Dienas ziņas

Valdība pārdala miljonus

Dienas ziņas

Darbaspēka trūkums kavē uzņēmējdarbības attīstību

Bērnu zobārstu rindas mazina ar mobilo kabinetu

Rindas pie bērnu zobārstiem Liepājā nedaudz mazina ar mobilo kabinetu

Bērniem līdz 18 gadu vecumam zobārstniecība ir valsts apmaksāts pakalpojums, tomēr Liepājā katastrofāli trūkst stomatologu, kuri to nodrošina. Lai nedaudz atvieglotu situāciju, šonedēļ pilsētā ieradies zobārstniecības autobuss, kas ierasti darbojas lauku reģionos – vietās, kur stomatologs nav pieejams.

Tomēr no vairāk nekā 900 bērniem, kuri vizīti pie zobārsta gaida jau no šī gada sākuma, kabinets varēs apkalpot tikai 34.      

Šādus izbraukumu medicīnas autobusus, kuri Latvijā ir tikai divi, parasti var redzēt lauku reģionos ne tuvāk kā 15 kilometru attālumā no stacionāras zobārstniecības iestādes, taču šonedēļ, tas stāv cieši līdzās pārslogotajai Liepājas zobārstniecības poliklīnikai.

Visā pilsētā ir tikai četri bērnu zobārsti, kuriem ir līgums ar valsti, daļa no pārējiem uzrunātajiem speciālistiem aizkadrā skaidroja, ka viņiem tas nav izdevīgi.  

Liepājas pilsētas pašvaldības administrācijas Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova stāstīja, ka saskaņā ar likumu bērniem līdz 18 gadu vecumam “mutes veselības aprūpe ir par velti, bet realitātē mums nav speciālistu, kas ar viņiem strādā”.

“Ir situācija, ka brauc palīdzēt no apkārtējiem novadiem, kas 1-2 reizes nedēļā arī Liepājā strādā zobārstniecības poliklīnikā. Saviem spēkiem diemžēl netiekam galā,” atzina Tolmačova.

Veselības ministrijas galvenais speciālists zobārstniecības jomā Andis Paeglītis klāstīja, ka “saslimstība un zobu bojājumi ir lieli, kas šajā rindā ir redzams, ka bērni ilgi nav bijuši pie zobārsta”.

“Grūti pateikt to iemeslu, kāpēc tā ir, bet katrā ziņā mēs plānojam, ka varētu izbrīvēt vēl vienu nedēļu, bet tas nebūs pastāvīgi, protams. Tas vienkārši tā, lai šie bērni, kurus sāk ārstēt, lai viņi netiktu pamesti un lai pabeigtu viņus ārstēt. Tā būtu tāda neliela palīdzība. Es pilnīgi apzinos un domāju, ka visi saprot, ka ar autobusa palīdzību mēs Liepājas problēmu neatrisināsim,” atzina Paeglītis.

Vasarā speciālisti tika aicināti pieteikties darbā mobilajā zobārstniecības kabinetā Liepājā, uz ko atsaucās tikai speciāliste no Rīgas, lai gan ierasti tiek piesaistīti vietējie stomatologi ar mērķi, ka nākotnē tuvākās apkārtnes bērni uzsākto ārstniecības procesu varēs pabeigt pie tā paša zobārsta.

Mobilā kabineta daktere Tatjana Nagle stāstīja, ka pārsvarā nākas bojātos zobus bērniem izraut, jo ārstēšanai jau ir par vēlu.

“Diemžēl es saprotu, ja viņi nāktu savlaicīgi, tie bērni, būtu daudz labāk. Problēma ir tā, ka viņi gadiem staigā ar tiem caurumiem, un tad sanāk, ka lielākoties, ko es varu izdarīt, ir raušana ļoti bieži. Ja viņi varētu tikt pie zobārsta ātrāk, tad, kad bija pierakstījušies, tad varētu ar daudz labāku prognozi to visu salabot,” klāstīja zobārste.

Lai nākotnē atrisinātu bērnu zobārstu trūkumu Liepājā, Veselības ministrija plāno īstenot pilotprogrammu, attīstot ģimenes zobārstniecību pilsētā, proti, aicinot zobārstus pieņemt savu pieaugušo pacientu bērnus, izstrādājot arī šāda pakalpojuma apmaksas kārtību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt