Dienas ziņas

Ar zemnieku atbalstu iekārto trenažieru zāli

Dienas ziņas

Lauksaimnieki ir pret Meža likuma grozījumiem

Par nelaimi jūrā jāziņo pa tālruni 115

Par nelaimi jūrā jāziņo pa tālruni 115

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 10 mēnešiem.

115 - šis numurs jāatceras ikvienam, kas dodas jūrā ar laivu, zemledus makšķeri vai vienkārši nolēmis atpūsties. Kopš jaunā gada Krasta apsardzes dienests ticis pie jauna tālruņa, pa kuru zvanītājs ar palīdzības sniedzējiem tiek savienots uzreiz. Diemžēl arī pēdējā gadījumā, kad cīņu ar jūru zaudēja kaitbordists, palīdzību neizdevās sniegt savlaicīgi.

Ja, ja, ja...šis mazais vārds ievada gandrīz katru teikumu, kad sāk analizēt, kāpēc neizdevās palīdzēt kaitbordistam Renāram pie Kolkas raga tikt krastā dzīvam. Ja gaisa spēku helikopters būtu ieradies stundu ātrāk…  Ja viņa mobilais telefons caur hidrotērpam dotu ziņas GPS formātā… Ja Renāram būtu atstarojoši elementi pie dēļa…

„Tā ir liela palīdzība, mēs varam redzēt. Ir arī infrasarkanā kamera – bet, ja ir hidrotērps, tas ļoti apgrūtina, jo aiztur siltumu, vienīgais, kas šo siltumu izstaro, ir seja,” saka glābšanas koordinācijas centra priekšnieks Andris Skribis.

Ja peldētājs vai sērfotājs ledainajā ūdenī ir sastindzis, tad pēc 15 minūtēm arī seja vairs nav siltuma avots. Doties palīgā tiem, kas netiek laukā no jūras, ir gatavi gan ugunsdzēsēji, gan jūras spēku kuģi un helikopters. Taču tas bāzēts Lielvārdē, tāpēc atkal atslēgas vārds ir savlaicīgums. Jāziņo ir uzreiz, tiklīdz rodas grūtības, nevis jāsauc glābēji tad, kad pēdējie spēki zūd.

„Dienas laikā viņi ir 15 minūšu gatavībā, brīvdienās 90, ja mēs būtu šo ziņojumu saņēmuši laikus, iznākums būtu ne tik smags,” spriež Skribis.

Ziemā parasti darba ir mazāk, ja vien zemledus makšķernieki neaizraujas ar lielo lomu un barā pēkšņi neatrodas uz jau jūrā dreifējoša ledus gabala. Arī vasarās klients numur viens ir piekrastes zvejnieks, kas jūrā dodas ķert zivis, stāsta glābšanas koordinācijas centra priekšnieks:

„Iziet jūrā, (Mērfijs neguļ, ir pilnīgi tāds likums) – vispirms noslāpst motors, tad aizpeld airi un tad viņam telefonā ir tikai izejošie zvani uz 112. Un tad mēs dodamies meklēt adatu siena kaudzē, bet pārsvarā tomēr veiksmīgi.”

Jūras meklēšanas un glābšanas koordinācijas centrā iesaka: tiklīdz ir nelaime uz jūras, vispirms zvaniet 115. Ja izdodas krastā tikt pašu spēkiem, zvaniet atkal un atsauciet palīgus. Tad tā būs bijusi laba mācībstunda arī pašiem glābējiem, lai redzētu, vai viņu darbā nav kas uzlabojams.

Uz tālruni 115 zvanot daudzi. Taču daudz ir arī kuriozu, jo gados vecāki cilvēki tālruni 115 sajauc ar Latvijas gāzes numuru 155 un lūdz Jūras spēku palīdzību gāzes pieslēgšanā un dažādos citos ar gāzi saistītos  jautājumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti