamogrāfa palīdzību, gan arī sievietei regulāri veicot pašizmeklēšanos. "Reizi mēnesī savas krūtis nepieciešams apskatīt un iztaustīt. Patiešām var pamanīt mazus bumbulīšus zirņa lielumā," skaidro ginekologs Gints Lapiņš.

Tomēr, kā uzsver viena no akcijas “Pārbaudi krūtis, lai dzīvotu” vēstnesēm uzņēmēja Evita Strādere, ļoti bieži sievietes izvairās veikt izmeklējumus, baidoties, ka kaut kas tāds varētu skart arī pašu: "Tās ir bailes aiziet uz šo izmeklējumu. Bet, ja tās bailes esi palikusi malā un esi nogaidījusi līdz tām bailēm, kad jau ir reāla slimība, tad salīdziniet - kuras bailes ir lielākas?"

Ar šādu situāciju savā praksē ir saskārusies arī ģimenes ārste Guna Poikāne: "Man ir bijuši arī gadījumi, kad sieviete šo savu saslimšanu slēpj, un slēpj to arī no manis kā ārsta." Lai šādas situācijas neatkārtotos, sievietes ir jāturpina izglītot, uzsver mediķi. Vidzemē šis darbs jau ir nesis rezultātu.

Ja vēl pirms pieciem gadiem aicinājumam veikt bezmaksas mamogrāfa izmeklējumu atsaucās vien nepilni 10%, tad pērn šo iespēju izmantoja teju 50% sieviešu.

"Vidzemē ir ļoti labs ģimenes ārstu tīklojums un arī speciālistu prakšu tīkls. Līdz ar to daudz cilvēku ir aptverti un daudzi cilvēki arī apmeklē ārstus," uzskata ginekologs Gints Lapiņš. Taču optimālais variants būtu, ja šo iespēju izmantotu vismaz 70% sieviešu. Lai sasniegtu šādu rezultātu, ir ļoti būtiski, lai sievietes sajustu arī savu tuvinieku atbalstu, īpaši jau no  vīriešu puses.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Veselība
Dzīve & Stils
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt